Sisukord
Arvamus
Postimees
31.05.2016
Eesti Südamehaigetel läheb arsti juurde pääsemine raskemaks (2) Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Prokuröri kinnitusel ei pussitanud neiu hädakaitseks Süüdistaja nõuab peaministri ähvardajale vangistust (1) Õiguskomisjon vähendaks politsei kohustusi puhumisreidil Saare sõnul ei saa partei liikme tausta kontrollida Eesti lühiuudised Jääb kirgastav tänulikkus IRL Jõksi, sotsid Nestori eest Stenbocki kompleks saab uue nõupidamistemaja Gaasiseade vajab kontrolli nagu korsten Majandus Gert Tiivas, börsi päästja Helo Meigas, börsi käivitaja Lady Data paneb prantslased veebis tulusid deklareerima Imavere tahab üürikortereid ehitada Majanduse lühiuudised Tallinna börsi võlu ja valu Kaidi Ruusalepp, idufirmade kasvataja Välismaa Ameeriklaste droon tappis süütu taksojuhi (1) Talibani uus juht: rohkem õpetlane, vähem sõdalane Välismaa lühiuudised Sõjast väsinud Fallujah’s ei tunta rahu Vene aktivistid peavad meeleheitlikku võitlust HIVi-epideemiaga Arvamus Andres Viisemann: pensionifondide madal teenustasu kui eesmärk omaette? Juhtkiri: presidendivalimised tüürivad valimiskogusse Raul Vinni: kohalike arvamus ei huvita kedagi Taavi Minnik: aa-aa-aa-demagoogia* (7) Imre Sooäär: hollandlase välja pakutud Eesti märk on geniaalne (4) Postimees 1935. aastal: tabati naismurdvaras – meesterahva riided tõid sekeldusi Kultuur Leningrad – просто охуенно! (2) Võimas kontserdielamus Rapla ürgandekatelt Võiste ja Kabli kujundavad Maimikute filmi atmosfääri Lauri Lagle saadab Mirtel Pohla vaimsele rännakule Stalini aega filmitakse nii, et üks silm naerab ja teine nutab ENSV kummipaadipõgenikest valmib seikluskomöödia Soomlased kulutavad Virumaad Karjalaks tehes üle miljoni euro Sulev Keedus viib lõpule oma kolmes ajas kulgeva filmi Eestis filmitakse suvel Karjalat ja kummipaadipõgenike lugu (1) Sport Parim, tugev mugavusklubi ja hulk tavalisi keskmikke Spordi lühiuudised Kaks kodusõda ja hulk vabandusi: Monaco ei petnud ootusi Ameeriklaste uus lootus, kes pisaraid ei häbene Uute supermatšide vormimine käib täie hooga Tehisjalaga sakslane astus unistuse nimel lahingusse Maailm saab aina enam teada Eesti kolmikõdedest Tarbija Apple peab kübarast jänese tõmbama AK Leningrad – просто охуенно! (2) Tartu Eesti avalikud supelrannad Naised andsid jõulise vastulöögi Tartu kavandab Sebele prisket kinki 2100 võimlejat värvib taevakaart Vanemuine jääb ilma kolmest näitlejast ja saab ühe juurde Lehepuhuri jõuramisest pole linnainimesel suvelgi pääsu (2) Riiulis soiku jäänud raamatu võiks vahetuskaubaks muuta Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Raul Vinni: kohalike arvamus ei huvita kedagi

3 min lugemist
Raul Vinni FOTO: Erakogu

Saarte Hääle ajakirjanik Raul Vinni soovitab saarte transpordiprobleemi lahendamisel anda rohkem sõnaõigust kohalikule tasemele.

Tellijale

Endine minister ja riigikogulane Jaanus Tamkivi väljendas laupäeval Saarte Hääle veergudel lennuliikluse hankimise kohta oma arusaamatust: «Ma ei saa aru, mis kohaga seal ministeeriumis mõeldakse.»

Riigil kipub vähemalt saarlasi puudutavate transpordiühenduste korraldamisega asi aina tihedamini võssa minema. «Sidrunipraamide» lugu on saamas juba rahvuslikuks põnevikuks. Kaugemasse minevikku vaadates on teada üle põlvkonna kestev suure väina silla jama. Nüüd külvab segadust ja küsimusi lennuliiklus.

Alles see oli, kui riik otsustas senise vedaja Aviesega erinevate probleemide tõttu lõpparve teha. Minister Michal lubas kohe uut hanget, mille kallal olid ametnikud tööle hakanud juba enne seda, kui lõpetamisotsus tuli. Kisa oli taevani, lennuühendust on saartele vaja. Mitte vaid turistide vedamiseks. Kuna lubati, et jaanipäevaks toimuvad lennud taas, siis lohutati ennast sellega, et ehk saab uus lendamine olema parem. Ammu on saarel räägitud näiteks sellest, et oleks vaja suuremat ja paremat lennukit. Senise 19-kohalise asemel võiks olla üle 33-kohaline.

Nädal pärast hanke lõpetamist rahustatigi inimesi, et kohe-kohe tuleb uus hange, maavalitsustega olla tingimused kooskõlastatud. Seega oleks siis saarlased nagu ka teadlikud, et keda ja mida neile otsima hakatakse. Eelmisel nädalal selgunud tõde on see, et peale vedaja nime ei muutu suurt midagi. Lennuk saab ikka olema 19-kohaline ja sama tüüpi, mis oli Aviesel. Hankel osales küll üks firma ka suurema lennukiga, kuid nende hind summas oli kallim. Ühe reisja kohta olnud see jällegi odavam.

Ilmselgelt kostis murekoor nüüd taevani. Kuni selleni välja, et eelmise nädala lõpus teatas Kuressaare linnapea ja Saaremaa omavalitsuste liidu juht Madis Kallas, et kohapealt oleks vajadusel leitud aastateks sadu tuhandeid eurosid lisaraha suurema lennuki liinile toomise toetamiseks. Ministeerium väidab, et sellist pakkumist pole tehtud ja suurema lennuki jaoks vajadust ei ole. Võib tõesti kahelda, et kust tuleksid suurema lennuki puhul need rohkemad lendajaid. Samas saabki seda näha alles pikema aja peale. Siis kui suurem lennuk on usaldusväärselt ja hea graafikuga lennanud rohkem kui mõned kuud. Inimeste teadvuses on vaja kinnistada arusaam, et Saaremaale saab hea ja mugava lennukiga kindla peale.

Ilma naljata – kohalik ettevõtja võib kaotada rahvusvahelise hanke, kui tal ei ole hankepakkumisse sisse kirjutada, et saarele saab alati ja mugavalt lennukiga tulla.

Lennuliikluse korraldamine on ilus näide suutmatusest või tahtmatusest eri osapoolte vahel suhelda. Mis vaev oleks ministeeriumiametnikel saarlastega enne hanke välja kuulutamist suhelda ja arutada, millised oleksid saarlaste jaoks parimad tingimused. Ehk oleks siis ka rahapakkumine välja koorunud. Omaette nähtus on muidugi maavalitsus, kellega ministeerium «kooskõlastas» hanketingimused.

Tundub, et vaatamata väiksele kandile jääb ka maavanemal ja maavalitsuse ametnikel jaksu puudu, et paar maja paremale või vasakule astuda ning arutada riigipoolseid hanketingimusi. Kas siis kohalike ettevõtjate või omavalitsusjuhtidega. Hea oleks kui mõlemaga. Praegu on jäänud kõlama arusaam, et peale maavalitsuse ei arutatud hanget kellegagi.

Sisuliselt polegi maavalitsus enam muud kui ühe ministeeriumi Saare maavalitsuse nimeline osakond. Nemad ei anna mingit kooskõlastust, vaid on lihtsalt grupp ametnikke, kes tegelevad järelevalvega. Süsteemis esinevad sõnad «valitsus» ja «vanem» hakkavad aina enam omandama müütilist mõõdet.

30.05.2016 01.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto