Sisukord
Kultuur
Postimees
23.05.2016
Eesti Kunksmoori lugu osutus päevakajaliseks maailma teises otsas Mälumäng Palju õnne Horoskoop Male Tagakülg Dilbert Rõivas: liitlaste kohaloleku tagamisse on vaja investeerida Ülikooli vilistlasi tuli kokku poolteist tuhat (2) Eesti lühiuudised Nelja lapse pisarad (3) Maijooksul lippas üle 13 000 naise Sillamäel hukkusid tulekahjus ema ja tütar Tartu Ülikooli vilistlased vastavad otsekohestele pärimistele Majandus Majanduse lühiuudised Harilikust töökuulutusest jääb töötajate leidmisel väheks Majandusteadlane: majanduskriis ei ole ennustamatu nagu välgulöök (10) Diktaatorlik suhtumine ettevõtjate seas väheneb (1) Kuidas saada oma pensionifondi valitsejaks? Välismaa Austria presidendiks pürgijad jäid ootamatult viiki Karistaja lubab probleemid minema pühkida Türgi sai uue, Erdoğani lähedasest liitlasest peaministri Välismaa lühiuudised Isegi Venemaa suurrahvas tatarlased peavad võitlema oma keele nimel (9) Arvamus Tiina Kaukvere: kes hammustas Tsahknat? (22) Daniel Pipes: Saudi lahendus (1) Janne Andresoo: Rahvusraamatukogu teenib teadust Päeva karikatuur Postimees 1997. aastal: lühis uksekellas tekitas suurt ärevust Olev Remsu: üherahvuseline riik on teostatav vaid etnilise puhastusega (45) Juhtkiri: Ida-Virumaa vajab tulevikuvisiooni (1) Kultuur «Libahunt» võeti Siberis vaimustusega vastu Baltoscandalil lavastused muttide elust ja natsiüliinimestest Jamie Lannister sureks meelsasti vanadusse, kui lastaks Sophie Turner leiab, et «Troonide mäng» on feministlik Emilia Clarke hoiatab telerite plahvatamise eest Maisie Williams eelistab selfile jutuajamist Alguses oli raamat (1) Sport Meeke noppis elu teise võidu Pronksimeeskonna ehitus algab otsast Spordi lühiuudised Lindpere abi, füüsiline üleolek ja nüüd ka karikavõit Võrkpalli kevadine õitseng: rahvusnaiskond võitis EM-valikturniiri alagrupi Treener rekordi visanud õpilasest: Liina Laasma leidis Liina Laasma Jalgpallimaailma teine suur saladus saab avalikuks EM selja taga, Rio olümpiakohad endiselt lahtised Tarbija Täiskasvanute tõukeratta leiab nii vanur kui trikitaja Hea tõukeratta tunneb ära paarist detailist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Alguses oli raamat

2 min lugemist
Sarja «Troonide mäng» uus hooaeg põhineb originaalstsenaariumil FOTO: FOX

Ameerika kirjaniku George R. R. Martini (GRRM) eepilise fantaasiaheptaloogia «Jää ja tule laul» esimene raamat «Troonide mäng» ilmus täpselt 20 aastat tagasi. Sellega püstitas GRRM endale fantaasiakirjanduse maailmas monumendi, mille vari on pikkuselt ja sünguselt võrreldav teise selle žanri gigandi J. R. R. Tolkieni (JRRT) omaga ja mitmes aspektis isegi ületab selle. 

Sarja «Troonide mäng» uus hooaeg põhineb originaalstsenaariumil FOTO: FOX
Sarja «Troonide mäng» uus hooaeg põhineb originaalstsenaariumil FOTO: FOX
Sarja «Troonide mäng» uus hooaeg põhineb originaalstsenaariumil FOTO: FOX
Telesari „Troonide mäng“ (Game of Thrones) FOTO: FOX
Sarja «Troonide mäng» uus hooaeg põhineb originaalstsenaariumil FOTO: FOX

Fantaasiakirjandus murdis peavoolu meelelahutusse selle sajandi alguses, aastal 2001, kui tuli linale Peter Jacksoni lavastatud JRRT «Sõrmuste isanda» esimene film. Vaid 281 miljoni dollari suuruse eelarvega film teenis kokku peaaegu kolm miljardit dollarit ja kõigile sai selgeks: fantaasia pole mitte vinniliste nohikute veider hobi, vaid fantastiline ärivõimalus.

Jacksoni filmide edu valguses otsis HBO «Jää ja tule laulu» seriaaliõigused ja vajutas õiget nuppu. Praegu on sarja kuues hooaeg just poole peal ning tegemist on maailma ühe kõige edukama ning kindlasti kõige enam piraaditud telesarjaga. Sarja edu võib seletada mitme faktori kokku langemisega.

Esiteks oleme näinud viimase poole tosina aasta jooksul teleseriaali kui žanri olulist uuenemist, mis mõistagi on alguse saanud televisiooni sünnimaalt Ameerikast. Legendaarne «Halvale teele» («Breaking Bad») jõudis telekraanidele 2008. aastal ning uuendas teleseriaali tootmise reegleid. 2013. aastal tõi videolaenutusteenus Netflix välja enda toodetud kvaliteetsarja «Kaardimaja», mille peaosas A-klassi filmitäht Kevin Spacey.

Teiseks löövad sarjatootmises kaasa filmimaailma kogemustega tegijad. «Troonide mängu» stsenaristid ja produtsendid (GRRM on konsultant) David Benioff ja D. B. Weiss on varem töötanud filmidega, telemaailmas neil kogemus puudus.

Kolmandaks võimaldab digitehnoloogia vaatajal nüüd kõik hooaja osad ühe jutiga ära vaadata, selle maratoni kohta on isegi termin binge watching. Nii ei veni 10–12-osaline hooaeg enam mitme kuu peale laiali, vaid moodustab ühe terviku. See annab režissööridele ja stsenaristidele loo jutustamiseks hoopis uusi vahendeid. Nii näiteks on Quentin Tarantino näidanud üles huvi teleseriaali lavastamise vastu just sel lihtsal põhjusel, et mitte keegi ei laseks tal teha 10-tunnist filmi.

«Troonide mängu» kuuendal hooajal läheb raamatu ja seriaali sündmustik otsustavalt lahku. See on põhjustanud fännide ja isegi GRRMi ihutoimetaja Jane Johnsoni avalikku nurinat. Minu meelest pole siin küll häda midagi: kui sa armastad nii raamatut kui seriaali, siis nüüd on ühe asemel lihtsalt kaks head lugu, mida põnevusega jälgida. 

Seotud lood
  21.05.2016 24.05.2016
  EELMINE
  JÄRGMINE
  Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
  LOGI SISSE
  Sul ei ole kontot?
  Loo Minu Meedia konto