L, 8.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Sammu marss!

Liis Treimann
Sammu marss!
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 23
Foto: Liis Treimann

Olen ikka mõelnud, kes on need tüdrukud ja poisid, kes seisavad 9. mail Tallinna sõjaväekalmistul pronkssõduri kõrval auvalves, seljas II maailmasõja aegne Nõukogude sõduri vorm. Ja miks nad seda teevad? 

Selguse saamiseks veetsin noortega mõned päevad, kui nad suureks pidupäevaks harjutasid, ja pildistasin neid siis, kui mälestusmärk mattus tuhandetesse lilledesse, enamjaolt punastesse nelkidesse.

Paljud «sõdurid» õpivad alles põhikoolis, aga mõned on ka vanemad. Sel aastal kuulus vahtkonda kokku paarkümmend noort, kellest mõned olid tulnud kohale isegi Maardust. Nende enda jutu järgi keegi koolist poppi ei tee – vanemad kirjutasid õpetajale kirja, paludes vabastust. Kes tööl käivad, küsisid vaba päeva. Aga kust on pärit sõdurivormid, saapad, pilotkad, medalid, rinnamärgid? Need olevat kogutud kokku aegade jooksul, näiteks üks vanatädi leidnud vormi oma majast. Auvalves seistakse umbes 20 minutit järjest, siis võtavad kaaslased vahetuse üle.

Märksõnad
Tagasi üles