Sisukord
Arvamus
Tänane leht
27.05.2016
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Plaan karistada purjutaja kaassõitjaid pälvib kriitikat Tagakülg Kultuuritegalased said prantslastelt ordenid (1) Helde annetaja Lemberi asemel asub erakonnas tööle Vakra eesti lühiuudised lk4 27.05 esikülg Hollandlane lõi Eestile tasuta uue brändi Leegid laastasid kaitsealust metsise pesitsuspiirkonda Loomeinimesed muretsevad lauluväljakule plaanitava tänava pärast Majandus Börsifirmad maksavad heldelt dividende (1) Majanduse lühiuudised Hololei: Minu silmad ei näe Tallinna-Helsingi tunnelit (1) Välismaa Venemaa IT-muinasjuttu rajatakse Volga kaldale (1) Venemaa garaažides keeb äri (3) Trump kogus parteisiseseks võiduks vajalikud hääled Venemaa pole loobunud Musta mere gaasiprojektist Välismaa lühiuudised Protestid Prantsusmaal üha laienevad Talibani liidri surma peab kinnitama DNA-test Arvamus Heidit Kaio: vene keele valu Anna Karolin ja Marleen Pedjasaar: kuidas Eestis jälle rahulikult arutleda (10) Juhtkiri: otsime imelist kuldmuna või katsetame julgelt? (2) Oleg Kudrin: Savtšenko jõudis koju: mida muudab see nüüd Venemaal, Ukrainas ja mujal maailmas? Andrus Karnau: kahekordne allaandmine (1) Evelyn Kaldoja: pekiinfot, palun Lugejate kirjad: mis on pildil valesti? Päeva karikatuur Postimees 1935. aastal: hiigelvarandused Vormsi all (1) Kultuur Miks peab Tõnu Kaljuste Naissaart peksuparadiisiks? Teater kinnises kohvris Sport Spordi lühiuudised 27.05 Pohlak pärandas ameti pojale Pelle Pohlak: klubi on heas seisus Rocki võimalustest ja Kalevi lihtsamast seisust Hollandi imemees on itaallased pahuraks ajanud Karmid süüdistused viisid treenerivahetuseni (2) Vormel-1 maailma kümnendi traagilisim sündmus võtab uued pöörded (4) Lahkuv legend juhatab sisse potentsiaalsed debütandid Tallinn Loomeinimesed muretsevad lauluväljakule plaanitava tänava pärast Tarbija Kümne minutiga umbkeelsest Aasiast modernsesse maailmalinna Tartu Arstid ja õed kõnnivad teisipäeval tööle padjaga Priit Kaasik: Rockil eksimisruumi enam ei ole Tantsijad etendavad loo inimese ja looduse sidemest Endine hotell Park muutub koolimajaks Kuulus vägilane saab sünnilinna ausamba Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: otsime imelist kuldmuna või katsetame julgelt?

2 min lugemist

Eesti sõber, hollandlane Peter Kentie on Eesti mainekampaaniaks välja pakkunud lihtsa, mängulise ja sümpaatse, ehkki mitte päris uue idee. Ainuüksi eilne päev näitas, et sellel ideel on nii vahkvaimustuses poolehoidjaid kui ka ninakirtsutajaid. Esimesi on küll ilmselgelt rohkem.

Võtame rahulikult! Oleme näinud seniste «märgiotsingute» suhtelist viljatust. See võiks ju tekitada vähemasti küsimuse, kas üldse on mõtet otsida aastate kaupa sellist imelist kuldmuna, mis kõnetaks ühtviisi selgelt kõiki inimesi Gröönimaast Antarktikani ja Tokyost Los Angeleseni, muudaks isegi loomad Eesti fännideks ning teeks korrapealt Eesti nii kuulsaks, et meil kellelgi pole vaja enam üldse tööd teha – märk toob nõiaväel raha küladesse ja korteritesse. Ja seda aegade lõpuni.

Võtame rahulikult! Kampaaniaga, kus öeldakse, et Eesti on tore maa, pole võimalik ka kogu rahva pingutusi ja ülesehitavat tööd paugupealt tühjaks teha. Midagi pööraselt hullu ei juhtu, kui seda ideed päriselus, päris turundustegevuses katsetada. Lihtsalt tugitoolis filosofeerides pole võimalik ei lõplikult tõendada ega ümber lükata, kas märgi- või kampaaniaidee töötab või mitte.

Jäik tagasitõrjumine, millega EASi juht eile esmalt esines, mõjus kummaliselt. Tegu olevat vaid ingliskeelses kultuuriruumis töötava ideega. Igaüks suudab meenutada hulgaliselt ingliskeelseid sõnamänge, mida kasutavad oma reklaamikampaaniates nii riigid kui ettevõtted. Vaevalt küll, et kõik need on suure- ja suupäraselt tõlgitavad absoluutselt kõigisse maailma keeltesse. Pealegi on Peter Kentie pakkunud välja ka mängu, milles kõik maailma inimesed saavad esile tuua omakeelseid «EST»-sõnu.

Reklaamimees Marek Reinaas nimetas Kentie ideed banaalseks. On tõsi, et millegi absoluutselt enneolematuga tegu pole. Samasugust ingliskeelset sõna/tähe-mängu on mõne aasta eest teinud Juku-Kalle Raid ning lõpuks on ka «Welcome to ESTonia» kampaanias just EST suurtähtedega esile toodud. Mis siis? Juku-Kalle Raid ise kommenteeris, et «ideed elavad õhus! Väga lahe!».

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusele (EAS) saab praeguses seisus soovitada küll vaid segu mängulisusEST ja julgusEST ideede katsetamisel – EASis on puudus ettevõtlikkusEST. On mõistetav, et reaktsioonina ses asutuses aastate eest toimunud segadustele ja sigadustele näeme nüüd hirmu eksimise ees, püüdu kõike viimase komakohani ennustada ja kõik pliiatsid kirjutuslaual alati paralleelselt hoida. Korrektsus on tore ja vajalik nii pükste viiki ajamisel kui raamatupidamises, ent loominguliste ülesannete juures üksnes korrektsusEST kohe kindlasti ei piisa.

See, et Peter Kentie idee lausa plahvatuslikult poolehoidjaid leidis, on juba iseenesest hea märk ja hea lugu isegi siis, kui selle purjede all lõpuks kogu maailma südameid ei vallutata. Tegu on kena ja julgustava peegeldusega Eestist ja eestlastest – minimaalselt sümpaatse, me oma inimeste südameid võitva komplimendiga.

Seotud lood
    26.05.2016 28.05.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto