100 päeva uue presidendini, mängus kümme nime

Endine õiguskantsler ja praegune vandeadvokaat Allar Jõks teatas täna pressikonverentsil, et on valmis kandideerima Eesti presidendiks.

FOTO: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES

Kuigi parlamendierakondade toetusele pole neil erilist mõtet loota, tuleb järjest juurde nimesid, kes soovivad end presidendikandidaadi kandidaatide ritta seada. Viimased paar nädalat on toonud Siim Kallase, Marina Kaljuranna, Jaak Jõerüüdi ja Urmas Paeti kõrvale Keskerakonnast Mailis Repsi, Peeter Ernitsa ja Marina Riisalu, mõttemängu peavad sotsiaaldemokraat Eiki Nestor ja Keskerakonna juht Edgar Savisaar. Isamaa ja Res Publica Liit loodab samuti lähiajal üllatada, eile teatas oma valmisolekust Eesti vabariigi presidendiks saada endine õiguskantsler, vandedvokaat Allar Jõks.

Jõksi nimega on spekuleeritud varemgi, kuid ühegi erakonna toetust pole ta pälvinud. Eile tegid avaliku pöördumise 14 ühiskonnategelast, kes märkisid, et riigipea ei saa olla pelgalt ühe erakonna lemmik ega tagatubade projekt. Nende sõnul peab president olema suveräänse ja vaba Eesti liider, kel on ühiskonnas laiapõhjaline toetus ning soov ja võime inimesi ühendada.

«Ta peab olema seda võimet ka tõestanud. Sildistamine ja oponentide alandamine peab jääma minevikku. Kõigil on ja peab olema võimalus ühiskonnas osaleda ja kaasa rääkida. Oleme väike riik ja iga inimene on tähtis,» kirjutasid Andrei Sõritsa, Annika Uudelepp, Jaan Pillesaar, Joel Volkov, Jüri Käo, Jüri Saar, Mall Hellam, Mihhail Lotman, Peeter Volkonski, Raivo Vare, Rein Einasto, Teet Reedi, Terje Kross ja Tiit Ojasoo. Pöördumisele allakirjutanud kutsusid ühtlasi riigikogus esindatud erakondi toetama Jõksi kandidatuuri.

Viimasega tuleb kindlasti raskusi. Jõks ei olnud erakondade seas kuigi populaarne juba oma õiguskantsleri päevil, mil ta riigikogule sageli tulist kriitikat jagas.

Tagasi üles