Sisukord
AK
Tänane leht
14.05.2016
Eesti Dilbert Horoskoop Viimane veerg Palju õnne Linnalapsed tutvuvad kodulindudega Uusehitusi tühjendanud pätid saadeti aastateks vangi Tallinnas algas Lennart Meri konverents Sammu võrra ees Öise Vahtkonna tegevuses osalenud mees peeti Venemaal Eesti spioonina kinni Eesti lühiuudised Rõivas: me ei taha, et kuuleme otsustest CNNist (8) Maksudopingu tarvitajad (2) Püss ja pauk Male Väikemees jäi kodu juures veokirataste alla Mälumäng Loomaaia uudised: irbisekutsikas Nala pidas sünnipäeva Majandus Maailma mõjukaim naftamees saadeti erru LHV annab mikroettevõtetele laenu (1) majanduse lühiuudised Idufirmade börs töötab – Shipitwise sai loodetud investeeringu Maksudopingu tarvitajad (2) Välismaa Leedu «Kaardimaja»: altkäemaks, noaga selga löömine ja Moldova vari (1) Tatarstan tahab jätkata erilepingut Moskvaga Tatari rahvuslased hoiavad varju Kliimasoojenemine muudab Arktika rändlinnud pisemaks Arvamus Ülo Tuulik: heledad ruudulised pintsakud Juhtkiri: Venemaa otsib superspiooni (1) Päeva karikatuur Ene Pajula veste: kuhu küll kõik mehed jäid, küsib mammi Püss ja pauk Maksudopingu tarvitajad (2) Sammu võrra ees Ühe solv(a)umise lugu (3) EKI keelekool: kõneisik ja vilepuhuja (1) Nils Niitra: sõpruskond või kogukond (3) Postimees 1991. aastal: Arnold Rüütel kaitseb täna väitekirja Kultuur Niimoodi ei tehta Kaunis (muinas)lugu kummalistest kannatustest Aja auk. Salfordi poisid Nädala plaat. Moraal ja romantika Laev läheb Sünteetiline mesi Suvi läänerannikul Nunnu tantsupop kuulamiseks peenemale maitsele Leslye Walton – uus nimi maagilise realismi maailmas Sport Spordi lühiuudised Rootsi saab MMil lisajõudu Nurmsalu naasmise vastu tuntakse huvi FISi kõige kõrgemal tasemel Venelasi tabasid taas dopingusüüdistused Sinise õnne linn AK Nädala plaat. Moraal ja romantika Ülo Tuulik: heledad ruudulised pintsakud Laev läheb Aja auk. Salfordi poisid Suvi läänerannikul Sünteetiline mesi Eesti kusipall pääses maailmakaardile! Nunnu tantsupop kuulamiseks peenemale maitsele Viimane veerg Akadeemikud ja eurovisioon Teeme rahval tuju paremaks Peeter Langovitsi tagasivaade: edukalt Eurovisioonilt tagasi Oleg Kudrin: Putini Venemaa hokijää peegelpildis (2) Rein Ahas: rännata maailmas, kus kõik jääb hiirekliki kaugusele (1) Tiit Tammaru: praegu taotakse atrasid relvadeks, aga tuleks taguda raamatuteks Arter Kaks nädalat, mida justkui polnudki Tsikliturg kevadtuuridel: raha paneb rattad käima Vaata, kes lendab! Ehmatav Eurovisioon Sammu marss! (23) Aeg keha käsile võtta (1) Tervislik võta toiduks, kihvtine pane kõrvale Lihtne professor ja vene maffia Meestemood: ellujäämisõppus lühikestes pükstes Maikuu köögitähed kodumaistest taimedest Mitte ainult golfaritele Süstaga saari avastama Haruta kondid uuesti lahti Raul Rebane: ma ei taha teada, kes ma olen Justin Petrone: peegelmaailm Ilukirurgia tegelikkus: mis viib Eesti inimese lõikuslauale? Sõiduproov. Ford Ranger: Ovaalkabineti tööminister Meelelahutus Koomiks Sudoku

Oleg Kudrin: Putini Venemaa hokijää peegelpildis

5 min lugemist
FOTO: Sputnik/Scanpix

Ukraina ajakirjanik Oleg Kudrin kirjutab Postimehele sellest, kuidas poliitika kipub varjutama 2016. aasta hokimaailma tippsündmust, maailmameistrivõistlusi Moskvas ja Peterburis.

