Sisukord
Eesti
Postimees
26.05.2016
Eesti Mälumäng Maakonnahaigla ülalpidamine käib riigile ülejõu Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Parts: patsient oli väga raskes seisus Tagakülg Kahtlustus: Kajar Lember oli osaline hiigelkelmuses Naabritel hakkas surema jäetud koerast kahju Lavameister: valitseb täielik anarhia (3) Eesti-Läti piiril lõõmas ulatuslik metsatulekahju Loomeliidud on vastu lauluväljaku planeeringule Suveüritustel varitseb surmaoht (3) 700 lehekülge jälitamist Majandus Tööandjad pakuvad bussijuhtidele 18-protsendilist palgatõusu Eestis on tööjõuga päris halvasti (2) Rehviliit ei pea sunniraha määramist õiglaseks Majanduse lühiuudised Riik majandab siseriiklikel lendudel säästu piiril Sadama magusat alkotänavat juhitakse ministeeriumist (1) Rahapesu ohjamine aitas Läti rikaste klubisse (1) Välismaa Nadja Savtšenko jõudis tagasi kodumaale Türgil pole tarvis kahe peaga kotkast Firenze kuulsa silla lähedal varises kokku kaldapealne Erdoğan vihjab pagulaskraani avamisele Arvamus Ahto Lobjakas: riigi korruptsioonikultuur Potjomkini külas (2) Jaak Allik: «Savisaare protsess» kui propagandateos (1) Veljo Kaasik: kunst peatänava äärde Päeva karikatuur Juhtkiri: hilinenud sünnipäevakingitus Savtšenkole (1) Postimees 1995. aastal: Venemaa poliitvangide kaitse komitee nõuab Eesti vastu sanktsioone (1) Taavi Minnik: igamehemeedia ei asenda pärismeediat (2) Kultuur Eesti muusikud tegid Wroclawis ilma Film Eesti filmi suurmehest Jüri Sillartist Siri Kolu – maanteeröövlite maailma kuninganna Sport EOK kinnitas komisjonide juhid Spordi lühiuudised Agressiivne Kalev ei jätnud Rockile võimalust Lindpere seiklused: Bulgaaria vitamiinid, ohtlik tõstuk mägedes ja Ashton Kutcher ülakorrusel Dopingutont lämmatab Venemaad Eesti jalgpalli rokkstaar Joel Lindpere – alati täiega! Tarbija Teadlane hoiatab: kompostis võivad varitseda ohtlikud haigustekitajad Tartu Kallaste linnapea ootab Venemaalt rahalaeva (1) Kajar Lember pääses arestimajast Roosi tänava piirkonnas käivad suured korrastustööd Kuidas Lember linnale hea hinnaga käimla leidis Rattavõistlused pööravad Tartus liikluse pea peale Igav ja põnev labor – 40 000 vastust iga päev Kevadine ilm meelitas õpilased õue kauplema ja võistlema Head kokka tuleb otsida tikutulega (1) Tähtvere saab esimese kondiitriäri Meelelahutus Koomiks Sudoku

Parts: patsient oli väga raskes seisus

2 min lugemist

Postimehe otsestuudios oli eile riigikogu liige, endine majandus- ja kommunikatsiooniminister ning kunagine peaminister Juhan Parts (IRL), kes vastas riigikontrolli auditis esitatud puudujääkidele valitsuse tegevuses Estonian Airi pankrotistumisel.

Riigikontroll tõdes teisipäeval esitletud auditis, et valitsus tegi 2010. ja 2015. aasta vahel Estonian Airi puudutavates küsimustes alati kiireid otsuseid. Sealjuures seisis auditis, et nimetatud ajavahemikul arutas valitsus äriühinguga seonduvat 25 korral ja mitte ühelgi juhul ei esitatud valitsusele materjale nii, nagu näeb ette valitsuse reglement ehk seitse kalendripäeva enne valitsuse istungi toimumist.

Aastatel 2007–2014 majandus- ja kommunikatsiooniministrina tegutsenud Partsi sõnul näitab just see – asja arutati 25 korda –, et valitsus võttis asja väga tõsiselt. Samuti ei pea tema arvates paika hinnangud, justkui oleks valitsus Estonian Airi osas otsuseid teinud üle jala.

«Ma ei tahaks sellega nõustuda. Kas viie aasta jooksul tehti vigu? Loomulikult tehti,» tunnistas Parts. Samas aga toimis valitsus tema sõnul tollal oma parima äranägemise järgi ning olulisi otsuseid tuli vastu võtta.

Ja ehkki laual oli ka variant Estonian Airil stepsel välja tõmmata, kaalus valitsus plusse ja miinuseid ning otsustas riski võtta.

«Valitsuse laua peale toodi patsient, kes oli väga raskes seisus, ja kaks doktorit, peaarst [Andrus] Ansip ja opereeriv arst [Juhan] Parts pidid tööle asuma. Öelda nüüd, et kõik need sammud olid sajaprotsendiliselt riskivabad – seda me pole öelnud,» rääkis ta.

Riigiabi andmisest rääkides sõnas Parts, et see ei ole nii mustvalge. «Püütakse jätta muljet, et valitsus rikkus teadlikult seadust. See ei vasta absoluutselt tõele,» kinnitas ta.

Partsi sõnul sekkus riik turuinvestori põhimõttel, mis tähendab, et Euroopa Komisjoni luba ei olnud vaja. Kuigi riigiabi risk oli olemas, nagu poliitik eile ka tunnistas, oli see sarnane paljude teiste Euroopa lennufirmade tollase käitumismudeliga. Seetõttu leiab ta, et Euroopa Komisjoni otsusega tehti Eesti riigile liiga.

«Elan praegu kinnisidees, et oleks ma majandusminister edasi olnud, oleks ma suutnud [tollase Euroopa Komisjoni konkurentsivoliniku Joaquín] Almuniaga selles küsimuses lõpuks kokku leppida,» kinnitas Parts.

Endine majandus- ja kommunikatsiooniminister rõhutas ka, et 2012. aastal hakatud tegelema sellega, et tuua Euroopa lennundusreeglitesse sisse erisusi, mis arvestaks väikeste riikide eripäradega.

Seotud lood
25.05.2016 27.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto