Sisukord
Eesti
Postimees
19.05.2016
Eesti Palju õnne Dilbert Eesti lühiuudised «Unditund», film legendaarsest Mati Undist Postimehe kinos Lendorava elupaikade laiendamine pahandab põlevkivikaevandusi Part tegi Türil pesa lilleamplisse Kas Savisaar hakkab abilinnapeadega arveid õiendama? Mis saab erakoolidest alates 2020. aastast? Pööningult leitud filmirullidele oli talletatud ooper Leedo: poliitilise toetuse hind oli neli miljonit (1) Holsmeri advokaat eksitab avalikkust Kiil ei näe laevaehituse venimises endal süüd Holsmer lükkab vastutuse laevalepingu sisu eest juhatusele (2) Horoskoop Bussijuhid nõudsid üle Eesti palka juurde Male Väiksed linnaerakoolid tõmbavad rihma pingule Majandus LHV aktsiaid märkis üle 5000 investori Mobiilside ajalugu Eestis – SMSiga Coca-Colast Mobiil-IDni Euroopa Komisjon soovitab vähendada soolist palgalõhet Veerandsada aastat tagasi jõudis Eestisse mobiilside majanduse lühiuudised Veerandsada aastat tagasi jõudsid Eestisse mobiilside ja kohvertelefonid Välismaa Intsest, Putin ja usk ehk kuidas Venemaa eurooplasi mõjutab (1) Vene võimud tahavad internetti ohjeldada, aga ei tea, kuidas Koduvägivallavastane konventsioon sai mutta tampimisest hoolimata Läti ministri allkirja Välismaa lühiuudised Elu Sirtes: tõmbad sigaretti, saad piitsa (1) Arvamus Jaan Tooming: inimese elu vaevad ja rõõmud Martin Kukk: seadusemuudatus lõpetaks pardijahi, mis alati kohalike valimiste eel toimub (8) Rein Veidemann: kes aias, kes aias... Päeva karikatuur Maarja Vaino: kas elu väärtus kahaneb? (7) Postimees 1993. aastal: naftavarguses süüdistatuna antakse kohtu alla kolm meest Juhtkiri: erakooli eelised ei tohi tulla maksumaksja arvelt (4) Andres Ammas: riigikogulased ei vaja kahte tooli (2) Kultuur Kunstist intelligentsete masinate ajastul «Unditund», film legendaarsest Mati Undist Postimehe kinos Pööningult leitud filmirullidele oli talletatud ooper Sport Spordi lühiuudised Rock tõi finaali pinge, kuid Kalev pääses siiski Jäähoki MM: noor staar, treeneri talisman ja üllatused USA võimud sekkuvad Venemaa dopingusaagasse Rahvusnaiskonna uus tulemine Kolm rasket kuud ookeani taga lennutasid Kivioja Riosse Tallinn Kas Savisaar hakkab abilinnapeadega arveid õiendama? Tarbija Sirelite lummuses Katse: päike kodukeemia asemel AK Kunstist intelligentsete masinate ajastul Tartu Indiefest korraldab sõbraliku muusikapeo Smartovkade vastu on tunda elavat huvi (3) Abituriendid sõuavad omatehtud parvega lõpupeole Eakas mees peab kiirabi hoolimatuks – arstid selgitavad (5) Timo Reinthal: perevägivald ei tohi jätta ükskõikseks Päevapiltnik tegi taludes kunstpilte Kristo Põllu: poole miljardi eeskõneleja Matkajad pedaalivad kokku Põltsamaale Nemad keedavadki muudkui uusi suppe kokku Salvesti omanik Veljo Ipits: alguses oli sihiks kasum, nüüd on tehasest saanud südameasi Toome ja Tervise salatil on autor ning variautor Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mis saab erakoolidest alates 2020. aastast?

2 min lugemist
Kalle Muuli. FOTO: Margus Ansu / Postimees

Mis saab 1. jaanuaril 2020? Kõigepealt peaks mõtlema sellele, mis saab enne seda kuupäeva. Esiteks, juba praegu käib haldusreform, mis muudab nii kohalike omavalitsuste suurust, ülesandeid, tulubaasi kui ka paljusid muid kohalike omavalitsuste ja koolipidajate jaoks olulisi asju.

Tellijale Tellijale

Teiseks, haridusministeerium on ette valmistamas uut haridusseadust. Selle töö käigus tuleb koolivõrgus sobiv koht ja rahastamise kord leida ka erakoolidele. Erakoolid peavad olema meie koolivõrgu loomulik ja lahutamatu osa.

Minu meelest võiks kogu põhihariduse andmiseks vajaliku raha – sealhulgas ka haridustoetuse ehk õpetajate palgaraha ja koolide tegevuskulude toetuse – anda pärast haldusreformi kohalike omavalitsuste tulubaasi. Koolide rahastamine võiks siis käia nn ranitsatoetuse põhimõttel. See tähendab, et igale õpilasele on maksumaksja rahast ette nähtud kindel summa ja see raha käib kogu kooliaja temaga kaasas. See kool, kus ta õpib, saab ka tema ranitsatoetuse sõltumata sellest, kas tegu on munitsipaalkooli või erakooliga. Siis kaoks ära praegune võrdlemisi keeruline ja segane kord, kus osa raha maksab riik, osa kohalik omavalitsus. Oleks üks kindel summa – ranitsatoetus – ja lapsevanem otsustaks lapsele kooli valides, millisesse kooli ta selle raha suunab.

18.05.2016 20.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto