Sisukord
Arvamus
Postimees
21.02.2020
Isamaa Huawei-ohu koosolekul osales Huawei lobist (4) Eesti Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (2) Lavly Perling reformib Ukraina prokuratuuri (3) Kliimamuutus sunnib metsatüli lõpetama Kaitseväest ajapikendust saanud noor: seni on enesetappu takistanud relva puudumine (45) Majandus Sealt tulevad maailma suurimad teemandid (2) Tere alustas Kruuda tehtud võlgade maksmist Helme ennustab Euroopas raskeid eelarvekõnelusi Välismaa Taani annab Misāne Lätile välja (1) Saksa radikaal mõrvas kümme inimest GRU võis korraldada keemiarünnaku ka Sofias Rootsi parlamendi spiiker: meie demokraatiale tehti stressitaluvustest Arvamus Juhtkiri: mida teha kroonijuveelidega? (2) Herman Kelomees: linnainimeste maaelu (1) Martin Mölder: erakondliku eelistuseta valijaist (2) Riina Solman: sõltuvusest peab olema väljapääs (7) Ene-Margit Tiit: Kapatoobri kooli lugu (4) Meie Eesti Aleksei Lotman: metsamajandus kestlikuks – kiiresti! (1) Anu Aug: riigimetsas toimuva üle otsustamine vajab selgeid reegleid (1) Lauri Laanisto: tükeldamise tundlik teadus Kultuur Lelulugu Eesti moodi ehk mida arvata «Sipsikust»? (3) Sport Nurgeri elu Hispaanias: võib-olla ongi parem, et alati treenerist aru ei saa Eesti jõudis MMil paarissegateatesõidus esitosinasse Kontaveidi teekond lõppes veerandfinaalis Tallinn Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (2) Tartu Tormituuled uhtusid Peipsi randa tapva taime (8) Ringkonnakohus jättis Martin Halliku hiigelhüvitiseta (2) Ulila rahvas soovib kõnniteed kiiremini kui võimalik (1) Tartlased tähistavad vabariigi aastapäeva mitu päeva Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Enn Vetemaa: vähihaigete agoonia koht pole suitsupakil

3 min lugemist
Enn Vetemaa FOTO: Postimees.ee

Kirjanik Enn Vetemaa kirjutab, et surijate kannatuste eksponeerimine võrdub terroriga.

Tellijale

Ma imestan, miks meie tervise eest seisjad ei nõua senini veel hea vana brändi või Iiri viski pudeli siltidel enese poolsurnuks oksendajate portreid. Viru Valge pudelilt võiks meile vastu vaadata aga mõni eriti raskes pohmakas ägiseja. Miks ei olda ses osas järjekindlad?! Ja üldse, riik jagab narkomaanidele tasuta süstlaid, kusjuures mõne ausa maksumaksja meelest oleks mõistlik neil kuraditel kõigil kärvata lasta! Kus siin loogika?

Kaasajal on tõesti saavutatud suurt, koguni väga suurt edu suitsetamisest loobumises. Seda eriti meeste seas. See näitab, et meist hakkab saama normaalne kultuurriik, mille kodanikud sõidavad aina rohkem jalgrattaga, teevad tervisejooksu ja pühendavad tähelepanu dieedile. Oma artikli lõpuosas soojendavad Postimehe kirjutise autorid end mitte just päris oma lõkke man, seejuures väites, et nad on näiteks Austraalias uusi sigaretikarpe auditooriumites testides tõdenud surijate piltide eksponeerimise suurt mõju kohalviibijaile. Usun seda täiesti. Need ajavad tõesti hirmu peale. Kui see mõju oleks sedavõrd suur, et just tänu neile päästetaks mõni inimelu, siis kannataksime küllap kõik kolepildid välja ega viriseks.

By the way, praegu on kurb mõelda sellelegi, et kindlasti kõrge IQga asjamehed peavad oma väärt aega ja ajusid vaevama üsna kasutult. Siinkohal meenub mulle Swift, kes kirjeldab oma «Gulliveri reisides» briti väärikaid akadeemikuid, kes tõestasid pikkade uuringutega veenvalt ära, et pimedus tekib «peamiselt just valguse puudumisest».

Kas kaasajalgi ei tegelda mõnevõrra analoogsete probleemidega?! On mul ehk oma arvamusekese lõpetamiseks ka midagi trööstivat lisada? Noh, midagi ikka. Nimelt seda, et inimene harjub ju kõigega; seda tõestavad peaaegu igal õhtul telemehed, kes ei väsi meile ränki liiklusõnnetusi demonstreerimast. Paljud – inetu küll! – haigutavad aga juba nende peale.

Ent veel üks veel nutikam soovitus on mul varuks. Tutvustan seda ja annan teada, et minu tuttavate hulgas on ikka suitsetajaid ka. Kirglikkegi. Ja eakamaile neist on soovitanud doktorid koguni suitsetamisest mitte järsult loobuda. Esimese Eesti Vabariigi aegadel polevat peetud viisakamas seltskonnas heaks tooniks käkrus ja tubakapuru nõristavate suitsupakkide taskus kandmist. Kasutati portsigare. Lihtne, eks! Ehk tulevad sigaretietüid ja portsigarid tulevikus taas moodi. Kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem.

Vähemalt külla minnes võiks kirglik suitsumees, kes teab, et sõber teda oma kodus suitsu teha ei keela, isikliku suitsukauba portsigari ümber laduda ja jälgi tühja paki ahju visata. Aga kui portsigari ostmine pole olnud veel jõukohane, piisab suitsukraami mõnda tühja kenamasse karpi panemisest. Näiteks kas või praeguseks tingimusteta ära keelatud mentoolisisaldavaid sigarette sisaldanud rohelise Marlboro pakendisse paigutamisestki. Karpi vist ei keelustatud. Siis ei peaks keegi küllakutsutuist tubakanautleja sigaretikarbilt vastutahtsi endale morgi assotsieerivaid taieseid jõllitama… Loodan – sapienti sat.

20.02.2020 21.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto