Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

NATO lehvitab Venemaa nina ees punast rätikut

Moodsate relvadega varustatud, kuid eraldusmärkideta «rohelised mehikesed» Krimmis kaks aastat tagasi. Hiljem tunnistas Putin, et need olid Vene sõdurid. FOTO: AP/Scanpix

Sõjalises mõttes Venemaale ohutud USA pataljonid Balti riikides ärritaksid Kremlit pelgalt kohalolekuga Venemaa piiri taga, millele vastuseks võib Kreml üksnes jõu näitamiseks paigutada siiakanti oma kõige moodsama relvastuse.

Tellijale Tellijale

NATO riigid valmistuvad rotatsiooni põhimõttel paigutama Balti riikidesse ja Poolasse neli pataljoni, mis tähendaks igasse riiki umbes tuhandet sõjaväelast koos tehnikaga. Pataljonide saabumise peab heaks kiitma suvine NATO tippkohtumine Varssavis.

«Need mõned pataljonid ei kujuta endast muidugi mingit ohtu ning selle praegu veel hüpoteetilise grupeeringu ründepotentsiaal on null,» rääkis Norras Oslo rahu-uuringute instituudi tuntud Vene relvajõudude ekspert, kunagise Nõukogude Liidu kaitseministeeriumi uurimisinstituudis töötanud Pavel Baev. «Kuid Venemaale on äärmiselt ebameeldiv juba ainuüksi fakt, et Ameerika sõdurid ilmuvad nende piiri äärde. Seda enam, et selline sümboolne kohalolek välistab kohe igasuguse Eesti, Läti ja Leedu jõuga survestamise. Poliitikas on aga tihti ainuüksi sellise surve avaldamise võimalus palju tõhusam kui surve ise.»

28.05.2016 31.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto