Sisukord
Arvamus
Postimees
20.05.2016
Eesti Vanurid eksivad haiglat otsides ära IRLi toetus kasvas nädalaga kahekordseks (32) Kaljuranna hoolikalt kaalutletud teekond Kadrioru poole (2) esikülg 20.05 Male Mälumäng Dilbert Türil tuuakse lilled 39. korda laadaplatsile Tagakülg Palju õnne Spioneerimises kahtlustatav Mardaleišvili arvati EÜVPst välja Kaitseliit piirab Kiltsi lennuväljal kiirust Reformierakonda on varemgi seostatud kahtlase rahaküsimisega Kapo pidas kinni veel ühe Tallinna Sadama juhi Horoskoop Saared tahavad omavahel köit vedada Tee-ehitus säästab liiklejatele 8,5 miljonit eurot aastas (7) Majandus Kolm ettevõtlikku Pärnu naist lõi loovagentuuri Eesti parimaks valitud juht: mul on viltuminekutes must vöö Majanduse lühiuudised Ida-Virumaa juhid kobavad üürielamuid hinnates pimeduses (3) Maailmapank avas Tallinna Vee hinnavaidluses kraanid Riik võiks Ida-Virumaale üle viia kuni tuhat töökohta (1) Riiklikud üürikorterid võtavad inimestelt olulise sissetuleku (3) Välismaa Lõuna-Jaapani tundmatumad pärlid Prantslaste hinnangul ei pruugi Euroopa lõunapiir olla esmaselt NATO ülesanne Kadunud reisilennuki vrakk leiti Vahemerest Välismaa lühiuudised Teine aplaus Montenegrole Viimaseid lennuõnnetusi EgyptAiri minevik pole plekitu 360-kraadine NATO tähendab Venemaa kõrval ka Liibüaga tegelemist Arvamus Ain Aaviksoo: puuduv raha ja kadunud aeg (1) Henrik Roonemaa: Henry Fordi moment (1) Andres Adamson: erakoolide rahastamise ümber jätkub vassimine (6) Päeva karikatuur Enn Vetemaa: vähihaigete agoonia koht pole suitsupakil (11) Postimees 1910. aastal: meie söögikohtade viletsus Sirje Niitra: ega asi enne parane, kui suitsetajate peale ei hakata imestava pilguga vaatama (8) Juhtkiri: lihtsad keerukad mured Kultuur Suure filmipeo viimased päikeseringid Rut Bryki võlumaailm Sport USA ja Soome murdsid MMil nelja hulka Uue taseme ootus ja kümme tundi tühja tööd Kaks Eesti klubi hakkab mängima Meistrite liigas Djokovici 12. üritus Suusahüppaja uskumatu teekond rattaspordi tippu Sevilla jätkab Euroopa liiga valitsemist Tallinn Saared tahavad omavahel köit vedada Tarbija Lõuna-Jaapani tundmatumad pärlid Tartu Tähtverelased asutavad seltsi Fotod: üks päev Kvartalini Volli Kalm: väärikast ajaloost üksi jääb väheks (1) Ilus pikk sol sõrmedeta pillitüdrukult Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: lihtsad keerukad mured

2 min lugemist
Karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts

Iga sotsiaalne süsteem muutub, kui muuta mingit osa sellest. Elanike arvu vähenemine ja vananemine maal, koondumine suurtesse keskustesse ning sellest tulenev vajadus taristut ümber korraldada tõstatab teatud osa inimeste ette päris keerukad olmeprobleemid. Need tunduvad kohati ilmselt ka otsustajatele sedavõrd lihtsad, et neid ei osata tähele panna.

Nimelt midagi niisugust toimub seoses muutuva haiglavõrguga. Tekivad võimsad raviasutused Tallinnas ja Tartus, maakonnahaiglatest kaob järk-järgult kompetents. Ent Exceli tabelite ja kõikvõimalike analüüsidega tugevdatud arengute sisse kaob ära üksik inimene, kellele jutt teenuste pidevast paranemisest (mis objektiivselt võib isegi tõsi olla) kuidagi kohale ei jõua. Nagu kinnitavad Eesti maapiirkondade sotsiaaltöötajad, vanemad inimesed pelgavad, et suurte keskuste liikluses ja melus ei õnnestu neil õigel ajal õiges kohas olla. Taksoraha ei pruugi alati jätkuda. Hirmutavad on ka kasvavad raviasutused ise, mis sarnanevad üha enam mingite Knossose paleedega. Halvimal juhul tähendab see kõik, et patsient jätab eriarsti juurde üldse minemata, mis pole hea ei tervisele ega süsteemile. Valdavalt nooremapoolsed (linna)ametnikud ei oska võib-olla kujutledagi, et võib leiduda neid, kes pole nutitelefoniga sina peal ega leia abi äppidest ning GPSist. Probleem ähvardab lähiaastail veelgi laieneda, sest vanemasse ikka jõuavad põlvkonnad, kelle lapsed on sageli ilma mööda laiali ega saa vanemate abistamisse vajalikul määral ega kiirusega sekkuda. Vahekokkuvõtteks: kuigi suurhaiglate teke on paratamatu, tuleb mõelda ka sellele, et patsiendid leiaksid tee vajalike protseduuride juurde. Ehkki pall lükatakse omavalitsuste kätte, on riigi (rahaline) tugi lahenduste leidmisel samuti vajalik. Ja lahendusi on mitmesuguseid. Üks lihtne meede töötaks nii, et kui kohalik perearst patsiendi linna eriarstile saadab, juhendab ta ka, kuidas kohale jõuda – seda nii suuliselt kui ka kirjalikult. Teine võimalus oleks koordineerida sõite arsti juurde ühest piirkonnast, panna vastuvõtuajad klappima. Kohalikud omavalitsused saavad aidata eritranspordiga bussi- ja raudteejaamadest ning Tartu-Maarjamõisa puhul võiks palju abi olla ka viitade süsteemist, milliseid Lääne-Euroopa linnades sageli kohtab. Nagu paljude praegusaja probleemide juures pole ka kõnealusel juhul Eesti kuigivõrd unikaalses olukorras. Näiteks Skandinaavias on ühe lahendusena haiglate juurde tekkinud patsiendihotellid, kus saab soodsa hinnaga voodikoha, mis vähendab sõltuvust ühistranspordi graafikuist. Patsient saab minna kohale vastuvõtu eelõhtul või siis ei pea muretsema, kas jõuab viimasele bussile.

Seotud lood
    19.05.2016 21.05.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto