Sisukord
Välismaa
Tänane leht
23.05.2016
Eesti Kunksmoori lugu osutus päevakajaliseks maailma teises otsas Mälumäng Palju õnne Horoskoop Male Tagakülg Dilbert Rõivas: liitlaste kohaloleku tagamisse on vaja investeerida Ülikooli vilistlasi tuli kokku poolteist tuhat (2) Eesti lühiuudised Nelja lapse pisarad (3) Maijooksul lippas üle 13 000 naise Sillamäel hukkusid tulekahjus ema ja tütar Tartu Ülikooli vilistlased vastavad otsekohestele pärimistele Majandus Majanduse lühiuudised Harilikust töökuulutusest jääb töötajate leidmisel väheks Majandusteadlane: majanduskriis ei ole ennustamatu nagu välgulöök (10) Diktaatorlik suhtumine ettevõtjate seas väheneb (1) Kuidas saada oma pensionifondi valitsejaks? Välismaa Austria presidendiks pürgijad jäid ootamatult viiki Karistaja lubab probleemid minema pühkida Türgi sai uue, Erdoğani lähedasest liitlasest peaministri Välismaa lühiuudised Isegi Venemaa suurrahvas tatarlased peavad võitlema oma keele nimel (9) Arvamus Tiina Kaukvere: kes hammustas Tsahknat? (21) Daniel Pipes: Saudi lahendus (1) Janne Andresoo: Rahvusraamatukogu teenib teadust Päeva karikatuur Postimees 1997. aastal: lühis uksekellas tekitas suurt ärevust Olev Remsu: üherahvuseline riik on teostatav vaid etnilise puhastusega (45) Juhtkiri: Ida-Virumaa vajab tulevikuvisiooni (1) Kultuur «Libahunt» võeti Siberis vaimustusega vastu Baltoscandalil lavastused muttide elust ja natsiüliinimestest Jamie Lannister sureks meelsasti vanadusse, kui lastaks Sophie Turner leiab, et «Troonide mäng» on feministlik Emilia Clarke hoiatab telerite plahvatamise eest Maisie Williams eelistab selfile jutuajamist Alguses oli raamat (1) Sport Meeke noppis elu teise võidu Pronksimeeskonna ehitus algab otsast Spordi lühiuudised Lindpere abi, füüsiline üleolek ja nüüd ka karikavõit Võrkpalli kevadine õitseng: rahvusnaiskond võitis EM-valikturniiri alagrupi Treener rekordi visanud õpilasest: Liina Laasma leidis Liina Laasma Jalgpallimaailma teine suur saladus saab avalikuks EM selja taga, Rio olümpiakohad endiselt lahtised Tarbija Täiskasvanute tõukeratta leiab nii vanur kui trikitaja Hea tõukeratta tunneb ära paarist detailist Tartu Suurem osa vilistlasi jäi tulemata Juhtkiri: millist Tartut me tahame (1) Tartu Ülikooli vilistlased vastavad otsekohestele pärimistele Maapõu andis välja kolm aaret korraga Tervisekeskus Elvasse. Kellele ja milleks? Tartu kavandab mitut uut silda ning hulgaliselt jalgrattateid (4) Kõmulehe tegu käis naljaga pooleks Priit Kaasik Rocki võimalustest: pessimismiks pole veel põhjust Jalakäijad peavad seiklema põllul või maanteel (2) Uus mets sirgub terve inimpõlve Meelelahutus Koomiks Sudoku

Karistaja lubab probleemid minema pühkida

4 min lugemist
Vaade Rodrigo Duterte armastatud Davao linna slummile. FOTO: SCANPIX

Kuus aastat president Beningo Aquino III juhtimisel on nii Filipiinidele endale kui ka teistele riikidele olnud üllatuslikult igavad ja edukad. Nüüd on selles enam kui 100 miljoni elanikuga Kagu-Aasia riigis, mida kriitikud nimetasid enne Aquino ametiaega sageli krooniliseks lati alt läbijooksjaks ning Aasia haigeks meheks, oodata kui mitte vanade aegade naasmist, siis kindlasti muutusi.

Tellijale Tellijale

Riigile, mis alates kleptokraadist diktaatori Ferdinand Marcose kukutamist 1986. aastal on näinud kümmekond võimuhaaramiskatset ning kus rahulik võimuvahetus on pigem erand, pole muutused midagi uut.

Näib, et kunagise emamaa Hispaania kuninga järgi nime saanud, kuid kuni 1946. aastani hoopis Ameerika Ühendriikide võimu all olnud Filipiinide elanikud eelistavadki pidevaid muutusi järjepidevusele. Vähemalt võib sellise järelduse teha viimaste presidendivalimiste põhjal.

Filipiinide poliitikas on kaua domineerinud perekonnad, kes on võimu kindlalt enda käes hoidnud. Kuus aastat ametis olnud ja ka ajakirja Time poolt maailma saja mõjukaima inimese sekka valitud president Aquino pole erand. Tema vanemad Benigno ja Corazon Aquino aitasid 1980ndatel kukutada diktatuuri ning tema rahvarevolutsiooni juhtinud ema tõusis ka presidendiks.

9. mail toimunud presidendivalimistel heitis senisele poliitilisele eliidile – traditsioonilistele poliitikutele ehk trapos’tele, mis Filipiinidel tähendab ka määrdunud kaltsu – kinda ning saavutas suuresti populistliku kampaaniaga veenva võidu 71-aastane Rodrigo Duterte.

Tõsi, ka Duterte advokaadist isa oli provintsi kubernerina ja linnapeana seotud poliitikaga ning Duterte perekonnal on lähedased sidemed mitme mõjuka poliitilise perekonnaga. Seda aga kohalikul, mitte üleriigilisel tasandil.

Oma isa eeskujul õppis ka Duterte juurat ning töötas aastaid prokuratuuris. Seda kuni 1986. aasta rahvarevolutsioonini, mille järel sai temast linnapea asetäitja peamiselt moslemitega asutatud autonoomses Mindanao piirkonna suurimas ja Filipiinide suuruselt neljandas Davao linnas.

21.05.2016 24.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto