Sisukord
Arvamus
Postimees
30.05.2016
Eesti Sarisüütajat kannustas kättemaks (2) Mälumäng Energiavolinik on Nord Stream 2 ehitajatega eri meelt Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Kender võrdles oma kohtuprotsessi nõukogudeaegse kohtumõistmisega NATO lehvitab Venemaa nina ees punast rätikut (3) Herkeli sõnul eristuks Jõks teistest presidendiks pürgijatest Tagakülg Aasta suurpere on Tartumaal elav perekond Aan Lariami mõju Eesti sõduritele: 3D-unenäod ja sant enesetunne (8) Tartu kavatseb tosina aastaga remontida kõik koolimajad Majandus Peruulased tahaksid väga Eestiga äri ajada Majanduse lühiuudised Praegu on õige hetk äriga Kagu-Aasiasse liikuda (1) Välismaa KOHALIK VAADE: Reeturid mänguasju ei saa (1) Välismaa lühiuudised Prantsusmaal mälestati Verduni lahingus langenuid PERSOON: Naine väikese suure riigi eesotsas AfD liige põhjustas Saksamaal pahameelt Arvamus Bradley Loewen: omavalitsuste liitmine või innovatsioon? Rein Säinas: mis põhjustas hävitustöö? Ahti Asmann: plaanimajandus energeetikas Päeva karikatuur Siim Kallas: 40 miljardit eurot pagulaskriisiks? (15) Kaire Uusen: 10 asja, mis vähendavad Eesti väärtust (24) Juhtkiri: selge sõnumi tähtsus Kultuur Võimas ja kütkestav pildikeel Vaataja lüüakse rahapaki ja arvutianimatsiooniga uimaseks Laura Põllu pildi sisse minek Sport Avariirohke Monaco GP võitis Lewis Hamilton Taaramäe triumf: kaua tehtud, kaunikene Spordi lühiuudised Varrak: kalevlased ei karda enam kedagi (1) Staadionimeistriks kehastunud Kanter: Eestis on see võimalik Eestlased hoidsid kokku, aga ikka võitis soomlane Suur finaal tõi Madridi käsikäes peo ja pisarad Kruglovi kurvameelne pidupäev Tarbija Sularahaautomaat jättis kliendi pangakaardita (2) Sularaha võtmine võõrast automaadist maksab AK Laura Põllu pildi sisse minek Tartu Valvo Semilarski: suur osa linnast on kinni pargitud (14) Tartumaa tantsijad pakkusid lõõskava päikese all ilusa peo Rattarallil läks kohe kihutamiseks Kaire Mets: kuhu küll kõik kokad jäid? (1) Juhtkiri: piinlik, aga ka õpetlik Mida tudeng öösi raamatukogus teeb? Tartu kavatseb tosina aastaga remontida kõik koolimajad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Siim Kallas: 40 miljardit eurot pagulaskriisiks?

2 min lugemist
Siim Kallas. FOTO: Liis Treimann

Mida küll peale hakata pagulaste ja migrantide tulvaga, mis ründab Euroopat? Palju on paanikat, usaldamatust, riikidevahelisi pingeid. Inimeste vaba liikumise põhimõte ei ole piisavalt kaitstud iseenda eest. Migrantide kõrval ründab Euroopat äärmusislam, mis vastandub meie väärtustele, on võõras ja vaenulik. Selle ideoloogia radikaalne tiib on Euroopasse toonud terrorisõja.

Sõjalaevad on asunud patrullima mitmes Vahemere osas. Riigid on püstitanud piirile viie meetri kõrgusi raudaedu. Igasugused äärmuslikud poliitilised liikumised mõnulevad hirmu ja peataoleku lainetes.

Pagulased on varasematel aastatel Euroopas hajunud ja leidnud  uue kodu. Šveitsi tennisemängijad Martina Hingis ja Stanislas Wawrinka on tšehhi põgenike järeltulijad, minu kolleeg, Iiri transpordiminister oli India päritolu. Näiteid on palju-palju. Aga pagulaste kohanemine on vaevaline ja pikaajaline protsess. Selles on tehtud vigu. Paljud pagulased ei kohane ka. Euroopas on näiteks lastud suurtel sisserändajate rühmadel moodustada suletud kogukondi, milles valitseb meile võõras ja vaenulik ideoloogia. Pagulaste hajutamine väevõimuga on üsna küsitava tõhususega.

Meile teeb muret võõra agressiivse ideoloogia pealetung. Meie kristlus (kuidas ka ei vaata, kristlus on Euroopa vaimse maailma kujundanud) ei suuda end kaitsta, ei suuda ka levida meie lõunapoolsesse naabrusesse Aafrikas ja Lähis-Idas. 

Aga meil on veel üks usk – konsumerism, tarbimisühiskonna usk, kapitalism kõigi oma hüvedega.  Sellele ei suuda vastu seista ei hiinlased ega muhameedlased.

Migratsioonikriisi lõpetab kapitalismi ja tarbimisühiskonna otsustav pealetung Euroopa lõunapoolsetes naaberriikides. Kristlust levitasid kerjusmungad. Islamit levitab sotsiaalmeedia. Aga meie usku – konsumerismi – levitab raha, levitavad euro ja dollar. Meie pühakoda on kaubamaja, isegi siis, kui ta internetis tegutseb. Ja raha on läänemaailmal palju. Pärast sõda tõstis Lääne-Euroopa jalule Marshalli plaan – 130 miljardit USA dollarit praeguses väärtuses.

ELil on naabruspoliitika, sealhulgas Lõuna-naabruspoliitika, mille eesmärk on aidata naaberriikides toetada majandust, õiguskorda, julgeolekut. Nii et naaberriikidest ei lähtuks ohtu meile enestele. ELil on ka arenguabi poliitika ja humanitaarabi poliitika. Nende poliitikate elluviimiseks on ette nähtud suured summad.

Euroopa riikidel on tegelikult palju raha, mida kasutada sündmuste mõjutamiseks ja kriiside lahendamiseks. Pangakriisi ajal 2008–2011 aidati pankasid 4,5 triljoni euroga. ELi transpordivõrgustiku arendamiseks eraldati aastaiks 2014–2020 28 miljardit eurot, neli korda rohkem kui varem, samal ajal kui eelarvet üldiselt kärbiti.

Kui mõelda niiviisi, et meie enam-vähem usaldusväärseid lõunapoolseid naaberriike võiks majanduslikult aidata samas suurusjärgus, nagu EL aitab oma kehvemal järjel olevaid liikmesriike, see tähendab ca kolm protsenti abi saavate riikide sisemajanduse kogutoodangust, siis oleks vaja aastas umbes 40 miljardit eurot. Tahtmise korral see üle jõu ei käi. Kontrollisin mitu korda, kas see näitaja on tõesti nii väike. Kõigi lõunanaabrite SKT kokku on kümme korda väiksem kui ELi SKT. Kusjuures ei ole ju juttu tagastamatust abist, mis tuleb maksumaksja rahast.

Eelkõige võiks EL toetada Euroopa ettevõtteid, kes investeerivad nendesse riikidesse. Saajate poolel on eelduseks investeeringute kaitse, nii nagu seda mõistetakse kapitalismi tingimustes. See tähendaks ka ausa konkurentsi, läbinähtava raamatupidamise, õiguskindluse siirdamist naaberriikidesse.

Siinkohal tuleb rõhutada, et kapitalismi eduka pealetungi vältimatu koostisosa on ka vabakaubandus ehk mõlemapoolne tegelik turgude avamine. Investeeringud ja vabakaubandus on ELi vahendid sellise naabruse kujundamiseks, kust ei põgeneta vähemalt majanduslikel põhjustel.

Seotud lood
    28.05.2016 31.05.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto