Sisukord
Arvamus
Postimees
27.05.2016
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Plaan karistada purjutaja kaassõitjaid pälvib kriitikat Tagakülg Kultuuritegalased said prantslastelt ordenid (1) Helde annetaja Lemberi asemel asub erakonnas tööle Vakra eesti lühiuudised lk4 27.05 esikülg Hollandlane lõi Eestile tasuta uue brändi Leegid laastasid kaitsealust metsise pesitsuspiirkonda Loomeinimesed muretsevad lauluväljakule plaanitava tänava pärast Majandus Börsifirmad maksavad heldelt dividende (1) Majanduse lühiuudised Hololei: Minu silmad ei näe Tallinna-Helsingi tunnelit (1) Välismaa Venemaa IT-muinasjuttu rajatakse Volga kaldale (1) Venemaa garaažides keeb äri (3) Trump kogus parteisiseseks võiduks vajalikud hääled Venemaa pole loobunud Musta mere gaasiprojektist Välismaa lühiuudised Protestid Prantsusmaal üha laienevad Talibani liidri surma peab kinnitama DNA-test Arvamus Heidit Kaio: vene keele valu Anna Karolin ja Marleen Pedjasaar: kuidas Eestis jälle rahulikult arutleda (10) Juhtkiri: otsime imelist kuldmuna või katsetame julgelt? (2) Oleg Kudrin: Savtšenko jõudis koju: mida muudab see nüüd Venemaal, Ukrainas ja mujal maailmas? Andrus Karnau: kahekordne allaandmine (1) Evelyn Kaldoja: pekiinfot, palun Lugejate kirjad: mis on pildil valesti? Päeva karikatuur Postimees 1935. aastal: hiigelvarandused Vormsi all (1) Kultuur Miks peab Tõnu Kaljuste Naissaart peksuparadiisiks? Teater kinnises kohvris Sport Spordi lühiuudised 27.05 Pohlak pärandas ameti pojale Pelle Pohlak: klubi on heas seisus Rocki võimalustest ja Kalevi lihtsamast seisust Hollandi imemees on itaallased pahuraks ajanud Karmid süüdistused viisid treenerivahetuseni (2) Vormel-1 maailma kümnendi traagilisim sündmus võtab uued pöörded (4) Lahkuv legend juhatab sisse potentsiaalsed debütandid Tallinn Loomeinimesed muretsevad lauluväljakule plaanitava tänava pärast Tarbija Kümne minutiga umbkeelsest Aasiast modernsesse maailmalinna Tartu Arstid ja õed kõnnivad teisipäeval tööle padjaga Priit Kaasik: Rockil eksimisruumi enam ei ole Tantsijad etendavad loo inimese ja looduse sidemest Endine hotell Park muutub koolimajaks Kuulus vägilane saab sünnilinna ausamba Meelelahutus Koomiks Sudoku

Oleg Kudrin: Savtšenko jõudis koju: mida muudab see nüüd Venemaal, Ukrainas ja mujal maailmas?

3 min lugemist
Ukrinformi ajakirjanik Oleg Kudrin FOTO: Ukrinform

Nadja Savtšenko on kodus. Mis võib  temast saada aga tulevikus, kirjutab Ukraina ajakirjanik Oleg Kudrin.

Tellijale Tellijale

Vladimir Putin on küllaltki pikalt ja edukalt veennud kõiki selles, et ei tema enda riigis ega ka kogu maailmas maksa teda «kurjaks ajada» ega survestada ning tal tuleb aidata «säilitada oma nägu». Savtšenko vabastamise näol on tegemist esimese ereda pretsedendiga, mis selle arusaama ümber lükkab. Vladimir Vladimirovitši «näo säilitamise» pärast ei muretsenud selles olukorras eriti keegi peale tema enda ja ta alluvate – nende hulgas tohutu Vene riigimeedia ajakirjanike armee. Vene meedia tegi talle kiirustades suitsukatet, kujutades president Putini erakordset humanismi, mis võimaldas tal Savtšenkole armu anda, paralleelselt uudissüžeedega Jerofejevi ja Aleksandrovi «naisromaanidest», st nende kohtumisest armastatutega.

Mida siin eraldi esile tuua, on see, et vahetused olid absoluutselt võrdsed. Armuandmine armuandmiseks – veel nädal tagasi räägiti sellest, et Jerofejevile ja Aleksandrovile antakse armu, Savtšenko lubatakse aga Venemaalt minema vastavalt 1993. aasta rahvusvahelise konventsioonile, et ta kannaks ülejäänud karistuse ära oma kodumaal.

Nadežda Savtšenko ilmumine Ukraina poliitilisele maastikule võib samuti üht-teist muuta.

Kuid millises suunas, on praegu raske konkreetselt öelda. Nadežda Viktorovna oli Ülemraada valimistel Batkivšina ehk Julia Tõmošenko agressiivse populismi poolest tuntud erakonna esinumber. Savtšenko on end üleval pidanud väärikalt, kangelaslikult ja ausalt. Ning nüüd sõltub kõik sellest, kuidas läheb tal korda sobituda Ukraina – postsovetliku maa, mida 23 aastat on valitsenud oligarhid ning mille kõik neli võimu on nakatatud korrumpeerunud parasiitidega – poliitikasse. Venemaal vangistuses ja kohtuprotsessi ajal oli Savtšenko absoluutselt iseseisev jõud, mis ei tegutsenud mitte ainult võrdsena uurijate, advokaatide, prokuröride ning kohtunikega, vaid ka Venemaa presidendiga, kelle maailma meedia oli umbes samal ajal valinud maailma mõjukaimaks inimeseks.

Nüüd seisnebki küsimus selles, kas Nadeždal õnnestub jääda piisavalt iseseisvaks, kaalutlevalt täpseks ja puhtaks jõuks Ukraina poliitikas. Kui suudab, siis võib ta 2019. aasta presidendivalimisteks muutuda juba Lech Wałęsaga võrreldavaks figuuriks või tugevamaks, kuna erinevalt Wałęsast ei kahtlustata teda koostöös vaenulike eriteenistustega.

Kui ei, siis saab Savtšenkost lihtsalt üks tugeva nimega arvamusliider. Halvemal juhul, mida ei tahaks näha realiseeruvat, saab Savtšenkost tööriist võõrastes kätes või marginaalne poliitik arusaamatu tegevuse ja ebamääraste vaadetega. Nii juhtus näiteks kunagise Euromaidani kangelase Vladimir Parasjukiga, kes kunagi kutsus üles Janukovõtši paleed ründama (viimane pidas sellest kuuldes paremaks põgeneda). Hiljem sõdis Parasjuk Ida-Ukrainas. Kuid nüüd on ta Ülemraada saadik, kes ei paista silma millegi kasulikuga, vaid avaldab vahel sotsmeedias ainult hüsteerilisi PR-postitusi ja süütab telekaamerate ees Vene riigilippe…

26.05.2016 28.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto