Sisukord
Eesti
Tänane leht
12.05.2016
Eesti Tabati sadakonda inimest tüssanud kelmid (3) Eestlased kohtusid Rootsis ABBA liikmega Kümnete euromiljonite jagamine tekitab perearstides küsimusi Nord Stream 2 – ülikasum, julgeolekuoht või mõlemad? (24) Reps tõuseb Keskerakonna riigipea kandidaadiks (6) Male Horoskoop Palju õnne Mälumäng Pootsmann loodab, et keegi ei kurvasta Dilbert Laps kukkus sünnipäevapeol 3,5 meetri sügavusse kaevu Eesti lühiuudised Viljandimaa koolieelikud pidasid liikumispidu Röntgeniaparaat pidi «Russalkale» alla vanduma Geenid mõjutavad haridustaset (3) Majandus Nord Stream 2 – ülikasum, julgeolekuoht või mõlemad? (24) Majanduse lühiuudised Eesti Post läheb koos Eesti Teedega erastamisele Sipilä: Soome ei saa enam vanaviisi jätkata (3) Keskpanga negatiivne intress läheb pankadele maksma miljoneid (7) Starmani sihtiv väikeaktsionär on laia haardega (1) Välismaa Lahutamatu osa Damaskuse ööklubist – kanepilõhn Paavst võib Eestisse tulla aastal 2018 Välismaa lühiuudised Damaskuse baarides segunevad lootus ja hirm KOHALIK VAADE: Tants Venemaaga laviini serval Arvamus Tõnis Allik: kahe kantsi kaitseks Vastukaja: miks sõidujagamine ei ole taksoteenus (4) Aivar Haller: poliitbroilerite ajastu saaks läbi (1) Hannes Saarpuu: kas liigume kiirliinide ja isemajandavate bussiettevõtete likvideerimise poole? (3) Juhtkiri: Venemaa gaasirelv (1) Päeva karikatuur Evelyn Kaldoja: mida teha 9. maiga? (13) Postimees 1997. aastal: Tiit Vähi eitab omanikuhuvi Silmetis Kultuur Salapärane ja kaasahaarav Tartu: «Supilinna salaselts» Postimehe kinos Vanemuise draama paistab silma oma näo puudumisega Posthipsterid rabelevad võltsreaalsuses Sport Spordi lühiuudised Rainer Vassiljev: korraarmastajast motivaator EMile enda ja olümpianormidega võistlema Superstaari tragöödia annab MMile uue värvi Kuldses eas Kiivikas läheb aastatega aina paremaks Tarbija Aiamööbli hooldamine nõuab eelteadmisi AK Vanemuise draama paistab silma oma näo puudumisega Tartu Turbaalevik kirjutas turbast nime Parim õpilasfirma pakub maiastele naudingut Mis rikastab, mis rikub Karlovat? Karlova uus kohvik levitab hõrku röstimislõhna ERMi juurde kerkib kahe väljakuga jalgpallikompleks Vanemuine otsis draamale uut nägu Tiit Palu: trupp kogus mõtteid Sõnalavastused järgmisel hooajal Toidu kojuvedu muutub üha menukamaks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nord Stream 2 – ülikasum, julgeolekuoht või mõlemad?

5 min lugemist
FOTO: Pm

Läänemere põhja planeeritav gaasijuhe Nord Stream 2 (NS2), mis peaks edastama maagaasi Venemaalt Viiburist Saksamaale Greifswaldi ja valmima 2019. aasta lõpuks, lubab kõigile miljardeid eurosid kasumit. Selline on mantra, mida korrutavad projekti heaks töötavad inimesed, kui avaldada kahtlust, kas hiigelprojekt on ikka tasuv. Seda isegi tingimustes, kus maagaasi hind on viimase kahe aasta jooksul rohkem kui kaks korda langenud.

Tellijale Tellijale

On üsna kindel, et väga kasumlik on NS2 viiele suurele Lääne-Euroopa energiafirmale – sakslaste Uniperile ja Winterhsallile, austerlaste OMV-le, prantslaste Engiele ja Briti-Hollandi päritolu Shellile. Kõigile neile kuulub Nord Stream 2 AG nimelisest Šveitsis registreeritud firmast kümme protsenti – kokku 50 protsenti ehk pool.

Esiteks ei võta eraomanduses olevad firmad nii suuri projekte ette, kui nende silmis just kasum ei terenda. Ent projektil on ka teine osapool, 50,002 protsendi ulatuses Venemaa riigi omanduses olev energiagigant Gazprom, kes oleks just see, kes Siberi suurtest gaasimaardlatest torusse maagaasi tarnima hakkaks. Nende käsutuses on teine pool NS2 aktsiatest, lisaks on nemad ametipostile pannud ka firma juhi Matthias Warnigi, kes on ka Nord Stream 1 (NS1) ehitanud firma juht ning kuulub Venemaa presidendi Vladimir Putini lähiringi.

11.05.2016 13.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto