T, 9.08.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ain Aaviksoo: puuduv raha ja kadunud aeg

Ain Aaviksoo
, Sotsiaalministeeriumi e-teenuste arengu ja innovatsiooni asekantsler
Ain Aaviksoo: puuduv raha ja kadunud aeg
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Ain Aaviksoo
Ain Aaviksoo Foto: Arno Saar / Õhtuleht

Sotsiaalministeeriumi asekantsler Ain Aaviksoo arvutab, et kui Eesti inimesed käiksid arstide juures sama palju kordi kui Taanis ning e-tervis toimiks korralikult, siis oleks võimalik aastas kokku hoida miljon tundi arstide aega ning sellega väheneksid ravijärjekorrad ja paraneks kvaliteet.

Eesti tervishoius on mure: tervishoiuteenustele kulub rohkem raha, kui haigekassal on sotsiaalmaksu kaudu jagada. Võiks muidugi ennast lohutada mõttega, et selline probleem kummitab kõiki arenenud riike, sõltumata tervishoiueelarve tulude kogumise viisist või haiglate omandivormist ‒ kõigil on raha puudu. Paraku ei tee see teadmine meie häda väiksemaks.

Peale selle on meie tervishoius aga veel suurem mure: meil ei jätku aega. Arstide ja õdede aega, mille raames visiite, operatsioone ja protseduure teha. Töötajad on tervishoiu kõige mahukam ja kallim ressurss. 50‒60 protsenti haiglate eelarvest moodustavad tööjõukulud; meist jõukamates riikides, st ka meie tulevikus on see osakaal veel suurem.

Tagasi üles