Tellijale Tellijale

Venemaal toimuvat jäähoki MMi ilmestab veel üks oluline komponent: seda ümbritsev hurraapatriotism ja impeeriumimeelsed meeleolud. Jalgpallis on Venemaa koondis ebastabiilne, ja kui otse välja öelda, mitte kõige tugevam. Kui vaadata hokit, pole Venemaa ka seal alati esimeste hulgas, ning seda, millal Venemaal õnnestus viimati olümpiamängude hokiturniir, kus kõik mängivad tugevaimate koosseisudega, ei mäleta enam keegi.

Aga maailmameistrivõistlustega, mis leiavad aset Põhja-Ameerika profiliiga play-off-mängude otsustava faasiga samal ajal, on teine lugu. Viimase kaheksa aasta jooksul on Venemaa võitnud neli maailmameistritiitlit, millest on joovastavatesse kõrgustesse tõustud. See hüsteeria on võtnud  kohati üllatavaid vorme.

Te ei usu? Vaadake näiteks juhtkirja, mis ilmus nädalalehes Futbol-Hokkei vahetult enne MMi: «Venemaa kodanike teadvuses on juurdunud mineviku suursaavutuste kajad, nii et suurima hokiturniiri ajaks liitub terve maa ja rahvas patriootiliseks vennaskonnaks, oodates Venemaa hokikoondiselt tõendust vene rahva üleolekust ülejäänud maailma suhtes.»

Aga kuhu jäävad traditsioonilised slougan’id, et «Sport pole poliitika!» või «Oo sport, sa oled rahu!»? Nende varasemate rumaluste asemel «on hoki tõestus vene rahva üleolekust teiste ja ülejäänud maailma suhtes». Te võite ju küsida, et äkki on tegemist iroonia või eneseirooniaga. Vastuse saamiseks tuleb juhtkiri lõpuni lugeda: «Ja turniiri maskotiks on koer Laika (ehk siberi husky – autori märkus), mis muuhulgas peab meie külalistele meelde tuletama seda, kuidas esimene elusolend 1957. aastal kosmoses käis ja milline rahvas ta sinna saatis.» Koer kui suurriikluse sümbol…

Kusjuures uhkust enam kui poolsajandi taguse kosmosereisi üle tuntakse maal, mis krooniliselt jätab välja maksmata oma uue kosmodroomi ehitajate palgad ning mis raketi starte korraldab kiirustades, puhtalt selleks, et ülemuste ees teleekraanil sellest ette kanda. See tähendab, et jälle «venelaste üleolek teiste suhtes», jälle enesearmastus, ainult sedakorda äärmiselt absurdses vormis.

Omavahel öeldes viib uue VTB Jääpalee juurde ainult üks kitsuke, kiiruga ehitatud ja ohtlik jalakäijate sillake, mida mööda fännid ja ajakirjanikud peavad pompoosse areeni juurde ronima. Kuid vaevalt keegi sellele mõtles, kui peas on ainult üleolek ülejäänud maailmast. Ning seda riigis, mis korrutab, et tema jaoks on kõikidest pühadest kõige püham 9. mai, kui saavutati võit natsismi üle. Muide, sel päeval mängis Venemaa koondis Lätiga ning Georgi lintidega ehitud fännide ergutushüüete «Peksa fašiste!» saatel purustati lätlased koguni 4:0.

13.05.2016 16.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto