T, 27.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Maailma mõjukaim naftamees saadeti erru

Tõnis Oja
, majandusajakirjanik
Maailma mõjukaim naftamees saadeti erru
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Erru saadetud Saudi Araabia naftaminister Ali al-Naimi rääkis vähe, aga veenvalt.
Erru saadetud Saudi Araabia naftaminister Ali al-Naimi rääkis vähe, aga veenvalt. Foto: Reuters/ScanPix

Möödunud laupäeval lasi maailma suurima naftatootja Saudi Araabia kuningas lahti riigi pikaajalise naftaministri Ali al-Naimi. Uueks ministriks sai riigile kuuluva naftakompanii Saudi Arabian Oil Company ehk Saudi Aramco nõukogu esimees Khalid al-Falih. Naimi oli Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni (OPEC) sisuline juht ning tema lahkumine jääb aega, kus naftakartelli mõjukus on hakanud tasapisi hääbuma.

«See on täiesti uus maailm,» kommenteeris investeerimisfirma Medley Global Advisors naftaanalüütik Yasser Elguindi Financial Timesile. «Ali al-Naimi oli mitte ainult Saudi Araabia, vaid ka globaalse naftapoliitika kujundaja viimase veerandsajandi jooksul.» Tegelikult soovis 80-aastane Naimi pensionile minna juba ammu.

«20 aastat on liiga kaua,» olevat ta öelnud oma sõpradele ning kinnitas, et ootab aega, millal saaks laste ja lastelastega rohkem aega veeta, vahendas Financial Times selle aasta veebruaris.

Samas viis, kuidas Naimist lahti saadi, näitas, et tema teenetest loobumine oli osa plaanist moderniseerida riigi majandust, mis sõltub peaaegu täielikult naftast.

«Kõrvaldada mees valitsuskabineti ümberkorraldamise käigus, selle asemel et teda pidulikult pensionile saata, on isegi Saudi standardite järgi karm,» ütles ajalehele The New York Times USA välisministeeriumi endine energeetikasektori vanemspetsialist David L. Goldwyn. Ali nimetati kuningliku õukonna nõunikuks.

Tagasi üles