Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Rein Säinas: mis põhjustas hävitustöö?

Rein Säinas FOTO: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Üheks möödunud nädala ärevaimaks sündmuseks võib tahes-tahtmata lugeda Valgamaal Hummuli vallas Aitsras toimunud metsapõlengut. Kolmapäeva pärastlõunal lahvatanud leegid tegid laastamistööd enam kui 40 hektari suurusel alal ning kustutustöödele saabus päästjaid kogu Lõuna-Eestist.

Tellijale Tellijale

Kas 40 hektarit põlenud metsaalust on suur või väike ala, jäägu igaühe enda otsustada, kuid fakt on see, et loodusele tekitati sellega korvamatut kahju. Hävinud on puhmarinde taimed, huumuskiht ning väiksemad puud. Kuigi suuremad puud said enamikus tules vaid väiksemaid kahjustusi, jätab alusmetsa ja puude järelkasvu hävimine loodusele oma jälje. Pärast põlengut söestunud metsa all jalutades ja sealset laastamistööd vaadates tekib hinge väike nukrus.

Vaadates neid väikesi, meetrikõrguseid ärapõlenud kuusekesi, millest mõnel on veel ime läbi üksikud rohelised võrsed, tekib küsimus: kuidas? Kuidas sai sellisel suhteliselt eraldatud kohas, kus praegu ei tohi keegi liikudagi, selline põleng tekkida? Väga tahaks loota, et siin ei olnud mängus kellegi kuri käsi või inimlik hooletus. Ja kui kaugele oleks põleng arenenud, kui Läti päästjad ei oleks metsast kõrguvat suitsusammast näinud? Küsimusi on palju, aga kas neile kõigile ka vastuseid leitakse, ei tea.

28.05.2016 31.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto