Sisukord
Tervisenõu
Tänane leht
20.05.2016
Eesti Vanurid eksivad haiglat otsides ära IRLi toetus kasvas nädalaga kahekordseks (32) Kaljuranna hoolikalt kaalutletud teekond Kadrioru poole (2) esikülg 20.05 Male Mälumäng Dilbert Türil tuuakse lilled 39. korda laadaplatsile Tagakülg Palju õnne Spioneerimises kahtlustatav Mardaleišvili arvati EÜVPst välja Kaitseliit piirab Kiltsi lennuväljal kiirust Reformierakonda on varemgi seostatud kahtlase rahaküsimisega Kapo pidas kinni veel ühe Tallinna Sadama juhi Horoskoop Saared tahavad omavahel köit vedada Tee-ehitus säästab liiklejatele 8,5 miljonit eurot aastas (7) Majandus Kolm ettevõtlikku Pärnu naist lõi loovagentuuri Eesti parimaks valitud juht: mul on viltuminekutes must vöö Majanduse lühiuudised Ida-Virumaa juhid kobavad üürielamuid hinnates pimeduses (3) Maailmapank avas Tallinna Vee hinnavaidluses kraanid Riik võiks Ida-Virumaale üle viia kuni tuhat töökohta (1) Riiklikud üürikorterid võtavad inimestelt olulise sissetuleku (3) Välismaa Lõuna-Jaapani tundmatumad pärlid Prantslaste hinnangul ei pruugi Euroopa lõunapiir olla esmaselt NATO ülesanne Kadunud reisilennuki vrakk leiti Vahemerest Välismaa lühiuudised Teine aplaus Montenegrole Viimaseid lennuõnnetusi EgyptAiri minevik pole plekitu 360-kraadine NATO tähendab Venemaa kõrval ka Liibüaga tegelemist Arvamus Ain Aaviksoo: puuduv raha ja kadunud aeg (1) Henrik Roonemaa: Henry Fordi moment (1) Andres Adamson: erakoolide rahastamise ümber jätkub vassimine (6) Päeva karikatuur Enn Vetemaa: vähihaigete agoonia koht pole suitsupakil (11) Postimees 1910. aastal: meie söögikohtade viletsus Sirje Niitra: ega asi enne parane, kui suitsetajate peale ei hakata imestava pilguga vaatama (8) Juhtkiri: lihtsad keerukad mured Kultuur Suure filmipeo viimased päikeseringid Rut Bryki võlumaailm Sport USA ja Soome murdsid MMil nelja hulka Uue taseme ootus ja kümme tundi tühja tööd Kaks Eesti klubi hakkab mängima Meistrite liigas Djokovici 12. üritus Suusahüppaja uskumatu teekond rattaspordi tippu Sevilla jätkab Euroopa liiga valitsemist Tallinn Saared tahavad omavahel köit vedada Tarbija Lõuna-Jaapani tundmatumad pärlid Tartu Tähtverelased asutavad seltsi Fotod: üks päev Kvartalini Volli Kalm: väärikast ajaloost üksi jääb väheks (1) Ilus pikk sol sõrmedeta pillitüdrukult Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vanurid eksivad haiglat otsides ära

3 min lugemist
FOTO: Liis Treimann

Haigekassa plaan koondada paljud eriarstid paari suuremasse keskusesse on tõstatanud küsimuse, kuidas jõuavad tohtri juurde kaugemal elavad inimesed, kel pole oma transporti. Sotsiaalministeeriumi kinnitusel jääb see probleem kohaliku omavalitsuse kanda.

Tellijale Tellijale

Lääne-Virumaa Väike-Maarja valla sotsiaalosakonna juhataja Ene Kinksi hinnangul on kõige suurem probleem see, et eakad inimesed ei leia ise suurest linnast üles ei haigla hoonet ega hiljem selle koridorirägastikust õige eriarsti kabinetti. «Kui kaheksakümneaastane peab üksinda minema Puusepa tänavale (Tartu ülikooli kliinikumi üks hoonetest – toim) arsti juurde, kelle juures ta ei ole varem käinud, siis ilma saatjata ta sinna ei jõua,» on Kinks veendunud.

Ta tõi näiteks hiljutise juhtumi, kus kaks üle 80-aastast inimest pidid minema Tartusse eriarsti juurde. «Üks pidi minema kopsu-uuringule ja ütles, et tema ei lähe mitte kuhugi,» meenutas sotsiaalosakonna juhataja. Samal päeval pidi aga üks valla sotsiaaltöötaja minema teise kliendiga samuti Tartusse, Teguri tänavale südamestimulaatori kontrolli ja vastuvõtuajad olid väga väikese ajavahega. Kink kõneles, et sotsiaaltöötaja viis siis esimese inimese ikkagi kopsu-uuringule ja sõitis pärast teisega Teguri tänavale. Selliseid sõite tuleb Väike-Maarja sotsiaaltöötajatel tema sõnul ette vähemalt korra nädalas, samas kui Rakvere haiglasse minemisega saaksid inimesed ise paremini hakkama.

Seetõttu võiksid Kinksi arvates vajalikumad eriarstid, nagu näiteks kardioloog ja reumatoloog ka edaspidi Rakverre kohapeale jääda. Abi oleks tema sõnul ka sellest, kui riik korraldaks inimeste transpordi Tartu ja Tallinna bussi- või raudteejaamast haiglasse arsti juurde. Lisaks võiks Kinksi arvates jaamades väljas olla ka eraldi info selle kohta, kuidas ühte või teise raviasutusse pääseb. «Näiteks selleks et aru saada, kus peatused täpselt on, peab linna väga hästi tundma. Arstid ei ole ju Tartus ainult Maarjamõisas, on näiteks ka Teguri tänaval,» rääkis Kinks.

Ühtset lahendust, kuidas abivajajad taskukohaselt ja mugavalt maalt linna eriarsti juurde saaksid, haigekassal ega sotsiaalministeeriumil praegu ei ole. Sotsiaalministeeriumi hoolekande osakonna nõuniku Tõnis Vaigu sõnul ei ole ministeeriumil praegu kavas abiandmise süsteemi muuta, see jääb endiselt kohaliku omavalitsuse korraldada, nii nagu näeb ette ka kohaliku omavalitsuse korralduse seadus. Kui omavalitsus jätab inimese tema palvest hoolimata abita, on tal õigus pöörduda maavanema poole, kes kontrollib otsuse tagamaid.

19.05.2016 21.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto