Sisukord
Arvamus
Postimees
13.05.2016
Eesti Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Ringkonnakohus: Tammemägi peab valimisreklaami kulu Tallinnale hüvitama Tagakülg Politsei kahtlustab, et Harkust pääsenud illegaalid on Eestist lahkunud Ekspert peab tubakaaktsiisi liiga madalaks (2) Eesti lühiuudised Purjus endine Võru linnapea keeldus alkomeetrisse puhumast Linkevičius: Leedus ei küsitud, kas kandideerida või mitte (1) Esikülg 13. mai Pärnaka suurest varbast sai pöial Mälumäng Öine riitus Toompeal Ohtlikud gaasiseadmed nõudsid uusi ohvreid Eesti tagastas viikingiaegse mõõga Ukrainale Majandus EVEA president, maksuparadiis ja luksuskaater (2) majanduse lühiuudised Majanduskasv ootuspäraselt alla kahe protsendi (2) Teder sai Ukraina kaubanduskeskuse tagasi Riigi dividendid sattusid sõltuvusse Venemaast Välismaa Tööjõureform muudab Prantsusmaad Aktivistid nõuavad kodanikupalka Prantsusmaal valmis maailma suurim lõbusõidulaev Senat peatas Rousseffi volitused presidendina Välismaa lühiuudised Lété sõnul teeb NATO Varssavis revolutsiooni Tallinnas valminud tippraport tahab brigaadi igasse Balti riiki (2) Arvamus Peeter Koppel: tuleb ilmselt valmistuda saabuvaks populismitsunamiks (21) Andrus Karnau: Panama paberite needus (1) Lauri Hussar: mesi tervele Eestile (2) Peaministrid: Eesti ja Soome ehitavad piirideta e-riiki (2) Päeva karikatuur Juhtkiri: eesmärk õndsast minevikust (1) Postimees 1932.aastal: uusi andmeid Kristjan Jaagust Sten Sepper: kes meid merel kaitseb? Kultuur Hallid karvad (h)Undi lambanahas Punkarid vs neonatsid: brutaalne õuduspõnevik lööb jalaga kõhtu Sport Brooks päästis Rapla Spordi lühiuudised Rutiinist, rõõmust, noortest ja hingekriipest Tuhkatriinu, imetreeneri rekordiüritus, võimas Moskva ja Baskimaa uhkus Põnevad uustulnukad kibelevad legendide kõrvale Epp Mäe katsub jõudu maailma parimaga Tallinn Ohtlikud gaasiseadmed nõudsid uusi ohvreid Tarbija Rahulik perepuhkus muutus ootamatult mitmepäevaseks reiviks Osmanite impeeriumi pealinn võlub rikkaliku ajaloo ja maitsva toiduga Tartu Järvi tabas ehmatav õitseng Elva rahvas saab kolm korda nädalas sauna Pikalt remonditud Pargi tänav hakkas kohe lagunema (3) Tantsuspordis toob võidu enesekindlus Maitseelamusi jätkub meelele ja keelele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lauri Hussar: mesi tervele Eestile

2 min lugemist
Lauri Hussar FOTO: Liis Treimann / Postimees

Reformierakonna presidendikandidaat Toomas Savi kummardub stuudiolaua alla ja tõstab lauale kollase purgi suure sildiga «Mesi tervele Eestile».

On august 2001. Õhk TV3 väitlusstuudios on emotsioonidest ja hilissuvisest soojast kuum. Presidendivalimiste kampaania on jõudnud televäitlusteni ning teravaim vastasseis on Reformierakonna Toomas Savi ja Isamaaliidu Peeter Tulviste vahel. Mõlemad on elu tippvormis, motiveeritud ja tahtmist täis. Neist esimese tõusmine kandidaadiks kujunes lõbusaks jalutuskäiguks Reformierakonna presidendituuril, teine pidas maha armutu võitluse Isamaa raudvara Tunne Kelamiga. Mõlema erakonnad olid presidenditooli nimel valmis vahendeid valimata lõpuni minema.

Mesi tervele Eestile peaks justkui sümboliseerima Eesti ühtsust, kuid debatti juhtiv ajakirjanik uuris Savilt, miks mesi kõlbab ainult tervetele ja kas haiged ei vajagi mett. Savi vastus rääkis mõistagi kogu Eestist, kuid paradoksaalselt sõnastas see vastandust pakkuv küsimus toonaste valimiste keskse konflikti.

Samal ajal kui koalitsioonierakonnad omavahel armutult kaklesid, tegi opositsioonilise Rahvaliidu esimees Villu Reiljan mehemoodi tööd. Arnold Rüütli toetuseks kohtus ta sadade omavalitsusesindajatega, jagas kamaluga lubadusi ja kui rahvasuud uskuda, siis ka saunalaval ohtralt vihalööke.

21. septembril kogunes Estonia kontserdisaalis valijameeste kogu ning veel hommikul arvati, et tuliseim lahing tuleb Savi ja Tulviste vahel. Esimene hääletusvoor mõjus koalitsioonikemplejatele külma dušina. Arnold Rüütel kogus 114 häält ning kvalifitseerus probleemideta teise vooru. Toomas Savi edestas vaid ühe häälega Peeter Tulvistet, kelle saagiks jäi 89 häält. Neljandaks jäänud Keskerakonna kandidaadi Peeter Kreitzbergi laeks jäi 72 häält. Edasine oli juba vormistamise küsimus ning opositsiooni häältega valiti presidendiks Arnold Rüütel. Toomas Savi oli sunnitud tunnistama koalitsiooni laialijooksmist ja veel paarikümne hääle kaotust.

Täna, üle kolme kuu enne 2016. aasta presidendivalimisi võib leida ohtralt paralleele 2001. aastal toimunuga. Ka praegu on peaministri erakonnal suur ambitsioon panna president paika. Nii nagu toona, on peaministri parteis armutu heitlus kandidaadiks tõusmise üle. Ka nüüd on koalitsioonipartnerid presidendivalimiste osas eri meelt ja ühisosa leidmine on suurte ohverdusteta ülimalt keeruline.

Ent on ka kaks olulist erinevust. Opositsioon on oluliselt killustunum kui 2001. aastal – ühisosa leidmine on seega keerulisem. Meedia hoiab toimuval kiivalt silma peal ja tagatubade kokkulepped on sellega keerulisemaks läinud. Mee ja moosiga presidenti ei tee. Küll aga julgete tegude ja selge sõnaga ning parim, mis saaks juhtuda, oleks, et nõnda valitaks president tervele Eestile.

Seotud lood
    12.05.2016 14.05.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto