N, 26.05.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Toobali avalduse mõistatus

Igor Gäng-Bäng
Toobali avalduse mõistatus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Igor Gäng-Bäng
Tähetark
Igor Gäng-Bäng Tähetark Foto: Erakogu

Toobali avaldus leiti väljakaevamistel Keskerakonna kontori varemetest, tohutusuure paberihunniku alumistest kihtidest, mis pärinevad iidsest sumeri kultuurist. Arvatakse, et iidne dokument jõudis Euroopasse templirüütlite kaudu, kes varastasid selle Saalomoni templist.

16. sajandist pärinevates Leonardo da Vinci märkmetes on viiteid Toobali avaldusele, mida olevat säilitatud Vatikani raamatukogu arusaamatute tekstide osakonnas ning millest Leonardo olevat saanud inispiratsiooni oma kuulsa kartulikoorimismasina leiutamiseks.

Vahepeal kaotsiläinud kirjarullid ilmusid teadusmaailma kätte taas 19. sajandil, mil vabahärra von Schliemann ostis need Kairo turul ühe türgi eunuhhi käest. Eunuhh olevat verega lehmanahale kirjutatud segased ülestähendused leidnud Surnumere koopast, mida tema suguvõsa oli juba sajandeid kasutanud välikäimlana. Ekskrementidega rikutud dokumentide täielik dešifreerimine ei ole tänaseni korda läinud.

Salvesta lood hiljem lugemiseks!
Minu lood
Eesti uudised
Majandus
Maailm
Arvamus
Kultuur
Sport
AK
Tarbija
Elustiil
Tagasi üles