Sisukord
Arvamus
Postimees
19.05.2016
Eesti Palju õnne Dilbert Eesti lühiuudised «Unditund», film legendaarsest Mati Undist Postimehe kinos Lendorava elupaikade laiendamine pahandab põlevkivikaevandusi Part tegi Türil pesa lilleamplisse Kas Savisaar hakkab abilinnapeadega arveid õiendama? Mis saab erakoolidest alates 2020. aastast? Pööningult leitud filmirullidele oli talletatud ooper Leedo: poliitilise toetuse hind oli neli miljonit (1) Holsmeri advokaat eksitab avalikkust Kiil ei näe laevaehituse venimises endal süüd Holsmer lükkab vastutuse laevalepingu sisu eest juhatusele (2) Horoskoop Bussijuhid nõudsid üle Eesti palka juurde Male Väiksed linnaerakoolid tõmbavad rihma pingule Majandus LHV aktsiaid märkis üle 5000 investori Mobiilside ajalugu Eestis – SMSiga Coca-Colast Mobiil-IDni Euroopa Komisjon soovitab vähendada soolist palgalõhet Veerandsada aastat tagasi jõudis Eestisse mobiilside majanduse lühiuudised Veerandsada aastat tagasi jõudsid Eestisse mobiilside ja kohvertelefonid Välismaa Intsest, Putin ja usk ehk kuidas Venemaa eurooplasi mõjutab (1) Vene võimud tahavad internetti ohjeldada, aga ei tea, kuidas Koduvägivallavastane konventsioon sai mutta tampimisest hoolimata Läti ministri allkirja Välismaa lühiuudised Elu Sirtes: tõmbad sigaretti, saad piitsa (1) Arvamus Jaan Tooming: inimese elu vaevad ja rõõmud Martin Kukk: seadusemuudatus lõpetaks pardijahi, mis alati kohalike valimiste eel toimub (8) Rein Veidemann: kes aias, kes aias... Päeva karikatuur Maarja Vaino: kas elu väärtus kahaneb? (7) Postimees 1993. aastal: naftavarguses süüdistatuna antakse kohtu alla kolm meest Juhtkiri: erakooli eelised ei tohi tulla maksumaksja arvelt (4) Andres Ammas: riigikogulased ei vaja kahte tooli (2) Kultuur Kunstist intelligentsete masinate ajastul «Unditund», film legendaarsest Mati Undist Postimehe kinos Pööningult leitud filmirullidele oli talletatud ooper Sport Spordi lühiuudised Rock tõi finaali pinge, kuid Kalev pääses siiski Jäähoki MM: noor staar, treeneri talisman ja üllatused USA võimud sekkuvad Venemaa dopingusaagasse Rahvusnaiskonna uus tulemine Kolm rasket kuud ookeani taga lennutasid Kivioja Riosse Tallinn Kas Savisaar hakkab abilinnapeadega arveid õiendama? Tarbija Sirelite lummuses Katse: päike kodukeemia asemel AK Kunstist intelligentsete masinate ajastul Tartu Indiefest korraldab sõbraliku muusikapeo Smartovkade vastu on tunda elavat huvi (3) Abituriendid sõuavad omatehtud parvega lõpupeole Eakas mees peab kiirabi hoolimatuks – arstid selgitavad (5) Timo Reinthal: perevägivald ei tohi jätta ükskõikseks Päevapiltnik tegi taludes kunstpilte Kristo Põllu: poole miljardi eeskõneleja Matkajad pedaalivad kokku Põltsamaale Nemad keedavadki muudkui uusi suppe kokku Salvesti omanik Veljo Ipits: alguses oli sihiks kasum, nüüd on tehasest saanud südameasi Toome ja Tervise salatil on autor ning variautor Meelelahutus Koomiks Sudoku

Martin Kukk: seadusemuudatus lõpetaks pardijahi, mis alati kohalike valimiste eel toimub

2 min lugemist
Martin Kukk FOTO: Riigikogu kantselei

Seadusemuudatus, mis lubab kohaliku volikogu saadikul kuuluda parlamenti ning riigikogulasel kuuluda kohalikku otsustuskogusse, lõpetab pardijahi, mis iga kord kohalike valimiste eel toimub.

Tellijale Tellijale

Kuni 2005. aastani oli kohaliku omavalitsuse volikogu liikmetel võimalik samal ajal riigikogu töös osaleda, aga seejärel jõustus piirang, mis selle keelas.

Vahepeal on piirangu kaotamist korduvalt arutatud. Erinevad õiguskantslerid on selles küsimuses olnud risti vastupidisel arvamusel. Allar Jõks on seni kinnitanud, et see on tema hinnangul põhiseadusega vastuolus. Indrek Teder on olnud seisukohal, et korraga nii volikogus kui parlamendis töötamine on põhiseaduspärane.

2015. aastal sõlmitud valitsuskoalitsiooni lepinguga fikseeriti poliitiline tahe piirangu kaotamiseks – et edaspidi võiks olla kohalike omavalitsuste volikogude liikmetel õigus töötada riigikogus ja vastupidi.

Kõigil inimestel on võimalik kandideerida nii riigikogu, kohalike omavalitususte volikogude kui ka Euroopa Parlamendi valimistel. Ehkki idee tunduks paljudele populaarne, ei saa riigikogu liikmelt kohalikel valimistel kandideerimisr õigust ära võtta, see on tema põhiseaduslik õigus.

Praktikas on tekkinud totter olukord, kus riigikogu liikmed küll kasutavad kandideerimisõigust, aga ei saa oma mandaati realiseerida. Et see enesepettus – mil pea kõik parlamendiliikmed kandideerivad, aga volikokku ei lähe – laheneks, tahetaksegi kuuluvuspiirang ära kaotada.

Eelnõu kriitikud on viidanud sellele, et riigikogu ja kohaliku omavalitsuse volikogu liikme mandaatide ühildamine on vastuolus võimude lahususe põhimõttega. Selle üle võib vaielda.

18.05.2016 20.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto