Sisukord
Välismaa
Tänane leht
23.05.2016
Eesti Kunksmoori lugu osutus päevakajaliseks maailma teises otsas Mälumäng Palju õnne Horoskoop Male Tagakülg Dilbert Rõivas: liitlaste kohaloleku tagamisse on vaja investeerida Ülikooli vilistlasi tuli kokku poolteist tuhat (2) Eesti lühiuudised Nelja lapse pisarad (3) Maijooksul lippas üle 13 000 naise Sillamäel hukkusid tulekahjus ema ja tütar Tartu Ülikooli vilistlased vastavad otsekohestele pärimistele Majandus Majanduse lühiuudised Harilikust töökuulutusest jääb töötajate leidmisel väheks Majandusteadlane: majanduskriis ei ole ennustamatu nagu välgulöök (10) Diktaatorlik suhtumine ettevõtjate seas väheneb (1) Kuidas saada oma pensionifondi valitsejaks? Välismaa Austria presidendiks pürgijad jäid ootamatult viiki Karistaja lubab probleemid minema pühkida Türgi sai uue, Erdoğani lähedasest liitlasest peaministri Välismaa lühiuudised Isegi Venemaa suurrahvas tatarlased peavad võitlema oma keele nimel (9) Arvamus Tiina Kaukvere: kes hammustas Tsahknat? (21) Daniel Pipes: Saudi lahendus (1) Janne Andresoo: Rahvusraamatukogu teenib teadust Päeva karikatuur Postimees 1997. aastal: lühis uksekellas tekitas suurt ärevust Olev Remsu: üherahvuseline riik on teostatav vaid etnilise puhastusega (45) Juhtkiri: Ida-Virumaa vajab tulevikuvisiooni (1) Kultuur «Libahunt» võeti Siberis vaimustusega vastu Baltoscandalil lavastused muttide elust ja natsiüliinimestest Jamie Lannister sureks meelsasti vanadusse, kui lastaks Sophie Turner leiab, et «Troonide mäng» on feministlik Emilia Clarke hoiatab telerite plahvatamise eest Maisie Williams eelistab selfile jutuajamist Alguses oli raamat (1) Sport Meeke noppis elu teise võidu Pronksimeeskonna ehitus algab otsast Spordi lühiuudised Lindpere abi, füüsiline üleolek ja nüüd ka karikavõit Võrkpalli kevadine õitseng: rahvusnaiskond võitis EM-valikturniiri alagrupi Treener rekordi visanud õpilasest: Liina Laasma leidis Liina Laasma Jalgpallimaailma teine suur saladus saab avalikuks EM selja taga, Rio olümpiakohad endiselt lahtised Tarbija Täiskasvanute tõukeratta leiab nii vanur kui trikitaja Hea tõukeratta tunneb ära paarist detailist Tartu Suurem osa vilistlasi jäi tulemata Juhtkiri: millist Tartut me tahame (1) Tartu Ülikooli vilistlased vastavad otsekohestele pärimistele Maapõu andis välja kolm aaret korraga Tervisekeskus Elvasse. Kellele ja milleks? Tartu kavandab mitut uut silda ning hulgaliselt jalgrattateid (4) Kõmulehe tegu käis naljaga pooleks Priit Kaasik Rocki võimalustest: pessimismiks pole veel põhjust Jalakäijad peavad seiklema põllul või maanteel (2) Uus mets sirgub terve inimpõlve Meelelahutus Koomiks Sudoku

Isegi Venemaa suurrahvas tatarlased peavad võitlema oma keele nimel

6 min lugemist
Rahvuslike tähtpäevade puhul püüavad eneseteadlikumad tatari naised kanda vähemalt rahvuslikku naiste peakatet. Kaks tatari naist rahvuspoeet Ğabdulla Tuqay 130 sünniaastapäeva pidustusel Kaasani kesklinnas. Taustal paistab ka suhteliselt harva Kaasanis silma hakkav ladina tähestikus kirjutatud tatarikeelne asutuse nimi – Tatari rahvusraamatukogu üks hoonetest. FOTO: Jaanus Piirsalu

Tatarimaa pealinna Kaasani klubides on tekkinud uus mood: kolmapäevaõhtuti jätavad DJd kõik oma inglis- ja venekeelsed plaadid koju ning mängivad ainult tatarikeelset muusikat folgist rokini. Ja rahvast käib nendel õhtutel üha rohkem, kinnitavad Kaasani tudengid.

Tellijale Tellijale

«Ma arvan küll, et tatari keele rääkimine on noorte hulgas popp,» ütleb Kaasani ülikooli matemaatikatudeng Airat. «Tudengite seas on see alati moodne olnud,» väidab tema kaaslane Ilvina.

Kuigi tatarlased on Venemaa suuruselt teine rahvas, peavad nad keeleküsimust tundlikuks teemaks, millele nad on Kremli meelehärmiks andnud päris tugeva poliitilise värvingu. Tatarlaste kaks põhinõudmist on järgmised: lubada keskkooli lõpus riigieksameid teha tatari keeles ning kasutada tatari kirjakeeles paralleelselt kirillitsaga ladina tähestikku.

Tatarlasi elab Venemaal 5,5 miljonit, neist kaks miljonit Volga keskjooksul Tatarstani vabariigis. Hoolimata tudengite Airati ja Ilvina optimismist suhtusid Postimehe küsitletud tatarlastest eksperdid keeleoskuse tulevikku skeptiliselt, kuigi ametlikult on tatari keelel  Tatarstanis vene keelega võrdne juriidiline staatus: mõlemad on vabariigi ametlikud keeled.

Üldine seisukoht oli, et kuna Venemaa haridussüsteem sunnib rahvusvähemusi rohkem õppima vene keeles, siis paratamatult tähendab see noorte emakeeleoskuse vähenemist isegi nii suure rahva seas nagu tatarlased. Mis siis rääkida Venemaa väiksematest põlisrahvustest.

Põhiline probleem on selles, et tatarlastest vanemad eelistavad oma lapsi järjest rohkem panna venekeelsetesse üldhariduskoolidesse, sest riiklikud lõpueksamid tuleb eranditult sooritada vene keeles.

«Olukord on selline, et meil pole kasulik panna oma lapsi tatarikeelsetesse koolidesse,» kurdab Ilfat Faizrahmanov, suurima tatarikeelse sõltumatu ajalehe Beznen Gazit peatoimetaja. «Meil siin luuakse ka Russkii mir’i (Vene maailm), mitte ei taheta seda luua ainult välismaal. Mina ei ole sellega igatahes nõus.»

Tagajärg on, et tatarikeelsete koolide arv väheneb. Miljonilinnas Kaasanis, kus elanikest moodustavad tatarlased enamiku, on vaid viiendik ehk 40 kooli tatarikeelsed. Lasteaedadest on tatarikeelsed neljandik ehk 83 lasteaeda.

Rahvuslasest peatoimetaja pole oma siiras meelepahas sugugi üksi. Sama meelt, et ainult venekeelsed lõpueksamid on ebaõiglased, on isegi Tatarstani kõrged riigiametnikud.

Juba 26 aastat Tatarstani parlamendis kultuurikomiteed juhtivale tuntud kohalikule kirjanikule Razil Valejevile läheb teema väga südamesse.

21.05.2016 24.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto