Sisukord
Arvamus
Postimees
19.05.2016
Eesti Palju õnne Dilbert Eesti lühiuudised «Unditund», film legendaarsest Mati Undist Postimehe kinos Lendorava elupaikade laiendamine pahandab põlevkivikaevandusi Part tegi Türil pesa lilleamplisse Kas Savisaar hakkab abilinnapeadega arveid õiendama? Mis saab erakoolidest alates 2020. aastast? Pööningult leitud filmirullidele oli talletatud ooper Leedo: poliitilise toetuse hind oli neli miljonit (1) Holsmeri advokaat eksitab avalikkust Kiil ei näe laevaehituse venimises endal süüd Holsmer lükkab vastutuse laevalepingu sisu eest juhatusele (2) Horoskoop Bussijuhid nõudsid üle Eesti palka juurde Male Väiksed linnaerakoolid tõmbavad rihma pingule Majandus LHV aktsiaid märkis üle 5000 investori Mobiilside ajalugu Eestis – SMSiga Coca-Colast Mobiil-IDni Euroopa Komisjon soovitab vähendada soolist palgalõhet Veerandsada aastat tagasi jõudis Eestisse mobiilside majanduse lühiuudised Veerandsada aastat tagasi jõudsid Eestisse mobiilside ja kohvertelefonid Välismaa Intsest, Putin ja usk ehk kuidas Venemaa eurooplasi mõjutab (1) Vene võimud tahavad internetti ohjeldada, aga ei tea, kuidas Koduvägivallavastane konventsioon sai mutta tampimisest hoolimata Läti ministri allkirja Välismaa lühiuudised Elu Sirtes: tõmbad sigaretti, saad piitsa (1) Arvamus Jaan Tooming: inimese elu vaevad ja rõõmud Martin Kukk: seadusemuudatus lõpetaks pardijahi, mis alati kohalike valimiste eel toimub (8) Rein Veidemann: kes aias, kes aias... Päeva karikatuur Maarja Vaino: kas elu väärtus kahaneb? (7) Postimees 1993. aastal: naftavarguses süüdistatuna antakse kohtu alla kolm meest Juhtkiri: erakooli eelised ei tohi tulla maksumaksja arvelt (4) Andres Ammas: riigikogulased ei vaja kahte tooli (2) Kultuur Kunstist intelligentsete masinate ajastul «Unditund», film legendaarsest Mati Undist Postimehe kinos Pööningult leitud filmirullidele oli talletatud ooper Sport Spordi lühiuudised Rock tõi finaali pinge, kuid Kalev pääses siiski Jäähoki MM: noor staar, treeneri talisman ja üllatused USA võimud sekkuvad Venemaa dopingusaagasse Rahvusnaiskonna uus tulemine Kolm rasket kuud ookeani taga lennutasid Kivioja Riosse Tallinn Kas Savisaar hakkab abilinnapeadega arveid õiendama? Tarbija Sirelite lummuses Katse: päike kodukeemia asemel AK Kunstist intelligentsete masinate ajastul Tartu Indiefest korraldab sõbraliku muusikapeo Smartovkade vastu on tunda elavat huvi (3) Abituriendid sõuavad omatehtud parvega lõpupeole Eakas mees peab kiirabi hoolimatuks – arstid selgitavad (5) Timo Reinthal: perevägivald ei tohi jätta ükskõikseks Päevapiltnik tegi taludes kunstpilte Kristo Põllu: poole miljardi eeskõneleja Matkajad pedaalivad kokku Põltsamaale Nemad keedavadki muudkui uusi suppe kokku Salvesti omanik Veljo Ipits: alguses oli sihiks kasum, nüüd on tehasest saanud südameasi Toome ja Tervise salatil on autor ning variautor Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andres Ammas: riigikogulased ei vaja kahte tooli

3 min lugemist
Andres Ammas. FOTO: PP

Vabaerakonna arvates ei ole korraga kahel toolil istumine riigikogulaste jaoks ei mõistlik ega väärikas.

Tellijale Tellijale

Tõsi, praegu kehtiv kord, kus riigikogu liikmed kandideerivad peibutuspartidena, aga volikogudes tööle ei hakka, on veel halvem kui kahel toolil istumine. See on muutnud Eesti poliitika väga silmakirjalikuks. Peibutuspartide kasutamine on valijate avalik petmine.

Vabaerakond on pakkunud välja parema lahenduse, kuidas Eesti poliitilist kultuuri parandada: riigikogu liige võib kohalikku volikokku kandideerida, aga valituks osutumise korral tulebki tal riigikogu mandaadist loobuda. Uus mandaat tühistab eelmise, kahte eri tasandi mandaati ei saa korraga olla. Korraga kahel toolile istuda ei saa. Nii on tagatud põhiseadusest tulenev kandideerimise õigus ka riigikogu liikmete jaoks, aga valijaid ei peteta.

Kahel toolil istumise küsimus ei ole poliitikute siseasi, sest küsimus on üleüldse võimude lahususe põhimõttes ja demokraatia toimimises.

Inimesed on õigusega mures, et haldusreformiga lähevad kohalik võim ja kohalikku elu mõjutavad otsused kaugemale, kui need praegu on. Kui haldusreformi eelnõu praegusel kujul vastu võetakse, väheneb volikogude liikmete arv Eestis umbes tuhande võrra. Sellest on kahju, sest praegu on volikogud ka omamoodi demokraatia kool, kus õpitakse lugupidavalt väitlema ning reglemendist kinni pidama.

Surju vallavanem, endine riigikogu liige Jaanus Männik on tabavalt kirjutanud, et tahtmine istuda ühtaegu riigikogus, kohalikes volikogudes, riigiettevõtete nõukogudes, spordialaliitude juhatustes ja mujal väljendab haiglaslikku võimuiha, soovi võimumonopoli järele. Olen minagi tähele pannud, et Toompeal istumine tekitab mõnes inimeses erilise äravalituse ja ilmeksimatuse sündroomi. Hakatakse tundma end üliinimesena, kes laskub aeg-ajalt Toompealt alla ja toob armulikult kohalikele valgust.

18.05.2016 20.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto