Sisukord
Arvamus
Postimees
14.05.2016
Eesti Male Dilbert Horoskoop Viimane veerg Palju õnne Sammu võrra ees Uusehitusi tühjendanud pätid saadeti aastateks vangi Tallinnas algas Lennart Meri konverents Väikemees jäi kodu juures veokirataste alla Öise Vahtkonna tegevuses osalenud mees peeti Venemaal Eesti spioonina kinni Eesti lühiuudised Rõivas: me ei taha, et kuuleme otsustest CNNist (8) Maksudopingu tarvitajad (2) Püss ja pauk Mälumäng Linnalapsed tutvuvad kodulindudega lk 2 viited Majandus Maailma mõjukaim naftamees saadeti erru LHV annab mikroettevõtetele laenu (1) majanduse lühiuudised Idufirmade börs töötab – Shipitwise sai loodetud investeeringu Maksudopingu tarvitajad (2) Välismaa Leedu «Kaardimaja»: altkäemaks, noaga selga löömine ja Moldova vari (1) Tatarstan tahab jätkata erilepingut Moskvaga Tatari rahvuslased hoiavad varju Kliimasoojenemine muudab Arktika rändlinnud pisemaks Arvamus Ülo Tuulik: heledad ruudulised pintsakud Juhtkiri: Venemaa otsib superspiooni (1) Päeva karikatuur Ene Pajula veste: kuhu küll kõik mehed jäid, küsib mammi Püss ja pauk Maksudopingu tarvitajad (2) Sammu võrra ees Ühe solv(a)umise lugu (3) EKI keelekool: kõneisik ja vilepuhuja (1) Nils Niitra: sõpruskond või kogukond (3) Postimees 1991. aastal: Arnold Rüütel kaitseb täna väitekirja Kultuur Niimoodi ei tehta Kaunis (muinas)lugu kummalistest kannatustest Aja auk. Salfordi poisid Nädala plaat. Moraal ja romantika Laev läheb Sünteetiline mesi Suvi läänerannikul Nunnu tantsupop kuulamiseks peenemale maitsele Leslye Walton – uus nimi maagilise realismi maailmas Sport Spordi lühiuudised Rootsi saab MMil lisajõudu Nurmsalu naasmise vastu tuntakse huvi FISi kõige kõrgemal tasemel Venelasi tabasid taas dopingusüüdistused Sinise õnne linn AK Laev läheb Aja auk. Salfordi poisid Suvi läänerannikul Sünteetiline mesi Eesti kusipall pääses maailmakaardile! Nunnu tantsupop kuulamiseks peenemale maitsele Viimane veerg Akadeemikud ja eurovisioon Teeme rahval tuju paremaks Peeter Langovitsi tagasivaade: edukalt Eurovisioonilt tagasi Oleg Kudrin: Putini Venemaa hokijää peegelpildis (2) Arter Vaata, kes lendab! Ehmatav Eurovisioon Sammu marss! (23) Aeg keha käsile võtta (1) Tervislik võta toiduks, kihvtine pane kõrvale Justin Petrone: peegelmaailm Meestemood: ellujäämisõppus lühikestes pükstes Maikuu köögitähed kodumaistest taimedest Mitte ainult golfaritele Süstaga saari avastama Haruta kondid uuesti lahti Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Venemaa otsib superspiooni

2 min lugemist

Möödunud 2015. aasta jooksul õnnestus FSB-l Venemaal kinni nabida pool tuhat välismaist spiooni ning agenti. Vähemalt selliste arvudega esines  Venemaa president Vladimir Putin aasta algul telekaamerate ees, manitsedes inimesi samas tähelepanelikkusele, kuna välismaised luureagentuurid olevat oma aktiivsust Vene Föderatsioonis tuntavalt suurendanud, ning andis laua taga istuvatele FSB kindralitele korralduse veelgi innukamalt jahtida riigis tegutsevaid välismaiseid agente.

Paistab, et need on spioonijahti tõepoolest tõsiselt võtnud, kuna viimasel ajal on koguni mõned vene emad ja koduperenaised kuulutatud välismaisteks agentideks, kes jaganud vaenulikele riikidele infot Vene sõjaväe kohta. Viimase nelja kuu jooksul on käerauad laksatanud kinni ka ümber väidetavate Eesti spioonide randmete. Kui veebruaris arreteeriti Moskvas ärimees ja lennundusentusiast Raivo Susi, siis eile tulid teated, et FSB on arreteerinud Ida-Virumaa vene aktivisti ja Notšnoi Dozori liikme Arsen Mardaleišvili.

Tegelikult on asjad äärmiselt tõsised. Näiteks selle aasta aprilli algul mõisteti Venemaal 12 aastaks vangi leedulane Arstidas Tamošaitis ning sama kuu lõpul määrati 13-aastane vangistus teisele Leedu kodanikule Jevgeni Mataitisele, kes olla kogunud Venemaal salajasi andmeid ning edastanud neid välismaale. 2015. aasta lõpul mõisteti 11 aastaks vangi aga Ukraina kodanik Valentin Võssotski, kes olevat kogunud infot Vene kaitsetööstuse kohta.

Emba-kumba, kas Vladimir Putinil on õigus ning Venemaa ägab tõepoolest tuhandete välismaiste agentide õõnestustegevuse all või on käimasoleval spioonide otsimise kampaanial muud põhjused. Mõistagi on ju FSB juhtidel edaspidi uhke telekaamerate ees Putinile raporteerida, et Venemaal on kinni püütud veel rohkem piiri taga eriettevalmistuse saanud luurajaid kui aasta varem – see jätab nendest telepubliku hulgas kahtlemata sümpaatse mulje. Lihtsatele venemaalastele sisendatakse aga veel kord teadmist, et nad kõik on sõdurid ümberpiiratud kindluses.

Maa elab niigi juba paar aastat pingelises teadmises, et võib alata sõda välisvaenlasega – olgu selleks siis NATO, islamistid või ka Ukraina – või tuleb karta nende kasuks töötavate sisevaenlaste tegevust. Juba lastele sisendatakse koolis, nagu ka põlvkondadele enne neid, et Venemaa asub vaenlaste piiramisrõngas. Seda korrutatakse iga päev ka massimeedias. See hüsteeria peegeldub ka arvamusküsitluste tulemuses, näiteks veebruarikuiste Levada keskuse uuringute järgi arvab 65 protsenti venemaalastest, et nende riiki ähvardab sissetung. See on pärast Nõukogude Liidu lagunemist kõige suurem näitaja ning näiteks kümme protsenti enam kui aasta varem.

Seotud lood
13.05.2016 16.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto