Sisukord
Juhtkiri
Postimees
26.05.2016
Eesti Mälumäng Maakonnahaigla ülalpidamine käib riigile ülejõu Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Parts: patsient oli väga raskes seisus Tagakülg Kahtlustus: Kajar Lember oli osaline hiigelkelmuses Naabritel hakkas surema jäetud koerast kahju Lavameister: valitseb täielik anarhia (3) Eesti-Läti piiril lõõmas ulatuslik metsatulekahju Loomeliidud on vastu lauluväljaku planeeringule Suveüritustel varitseb surmaoht (3) 700 lehekülge jälitamist Majandus Tööandjad pakuvad bussijuhtidele 18-protsendilist palgatõusu Eestis on tööjõuga päris halvasti (2) Rehviliit ei pea sunniraha määramist õiglaseks Majanduse lühiuudised Riik majandab siseriiklikel lendudel säästu piiril Sadama magusat alkotänavat juhitakse ministeeriumist (1) Rahapesu ohjamine aitas Läti rikaste klubisse (1) Välismaa Nadja Savtšenko jõudis tagasi kodumaale Türgil pole tarvis kahe peaga kotkast Firenze kuulsa silla lähedal varises kokku kaldapealne Erdoğan vihjab pagulaskraani avamisele Arvamus Ahto Lobjakas: riigi korruptsioonikultuur Potjomkini külas (2) Jaak Allik: «Savisaare protsess» kui propagandateos (1) Veljo Kaasik: kunst peatänava äärde Päeva karikatuur Juhtkiri: hilinenud sünnipäevakingitus Savtšenkole (1) Postimees 1995. aastal: Venemaa poliitvangide kaitse komitee nõuab Eesti vastu sanktsioone (1) Taavi Minnik: igamehemeedia ei asenda pärismeediat (2) Kultuur Eesti muusikud tegid Wroclawis ilma Film Eesti filmi suurmehest Jüri Sillartist Siri Kolu – maanteeröövlite maailma kuninganna Sport EOK kinnitas komisjonide juhid Spordi lühiuudised Agressiivne Kalev ei jätnud Rockile võimalust Lindpere seiklused: Bulgaaria vitamiinid, ohtlik tõstuk mägedes ja Ashton Kutcher ülakorrusel Dopingutont lämmatab Venemaad Eesti jalgpalli rokkstaar Joel Lindpere – alati täiega! Tarbija Teadlane hoiatab: kompostis võivad varitseda ohtlikud haigustekitajad Tartu Kallaste linnapea ootab Venemaalt rahalaeva (1) Kajar Lember pääses arestimajast Roosi tänava piirkonnas käivad suured korrastustööd Kuidas Lember linnale hea hinnaga käimla leidis Rattavõistlused pööravad Tartus liikluse pea peale Igav ja põnev labor – 40 000 vastust iga päev Kevadine ilm meelitas õpilased õue kauplema ja võistlema Head kokka tuleb otsida tikutulega (1) Tähtvere saab esimese kondiitriäri Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: hilinenud sünnipäevakingitus Savtšenkole

2 min lugemist
Venemaal vangi mõistetud Ukraina õhuväelane Nadia Savtšenko jõudis enne kella 15 tagasi koju. FOTO: SCANPIX

Paar nädalat tagasi, 11. mail täitus Ukraina territooriumilt röövitud ning Venemaal 22 aastaks vangi mõistetud sõjaväelasel ja Ukraina Ülemraada liikmel Nadežda Savtšenkol 35 eluaastat. Täna sai ta veidi hilinenult kätte parima sünnipäevakingi, mida ühele poliitvangile soovida – vabaduse, kui ta vahetati välja Ukrainas vangi langenud Vene kaadrisõjaväelaste Jevgeni Jerofejevi ja Aleksandr Aleksandrovi vastu.

Kaks aastat kestnud draama sai oma lõpplahenduse Kiievi Borispoli lennuväljal, kuhu Savtšenko toimetas Venemaal asuvast Rostovist Doni ääres Ukraina presidendi lennuk, mis eelnevalt oli toonud Rostovisse Jerofejevi ja Aleksandrovi. Savtšenkol olid vastas paljud teda kohtuprotsessi ajal toetanud inimesed eesotsas ema ja õega.

Vabastamise järel kippusid mitmed poliitikud ja kodanikuaktivistid Savtšenko vabastamist oma jõupingutuste tulemuseks kuulutama, kuid need suled on võõrad. Esmajoones oli see Nadežda Savtšenko enda suur moraalne võit, sest tema oli see, kellel tuli kaks aastat taluda vintsutusi ja alandusi, ta suutis näidata eeskuju, kuidas võidelda tõe ja inimväärikuse eest. Ta on vaieldamatult oma rahva ja riigi kangelane.

Hoopis teistsuguste meeleoludega tervitati Moskvas GRU-eriväelaste Jerofejevi ja Aleksandrovi lennuki saabumist. Neile meestele, kes olid saadetud Ukrainasse sõjaväelastena ning kes täitsid oma kõrgemate ülemuste käske, ei saanud omal maal osaks kangelase-vastuvõttu, vastupidi nende juhtum on algusest peale olnud äärmiselt kõnekas, kuna näitab, kuivõrd praegune Venemaa režiim väärtustab oma kodanikke ning nende elu ja millise kergusega on seesama võim valmis hülgama neid, kes teda teenivad.

Esmajoones oli see Nadežda Savtšenko moraalne võit, sest temal tuli kaks aastat taluda vintsutusi ja alandusi, sellele vaatamata suutis ta näidata eeskuju, kuidas võidelda tõe ja inimväärikuse eest.

Kokkuvõttes on ennekõike rõõmustav, et need kaks ning Nadežda Savtšenko on jälle vabaduses, kuna riikidevahelises konfliktis on nad kõik sattunud tahtmatult ohvri- ning etturirolli.

Nadežda Savtšenko väljavahetamisest Ukraina kätte vangi langenud Vene sõjaväelaste või Ida-Ukrainas tegutsevate venemeelsete aktivistide vastu on räägitud põhimõtteliselt tema vangistamisest 2014. aasta suvel. Need plaanid ei saanud siiski erinevatel põhjustel teoks. Üheks viimaseks barjääriks, mis tuli Savtšenko vabastamiseks ületada, ei olnud mitte õiguslikud ega poliitilised takistused, vaid Venemaa presidendi Vladimir Putini eneseuhkus.

Otsus Savtšenko vabastada aitab Putini režiimil kahtlemata vahelduseks rahvusvahelisel areenil plusspunkte teenida ning end positiivsest küljest näidata. Sellele vaatamata ei tohiks unustada teisi ukraina ja vene poliitvange, kellelt vabadus võetud sageli viimasel ajal juba naeruväärsena mõjuvatel põhjustel, näiteks tekstide või piltide sotsiaalmeedias jagamise või isegi «laikimise» eest. Jääb üle vaid loota, et ka nende lood pigem varem kui hiljem Savtšenko loo kombel positiivse lahendi leiavad.

Seotud lood
25.05.2016 27.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto