Sisukord
Välismaa
Postimees
19.05.2016
Eesti Palju õnne Dilbert Eesti lühiuudised «Unditund», film legendaarsest Mati Undist Postimehe kinos Lendorava elupaikade laiendamine pahandab põlevkivikaevandusi Part tegi Türil pesa lilleamplisse Kas Savisaar hakkab abilinnapeadega arveid õiendama? Mis saab erakoolidest alates 2020. aastast? Pööningult leitud filmirullidele oli talletatud ooper Leedo: poliitilise toetuse hind oli neli miljonit (1) Holsmeri advokaat eksitab avalikkust Kiil ei näe laevaehituse venimises endal süüd Holsmer lükkab vastutuse laevalepingu sisu eest juhatusele (2) Horoskoop Bussijuhid nõudsid üle Eesti palka juurde Male Väiksed linnaerakoolid tõmbavad rihma pingule Majandus LHV aktsiaid märkis üle 5000 investori Mobiilside ajalugu Eestis – SMSiga Coca-Colast Mobiil-IDni Euroopa Komisjon soovitab vähendada soolist palgalõhet Veerandsada aastat tagasi jõudis Eestisse mobiilside majanduse lühiuudised Veerandsada aastat tagasi jõudsid Eestisse mobiilside ja kohvertelefonid Välismaa Intsest, Putin ja usk ehk kuidas Venemaa eurooplasi mõjutab (1) Vene võimud tahavad internetti ohjeldada, aga ei tea, kuidas Koduvägivallavastane konventsioon sai mutta tampimisest hoolimata Läti ministri allkirja Välismaa lühiuudised Elu Sirtes: tõmbad sigaretti, saad piitsa (1) Arvamus Jaan Tooming: inimese elu vaevad ja rõõmud Martin Kukk: seadusemuudatus lõpetaks pardijahi, mis alati kohalike valimiste eel toimub (8) Rein Veidemann: kes aias, kes aias... Päeva karikatuur Maarja Vaino: kas elu väärtus kahaneb? (7) Postimees 1993. aastal: naftavarguses süüdistatuna antakse kohtu alla kolm meest Juhtkiri: erakooli eelised ei tohi tulla maksumaksja arvelt (4) Andres Ammas: riigikogulased ei vaja kahte tooli (2) Kultuur Kunstist intelligentsete masinate ajastul «Unditund», film legendaarsest Mati Undist Postimehe kinos Pööningult leitud filmirullidele oli talletatud ooper Sport Spordi lühiuudised Rock tõi finaali pinge, kuid Kalev pääses siiski Jäähoki MM: noor staar, treeneri talisman ja üllatused USA võimud sekkuvad Venemaa dopingusaagasse Rahvusnaiskonna uus tulemine Kolm rasket kuud ookeani taga lennutasid Kivioja Riosse Tallinn Kas Savisaar hakkab abilinnapeadega arveid õiendama? Tarbija Sirelite lummuses Katse: päike kodukeemia asemel AK Kunstist intelligentsete masinate ajastul Tartu Indiefest korraldab sõbraliku muusikapeo Smartovkade vastu on tunda elavat huvi (3) Abituriendid sõuavad omatehtud parvega lõpupeole Eakas mees peab kiirabi hoolimatuks – arstid selgitavad (5) Timo Reinthal: perevägivald ei tohi jätta ükskõikseks Päevapiltnik tegi taludes kunstpilte Kristo Põllu: poole miljardi eeskõneleja Matkajad pedaalivad kokku Põltsamaale Nemad keedavadki muudkui uusi suppe kokku Salvesti omanik Veljo Ipits: alguses oli sihiks kasum, nüüd on tehasest saanud südameasi Toome ja Tervise salatil on autor ning variautor Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vene võimud tahavad internetti ohjeldada, aga ei tea, kuidas

6 min lugemist
Andrei Soldatov möödunud nädalavahetusel Tallinnas, kus ta esines Lennart Meri konverentsil. FOTO: SCANPIX

Venemaal on internetti neli aastat tsenseeritud, kuid päris õiget kontrollimeetodit pole ikkagi suudetud leida, sõnas äsja Tallinnas Lennart Meri konverentsil esinenud Vene ajakirjanik ja riigi julgeolekuteenistuste ekspert Andrei Soldatov.
 

Tellijale Tellijale

Kui tsenseeritud internet Venemaal praegu on?

Meil on internetti peaaegu neli aastat tsenseeritud ning praeguseks on blokeeritud umbes 1,2 miljonit veebilehte. Nii et selles mõttes on Venemaa internet väga tugevalt tsenseeritud. See ei tähenda aga, nagu poleks internetikasutajatel võimalik keelatud saitidele juurde pääseda, sest tegelikult on süsteem toores ja õhuaukudega. Piisab, kui kasutada väga lihtsaid vahendeid, pole isegi vaja Tori (internetis anonüümsust võimaldav süsteem – toim) installida, piisab ainuüksi Google Translate’ist (seda saab kasutada puhverserverina – toim).

Asi seisneb selles, et süsteem pole tegelikult ehitatud saitide blokeerimiseks, vaid hirmu levitamiseks, eesmärk on see, et kasutajad, ajakirjanikud ja eksperdid hakkaks veebis ise enesetsensuuri rakendama. Nii et süsteem pole niivõrd tehnoloogiline, vaid põhineb pigem pelgusel.

Milliseid saite blokeeritakse?

See on väga põnev küsimus, sest meil on neli musta nimekirja. Kõik algas väga naiivselt, hakati blokeerima pedofiilia, lasteporno ja muu sellisega seotud lehekülgi. Aga kui interneti piiramise seadus hakkas 2012. aasta novembris ametlikult kehtima, oli üsna selge, et seda hakatakse kasutama poliitilistel eesmärkidel.

Esimesed sellistel põhjustel ametlikult blokeeritud leheküljed pärinevad 2014. aastast. Tol kevadel, peaaegu kohe pärast Krimmi annekteerimist, blokeeriti koos Aleksei Navalnõi blogiga kolm vene suuremat sõltumatut uudistesaiti: Ej.ru, grani.ru ning kasparov.ru. Ettekäändeks toodi, et need aitavad seadusvastaseid proteste korraldada. Kõik veebilehed viisid asja kohtusse, kuid seal öeldi neile, et mingile konkreetsele ebaseaduslikule artiklile ei saa küll viidata, kuid leiame, et kogu teie veebilehtede olemus kutsub üles lubamatule protestile. Muidugi oli tegelik põhjus poliitiline.

Kas Vene võimud näevad internetti suure ohuallikana?

Jah. See on üsna huvitav teema. Nende meelest on see praegu suurim oht Vene poliitilisele stabiilsusele. Tegemist on enamjaolt psühholoogilise fenomeniga, sest 1999. ja 2000. aastast alates on Vene võimud ja Kreml olnud otsekui mingis – totaalselt enda väljamõeldud – tagaajamismängus USA välisministeeriumiga.

18.05.2016 20.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto