Sisukord
Toit ja trenn
Postimees
25.05.2016
Eesti Savisaare advokaadid sukeldusid toimikutesse Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Palju õnne Nägemiseks ei pea tingimata silmadega vaatama Mullu oli Eestis seitse tulumiljonäri Savisaar esineb volikogu eel «suure kõnega» Tartu linnavõimu suur altkäemaksuskandaal Majandus Estonian Airiga läks halvasti, sest kõik tehti valesti Majanduse lühiuudised Helenius Estonian Airist: vastuseid ei ole Michal: Eestis on vaja riigiabiteemalist kompetentsi tugevdada Lennuamet üritas Estonian Airi riskidest teatanut vallandada (6) Karis: kardan, et Estonian Air pole lihtsalt halb üksiknäide valikute langetamisest valitsuses Välismaa Obama üllatab ajaloolisel visiidil vietnamlasi Välismaa lühiuudised KOHALIK VAADE Asi on Mustas meres, lollakad* Protestijad jätsid Prantsusmaa kütuseta (1) Välismaa lühiuudised Arvamus Postimees 1929. aastal: ilu ja puhtuse hoidmiseks Astrid Hiisjärv: mis laste saamisest me räägime kui ülereguleerimine närvid ja raha ära söövad (31) Juhtkiri: poliitiline komponent ja majanduslik arvestus Juhan Mellik: USA ja Vietnami romantika Lugejakiri: kust sellised vihased EKRE mehed tulevad? (47) Aune Valk: õppimine on kasulik, kuna iga järgnev haridustase suurendab sissetulekut (7) Erkki Bahovski: võimalus olla vait? (2) Kultuur HeadRead pakub kirjandust igale maitsele Eesti Filharmoonia Kammerkoor laulab Inglite linnas Kirjanduslik tüli sünnitas uue autori Sport Spordi lühiuudised Williams pääses Kontaveidi käest napilt Kas Kalev loodab visetele või muudab mänguplaani? Eesti neljapaadi viimased konkurendid Rio olümpiaks selged Kangert oli pikalt juhtgrupis, aga Astanal taas halb päev Kanter otsib võistlusi ja lisameetreid Tarbija Hea toitumisasjatundja leiab tunnistuse järgi Tartu Tartu uute busside tulek takerdus vaidlusse (1) Priit Kaasik korvpallifinaalist: tänasel mängul on otsustav kaal Võrokesed kogunevad üle maa kokku Teatrijuht kirjutab oma nime suurest rõõmust mitme e-ga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Hea toitumisasjatundja leiab tunnistuse järgi

4 min lugemist
Kristin Salupuu sõnul algab kõik väikestest muutustest. FOTO: Mihkel Maripuu

Eestis tegutseb igat masti toitumisnõustajaid ja -terapeute ning inimestel on üsna raske aru saada, kas ennast toitumisnõustajana reklaamiv inimene on ka tegelikult pädev või üksnes lubab imet teha. Alates aprillist antakse välja vastavaid  kutsetunnistusi,  mis aitavad tegelike spetsialistide ja soolapuhujate vahel veidigi vahet teha.

Tellijale Tellijale

Uute kutsetunnistuste väljaandmise eestvedaja, Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi õppekorralduse juht Sirje Vaask rõhutas, et väga oluline on osata eristada toitumisterapeute toitumisnõustajatest. «Nõustaja töö on  suunatud eelkõige üldise tasakaalustatud toiduvaliku tegemisele, ent tema pädevuses ei ole haigustest lähtuv toitumisnõustamine,» selgitas Vaask. «Toitumisterapeudi tegevusvaldkonda kuulub aga peamiselt terviseprobleemidest või haigustest tuleneva ravi toetamine.» Pädevad toitumisnõustajad ja -terapeudid tunneb tema sõnul lisaks kutsetunnistusele ära ka selle järgi, et nad lähtuvad tõenduspõhistest teadmistest ja dokumenteerivad oma tegevuse.

Toitumisnõustaja aitab orienteeruda selles infohulgas, mis toitumise kohta ringleb, annab nõu valikute tegemisel ja tasakaalustatud menüü koostamisel ning vajadusel korrigeerib füüsilist aktiivsust. Kõike selleks, et hoida ja edendada tervist ning hoida ära haigusi. «Vastavalt kehtestatud kutsestandardile nõustab toitumisnõustaja diagnoositud haiguste puhul haigeid tervisliku toitumise osas, kuid ei määra haiguste raviks dieete,» selgitas Vaask. Terapeudi pärusmaa on aga anda soovitusi, et juba olemolev haigus ei süveneks ning et krooniliste haigete tervis paraneks.

24.05.2016 26.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto