Sisukord
Arvamus
Postimees
31.05.2016
Eesti Südamehaigetel läheb arsti juurde pääsemine raskemaks (2) Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Prokuröri kinnitusel ei pussitanud neiu hädakaitseks Süüdistaja nõuab peaministri ähvardajale vangistust (1) Õiguskomisjon vähendaks politsei kohustusi puhumisreidil Saare sõnul ei saa partei liikme tausta kontrollida Eesti lühiuudised Jääb kirgastav tänulikkus IRL Jõksi, sotsid Nestori eest Stenbocki kompleks saab uue nõupidamistemaja Gaasiseade vajab kontrolli nagu korsten Majandus Gert Tiivas, börsi päästja Helo Meigas, börsi käivitaja Lady Data paneb prantslased veebis tulusid deklareerima Imavere tahab üürikortereid ehitada Majanduse lühiuudised Tallinna börsi võlu ja valu Kaidi Ruusalepp, idufirmade kasvataja Välismaa Ameeriklaste droon tappis süütu taksojuhi (1) Talibani uus juht: rohkem õpetlane, vähem sõdalane Välismaa lühiuudised Sõjast väsinud Fallujah’s ei tunta rahu Vene aktivistid peavad meeleheitlikku võitlust HIVi-epideemiaga Arvamus Andres Viisemann: pensionifondide madal teenustasu kui eesmärk omaette? Juhtkiri: presidendivalimised tüürivad valimiskogusse Raul Vinni: kohalike arvamus ei huvita kedagi Taavi Minnik: aa-aa-aa-demagoogia* (7) Imre Sooäär: hollandlase välja pakutud Eesti märk on geniaalne (4) Postimees 1935. aastal: tabati naismurdvaras – meesterahva riided tõid sekeldusi Kultuur Leningrad – просто охуенно! (2) Võimas kontserdielamus Rapla ürgandekatelt Võiste ja Kabli kujundavad Maimikute filmi atmosfääri Lauri Lagle saadab Mirtel Pohla vaimsele rännakule Stalini aega filmitakse nii, et üks silm naerab ja teine nutab ENSV kummipaadipõgenikest valmib seikluskomöödia Soomlased kulutavad Virumaad Karjalaks tehes üle miljoni euro Sulev Keedus viib lõpule oma kolmes ajas kulgeva filmi Eestis filmitakse suvel Karjalat ja kummipaadipõgenike lugu (1) Sport Parim, tugev mugavusklubi ja hulk tavalisi keskmikke Spordi lühiuudised Kaks kodusõda ja hulk vabandusi: Monaco ei petnud ootusi Ameeriklaste uus lootus, kes pisaraid ei häbene Uute supermatšide vormimine käib täie hooga Tehisjalaga sakslane astus unistuse nimel lahingusse Maailm saab aina enam teada Eesti kolmikõdedest Tarbija Apple peab kübarast jänese tõmbama AK Leningrad – просто охуенно! (2) Tartu Eesti avalikud supelrannad Naised andsid jõulise vastulöögi Tartu kavandab Sebele prisket kinki 2100 võimlejat värvib taevakaart Vanemuine jääb ilma kolmest näitlejast ja saab ühe juurde Lehepuhuri jõuramisest pole linnainimesel suvelgi pääsu (2) Riiulis soiku jäänud raamatu võiks vahetuskaubaks muuta Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taavi Minnik: aa-aa-aa-demagoogia*

2 min lugemist
Taavi Minnik. FOTO: Erik Prozes

Hollywoodi filmide sage süžee on, et demokraatlike jõudude sildi all tegutsevad ebademokraatlikud jõud. Rändekriisi teravnedes võib täheldada Eesti ühiskonnas muret tekitavaid tendentse, kui mitmetel oma eriala spetsialistidel, mh humanitaar- ja sotsiaalteadlastel üritatakse suud sulgeda või panna oma seisukohti revideerima manipulatiivsete meetoditega – eelkõige demagoogiliste võtetega –, mis ei sobi vabasse ühiskonda, vaid pigem Putini Venemaale.

Neid rakendavad inimesed, kes on kuulutanud end vabaduste ja vähemuste kaitsjaiks. Teadlastele ning kvalifitseeritud spetsialistidele surve avaldamist ei ole võimalik demokraatlikus ühiskonnas aktsepteerida, kuna teadus ise saab kindlalt seista kahel vabadusel – mõtte- ja konkurentsivabadusel.

Infosõda ei ole tegelikult protsess, mis leiab aset ainult riikidevahelistes suhetes sõjaliste, majanduslike või poliitiliste eesmärkide saavutamiseks, vaid see võib toimuda ka ühiskonna sees. Nagu «suures», riikidevahelises infosõjas, on ka «väikestes» infosõdades eesmärgiks mõjutada vastaspoole moraalset ja psühholoogilist seisundit. Eesti ühiskonnas tundub, et grupp inimesi ongi võtnud ette inforünnaku oma seisukohti väljendavate eriala spetsialistide vastu, kasutades selleks nii traditsioonilises ajakirjanduses kui ka sotsiaalmeedias infosõjast pärinevaid relvi.

Kui olete jälginud Vene televisiooni ja sealseid poliitikasaateid, siis on teile mitmed meetodid äratuntavad, ehkki televisioon pakub manipuleerimiseks palju rikkalikumalt võimalusi kui kirjasõna. Manipuleerimisvõtteid eksisteerib lugematu hulk, kuid ühed lihtsamad on inimesele või grupile sildi külge kleepimine, nende naeruvääristamine ning nende autoriteedi kahtluse alla seadmine. Selle tagajärjeks on ka diskussiooni taseme allakäik.

Vene telesaadetes seisavad saatejuhist paremal ja vasakul sageli kaks lauda, mille taga kutsutud soliidsed eksperdid – ühe laua taga on inimesed poolt ja teise taga vastu. Vaadake, kuidas pöördub saatejuht külaliste poole, kes julgevad avaldada arvamust, mis on vastupidisel seisukohal režiimi omast. Saatejuht laseb käiku kogu olemasoleva arsenali: sarkasm, naeruvääristamine, sildistamine, häbistamine, demoniseerimine. Eesmärk on arvamusavaldajate ja nende arvamuste marginaliseerimine, suu sulgemine ning vaatajate veenmine selles, et tõde on justkui enamuse poolel, kelle vaateid esindab saatejuht ning poolt olevad saatekülalised, mistõttu peavad nende seisukohtadega ühinema ka televaatajad.

Kui keegi on esitanud oma argumenteeritud arvamuse, siis on hea tava teha emba-kumba: kas temaga nõustuda või esitada oma argumenteeritud vastuarvamus, mitte tormata vasturünnakule sildistustega «radikaal» (kõlab ka harimatu inimese suus kuidagi akadeemiliselt, või kuidas?), «nats», «-foob», «loll» jne.

See viimati kirjeldatud tegevus kaldub ise äärmusesse, lõhestab ja defragmenteerib, mitte ei ühenda ühiskonda. Teravad vastandused valgeteks-mustadeks, valgeteks-punasteks, pruunideks-punasteks jms on omased kodusõtta vm sisekonflikti sattunud lõhenenud ühiskonnale, mida loodetavasti Eestis keegi näha ei soovi.

*JMKE laulust «Demagoogia».

Seotud lood
30.05.2016 01.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto