Sisukord
Arvamus
Postimees
19.05.2016
Eesti Palju õnne Dilbert Eesti lühiuudised «Unditund», film legendaarsest Mati Undist Postimehe kinos Lendorava elupaikade laiendamine pahandab põlevkivikaevandusi Part tegi Türil pesa lilleamplisse Kas Savisaar hakkab abilinnapeadega arveid õiendama? Mis saab erakoolidest alates 2020. aastast? Pööningult leitud filmirullidele oli talletatud ooper Leedo: poliitilise toetuse hind oli neli miljonit (1) Holsmeri advokaat eksitab avalikkust Kiil ei näe laevaehituse venimises endal süüd Holsmer lükkab vastutuse laevalepingu sisu eest juhatusele (2) Horoskoop Bussijuhid nõudsid üle Eesti palka juurde Male Väiksed linnaerakoolid tõmbavad rihma pingule Majandus LHV aktsiaid märkis üle 5000 investori Mobiilside ajalugu Eestis – SMSiga Coca-Colast Mobiil-IDni Euroopa Komisjon soovitab vähendada soolist palgalõhet Veerandsada aastat tagasi jõudis Eestisse mobiilside majanduse lühiuudised Veerandsada aastat tagasi jõudsid Eestisse mobiilside ja kohvertelefonid Välismaa Intsest, Putin ja usk ehk kuidas Venemaa eurooplasi mõjutab (1) Vene võimud tahavad internetti ohjeldada, aga ei tea, kuidas Koduvägivallavastane konventsioon sai mutta tampimisest hoolimata Läti ministri allkirja Välismaa lühiuudised Elu Sirtes: tõmbad sigaretti, saad piitsa (1) Arvamus Jaan Tooming: inimese elu vaevad ja rõõmud Martin Kukk: seadusemuudatus lõpetaks pardijahi, mis alati kohalike valimiste eel toimub (8) Rein Veidemann: kes aias, kes aias... Päeva karikatuur Maarja Vaino: kas elu väärtus kahaneb? (7) Postimees 1993. aastal: naftavarguses süüdistatuna antakse kohtu alla kolm meest Juhtkiri: erakooli eelised ei tohi tulla maksumaksja arvelt (4) Andres Ammas: riigikogulased ei vaja kahte tooli (2) Kultuur Kunstist intelligentsete masinate ajastul «Unditund», film legendaarsest Mati Undist Postimehe kinos Pööningult leitud filmirullidele oli talletatud ooper Sport Spordi lühiuudised Rock tõi finaali pinge, kuid Kalev pääses siiski Jäähoki MM: noor staar, treeneri talisman ja üllatused USA võimud sekkuvad Venemaa dopingusaagasse Rahvusnaiskonna uus tulemine Kolm rasket kuud ookeani taga lennutasid Kivioja Riosse Tallinn Kas Savisaar hakkab abilinnapeadega arveid õiendama? Tarbija Sirelite lummuses Katse: päike kodukeemia asemel AK Kunstist intelligentsete masinate ajastul Tartu Indiefest korraldab sõbraliku muusikapeo Smartovkade vastu on tunda elavat huvi (3) Abituriendid sõuavad omatehtud parvega lõpupeole Eakas mees peab kiirabi hoolimatuks – arstid selgitavad (5) Timo Reinthal: perevägivald ei tohi jätta ükskõikseks Päevapiltnik tegi taludes kunstpilte Kristo Põllu: poole miljardi eeskõneleja Matkajad pedaalivad kokku Põltsamaale Nemad keedavadki muudkui uusi suppe kokku Salvesti omanik Veljo Ipits: alguses oli sihiks kasum, nüüd on tehasest saanud südameasi Toome ja Tervise salatil on autor ning variautor Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rein Veidemann: kes aias, kes aias...

2 min lugemist
Rein Veidemann. FOTO: Peeter Langovits

Käimasolev kandidaatide valimine Eesti presidendi valimiseks toob meelde mitmeid võrdlusi. Üheks neist on lasteaia ringmäng, kus otsitakse mesilasele nime ja kui too on läbi roosipõõsaste käinud, siis lükkab ta järgmise mesilasekandidaadi ringi keskele. Teine paralleel, millele on ka juba osutatud, seostub saatega «Eesti otsib superstaari». Erakondade juhatused või fraktsioonid on nagu žüriid, kes mõõdavad tulevase võimaliku staari lavakõlblikkust.

Olgu, leppigem sellega, et see on nii, kuna ka etteantud reeglistik seda soosib. President valitakse kas riigikogus või valijameestekogus «põllul», mis nii või teisiti eeldab poliitiliste jõudude kokkuleppeid. Rahval puudub kaasarääkimisvõimalus.

Võimaliku presidendi «parameetridki» on nüüdseks paika saanud: ta peab Eestit esindama väljamaal ja olema tasakaalustavaks vahemeheks koduses poliitikas. Ja tal peaks ka olema juba eos raskesti määratletav, aga siiski intuitiivselt tajutav presidendi kuvand. Vähem on räägitud aga rahvale olulistest kvaliteetidest. Näiteks sellest, et president peaks olema rahva eestkõneleja ja koguduse juht (nagu on seda on Saksamaa president Joachim Gauck), mis eeldab empaatiat ning väga hästi omandatavat, aga vajalikku ärakuulamisvõimet. 

Kes meil siis praegu on? Neli Eestit kaua valitsenud partei taustaga inimest, kellest kolmel minevikuslepid taga. No kuulge, muudetagu siis põhiseadust, et kandideerima pääseb juba 25-aastaselt ja ainult taastatud Eesti vabariigis sündinud kodanikud. Või mõõdetagu isekeskis minevikupattude suurust. Seatagu sisse patukaal, nagu kunagi augustati liikluseeskirjade rikkumise eest juhiloa vahel olevat talongi. Kolm auku ja luba läinud. Neljale väljapakutule lisandub üks Isamaaliidu taustaga võimalik kandidaat. Kõigil neil on rahvusvahelise poliitika tegemise kogemus, üks on võimeline kirjutama ise oma kõned.

Nüüd on lisandunud ringmängu Mailis Reps Keskerakonnast. Minu meelest hea kandidaat temagi – tõeline emamesilane. Paljulapseline pere, haritud rahvusvahelises õiguses, väärikas nii väitleja kui oponendina, haridusministrina otsustaja kogemusega. Lisaks nii tähtis kuulamis- ja suhtlemisoskus. Arusaadav ka tädi Maalile. Mäletate ju, et sellise nõude esitas valitsejatele Lennart Meri.

Aga on veel üks, igatepidi erakondadeülene isiksus, Eesti Koostöö Kogu juht, hämmastava analüüsivõimega nii rahvusvahelises poliitikas kui ka majanduses. Mees, kes ruumi sisenedes täidab selle autoriteedile omase karismaga. See mees on Raivo Vare. Mida ma tahan öelda nende kahe nime esiletoomisega? Aga seda, et ärgu joostagu kinni ühe või teise senise pretendendi kampaaniasse. Kõigi nende ainus õigus on väljendada praegu vaid valmisolekut. Ei enamat. Esialgu on see nende tahtmise piir. Keda päriselt mesilasringi jäetakse, selgub alles augustis.

Seotud lood
18.05.2016 20.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto