Sisukord
Reisikirjad
Postimees
13.05.2016
Eesti Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Ringkonnakohus: Tammemägi peab valimisreklaami kulu Tallinnale hüvitama Tagakülg Politsei kahtlustab, et Harkust pääsenud illegaalid on Eestist lahkunud Ekspert peab tubakaaktsiisi liiga madalaks (2) Eesti lühiuudised Purjus endine Võru linnapea keeldus alkomeetrisse puhumast Linkevičius: Leedus ei küsitud, kas kandideerida või mitte (1) Esikülg 13. mai Pärnaka suurest varbast sai pöial Mälumäng Öine riitus Toompeal Ohtlikud gaasiseadmed nõudsid uusi ohvreid Eesti tagastas viikingiaegse mõõga Ukrainale Majandus EVEA president, maksuparadiis ja luksuskaater (2) majanduse lühiuudised Majanduskasv ootuspäraselt alla kahe protsendi (2) Teder sai Ukraina kaubanduskeskuse tagasi Riigi dividendid sattusid sõltuvusse Venemaast Välismaa Tööjõureform muudab Prantsusmaad Aktivistid nõuavad kodanikupalka Prantsusmaal valmis maailma suurim lõbusõidulaev Senat peatas Rousseffi volitused presidendina Välismaa lühiuudised Lété sõnul teeb NATO Varssavis revolutsiooni Tallinnas valminud tippraport tahab brigaadi igasse Balti riiki (2) Arvamus Peeter Koppel: tuleb ilmselt valmistuda saabuvaks populismitsunamiks (21) Andrus Karnau: Panama paberite needus (1) Lauri Hussar: mesi tervele Eestile (2) Peaministrid: Eesti ja Soome ehitavad piirideta e-riiki (2) Päeva karikatuur Juhtkiri: eesmärk õndsast minevikust (1) Postimees 1932.aastal: uusi andmeid Kristjan Jaagust Sten Sepper: kes meid merel kaitseb? Kultuur Hallid karvad (h)Undi lambanahas Punkarid vs neonatsid: brutaalne õuduspõnevik lööb jalaga kõhtu Sport Brooks päästis Rapla Spordi lühiuudised Rutiinist, rõõmust, noortest ja hingekriipest Tuhkatriinu, imetreeneri rekordiüritus, võimas Moskva ja Baskimaa uhkus Põnevad uustulnukad kibelevad legendide kõrvale Epp Mäe katsub jõudu maailma parimaga Tallinn Ohtlikud gaasiseadmed nõudsid uusi ohvreid Tarbija Rahulik perepuhkus muutus ootamatult mitmepäevaseks reiviks Osmanite impeeriumi pealinn võlub rikkaliku ajaloo ja maitsva toiduga Tartu Järvi tabas ehmatav õitseng Elva rahvas saab kolm korda nädalas sauna Pikalt remonditud Pargi tänav hakkas kohe lagunema (3) Tantsuspordis toob võidu enesekindlus Maitseelamusi jätkub meelele ja keelele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Osmanite impeeriumi pealinn võlub rikkaliku ajaloo ja maitsva toiduga

3 min lugemist
Cumalikiziki küla on UNESCO kaitse all ning seal on filmitud ka seriaali «Sajandi armastus» linnamelu stseenid. FOTO: Erakogu

Istanbulist mõne autosõidutunni kaugusel asub Osmanite riigi esimene pealinn Bursa. Sinna jõudmiseks tuleb esmalt praamiga ületada kitsuke Marmara meri ning siis terendabki silmapiiril Müüsia Olümpos ehk nüüdisaegse nimega Uludaği mägi. Mäe jalamil asubki ajalooline linn.

Türgi kiirteedel on hea märgistus ja sihtkoha leidmine on suhteliselt kerge. Rendiauto puhul tuleb eelnevalt küsida, kas sõidukil on peal kiirteel sõitmiseks vajalik kleebis. Kõik kiirteed on riigis tasulised ning Istanbulist Bursasse ja tagasi sõitmiseks piisab saja liiri ehk umbes 30 euro laadimisest.

Kui tihedas liiklusvoos ei viitsi ise autoga seigelda, saab kohale ka lihtsamalt. Tuleb sõita bussiga Istanbuli Yenikapı linnajakku ning leida üles sadam. Sealt väljuvad Bursasse neli korda päevas kiirlaevad. Sõit kestab kahe tunni ringis ja ühe suuna pilet maksab 30 liiri ehk siis kümmekond eurot. Õhtul jõuab veel viimase laevaga tagasi sõita. Igal juhul nii auto- kui merereis on mõlemad meeldejäävad.

Tervistav vesi ja kebab

Bursa on tuntud kuumaveeallikate poolest. Sealses maapõues asuvad termaalveed, mille ravitoime oli tuntud juba Bütsantsi ja Rooma riigi ajal. Tervistavas vees on rohkelt magneesiumi, mis mõjub hästi vereringele. Juba sultan Murat I Ilusa ajal rajati linna arvukalt kümblusvanne.

Bursat kutsutakse hellitavalt roheliseks linnaks. Tänavapildis hakkab silma arvukalt aedu, parke, haljasalasid ja purskkaeve.

Mitmed kuulsad Türgi maitsed on pärit Bursast: näiteks laialt reklaamitav İskender-kebab ja suhkrustatud kastanid. Imelised on piirkonnas kasvavad virsikud. Kui nälg hakkab näpistama, jagub linnas rohkelt söögikohti, kus taskukohase hinnaga saab kõhu korralikult täis süüa. Näiteks kebab maksab 15–20 liiri (5–6 eurot). Moodsate kaubanduskeskuste söögikohtades saab edukalt maksta kaardiga, väiksemates eelistatakse siiski sularaha.

Sajandeid on Bursa olnud kuulus oma erilise siidi poolest. Esimesed kookonid toodi piirkonda 14. sajandil mööda läänepoolset siiditeed. Kvaliteetseid salle ja rätikuid, mida kõikjal müüakse, valmistavad käsitööna kohalikud meistrid. Siiditöökojad asuvad laiali üle linna. Kõige tuntum koht, kust tasub siiditooteid otsida, on vana kaubahoov Koza Han. Kaup on kvaliteetne ja allahindlused korralikud. Kui ostlemisest saab villand, võib plaatanipuude all rüübata tassikese kanget teed.

Bursa südames paelub pilku Ulu Cami ehk suur mošee. Selle püstitamist juhtis 15. sajandil arhitekt Ali Neccer. Pühakoja kuplid toetuvad 12 sambale. Sees paeluvad pilku 192 freskot ja suur purskkaev.

Mošee pole ainult palvekoht, vaid ka interaktiivne ajaveetmise paik. LCD-ekraanidelt on võimalik jälgida nii religioosseid toiminguid kui ka videoülevaadet arhitektuurist. Kõikjal toimib suurepäraselt WiFi. Nii noored kui vanad veedavad aega nutitelefone näppides.

Seriaalikangelaste puhkepaik

Südalinnast eemal asub sultan Mehmed Çelebi mausoleum, kus puhkab kunagise valitseja põrm. Çelebi ajal tugevnes Osmanite impeerium oluliselt. Mausoleumi kutsutakse siniseks mausoleumiks, sest sees annavad tooni sinine ja roheline värv. Hämaruses silmab esmalt sultani enda suurt marmorkirstu, tema kõrvale on maetud neli tütart, kolm poega ning lapsehoidja Daye Hatun. Osa ajaloolasi teab rääkida, et sultanil oli ka neljas poeg, aga kuhu tema on maetud, sellest ajalugu vaikib.

Bursas asub ka Muradiye kompleks, kus omal ajal asusid linna avalik saun ehk hamam, usuline õppeasutus madrasa ja vaestele mõeldud supiköök. Eraldi osa moodustab matmispaik. Hauakambrites on kokku 40 sarkofaagi. Siia on maetud sultan Suleiman Toreda vanim poeg prints Mustafa, kelle valitseja lasi 1553. aastal hukata. Mustafa kõrval puhkab tema ema Mahidevran. Mõlemad tegelased on paljudele eestlastele tuttavad ajaloolisest hittsarjast «Sajandi armastus».

Bursast pisut eemal mägede jalamil asub İnkaya küla, mille olulisim turismiobjekt on 600-aastane plaatanipuu. Selle ümbermõõt on kümme ja kõrgus 30 meetrit.

Kui soov pikemalt peatuda, võib ööbimiseks valida mõne spaahotelli ning nautida Bursa kandi termaalvee mõnusid. Järgmisel päeval võib ette võtta käigu UNESCO kaitse all olevasse Cumalikiziki külla. Seal pakuvad silmailu ligi 300 eri ajastutest pärit maja koos eheda külaeluga.

Seotud lood
12.05.2016 14.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto