Sisukord
Toit ja trenn
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (9) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (3) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (1) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (2) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Galeriid ⟩ Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi (1) Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada (2) Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? (1) Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (11) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar (1) Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (45) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama (1) Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi (1) Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Loginov jäi norralaste hammaste vahele Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada (1) Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Arvustus ⟩ Romantiline ja suviselt muretu «Talve» Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Hea toitumisasjatundja leiab tunnistuse järgi

4 min lugemist
Kristin Salupuu sõnul algab kõik väikestest muutustest. FOTO: Mihkel Maripuu

Eestis tegutseb igat masti toitumisnõustajaid ja -terapeute ning inimestel on üsna raske aru saada, kas ennast toitumisnõustajana reklaamiv inimene on ka tegelikult pädev või üksnes lubab imet teha. Alates aprillist antakse välja vastavaid  kutsetunnistusi,  mis aitavad tegelike spetsialistide ja soolapuhujate vahel veidigi vahet teha.

Tellijale

Uute kutsetunnistuste väljaandmise eestvedaja, Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi õppekorralduse juht Sirje Vaask rõhutas, et väga oluline on osata eristada toitumisterapeute toitumisnõustajatest. «Nõustaja töö on  suunatud eelkõige üldise tasakaalustatud toiduvaliku tegemisele, ent tema pädevuses ei ole haigustest lähtuv toitumisnõustamine,» selgitas Vaask. «Toitumisterapeudi tegevusvaldkonda kuulub aga peamiselt terviseprobleemidest või haigustest tuleneva ravi toetamine.» Pädevad toitumisnõustajad ja -terapeudid tunneb tema sõnul lisaks kutsetunnistusele ära ka selle järgi, et nad lähtuvad tõenduspõhistest teadmistest ja dokumenteerivad oma tegevuse.

Toitumisnõustaja aitab orienteeruda selles infohulgas, mis toitumise kohta ringleb, annab nõu valikute tegemisel ja tasakaalustatud menüü koostamisel ning vajadusel korrigeerib füüsilist aktiivsust. Kõike selleks, et hoida ja edendada tervist ning hoida ära haigusi. «Vastavalt kehtestatud kutsestandardile nõustab toitumisnõustaja diagnoositud haiguste puhul haigeid tervisliku toitumise osas, kuid ei määra haiguste raviks dieete,» selgitas Vaask. Terapeudi pärusmaa on aga anda soovitusi, et juba olemolev haigus ei süveneks ning et krooniliste haigete tervis paraneks.

15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto