Sisukord
Arvamus
Postimees
31.05.2016
Eesti Südamehaigetel läheb arsti juurde pääsemine raskemaks (2) Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Prokuröri kinnitusel ei pussitanud neiu hädakaitseks Süüdistaja nõuab peaministri ähvardajale vangistust (1) Õiguskomisjon vähendaks politsei kohustusi puhumisreidil Saare sõnul ei saa partei liikme tausta kontrollida Eesti lühiuudised Jääb kirgastav tänulikkus IRL Jõksi, sotsid Nestori eest Stenbocki kompleks saab uue nõupidamistemaja Gaasiseade vajab kontrolli nagu korsten Majandus Gert Tiivas, börsi päästja Helo Meigas, börsi käivitaja Lady Data paneb prantslased veebis tulusid deklareerima Imavere tahab üürikortereid ehitada Majanduse lühiuudised Tallinna börsi võlu ja valu Kaidi Ruusalepp, idufirmade kasvataja Välismaa Ameeriklaste droon tappis süütu taksojuhi (1) Talibani uus juht: rohkem õpetlane, vähem sõdalane Välismaa lühiuudised Sõjast väsinud Fallujah’s ei tunta rahu Vene aktivistid peavad meeleheitlikku võitlust HIVi-epideemiaga Arvamus Andres Viisemann: pensionifondide madal teenustasu kui eesmärk omaette? Juhtkiri: presidendivalimised tüürivad valimiskogusse Raul Vinni: kohalike arvamus ei huvita kedagi Taavi Minnik: aa-aa-aa-demagoogia* (7) Imre Sooäär: hollandlase välja pakutud Eesti märk on geniaalne (4) Postimees 1935. aastal: tabati naismurdvaras – meesterahva riided tõid sekeldusi Kultuur Leningrad – просто охуенно! (2) Võimas kontserdielamus Rapla ürgandekatelt Võiste ja Kabli kujundavad Maimikute filmi atmosfääri Lauri Lagle saadab Mirtel Pohla vaimsele rännakule Stalini aega filmitakse nii, et üks silm naerab ja teine nutab ENSV kummipaadipõgenikest valmib seikluskomöödia Soomlased kulutavad Virumaad Karjalaks tehes üle miljoni euro Sulev Keedus viib lõpule oma kolmes ajas kulgeva filmi Eestis filmitakse suvel Karjalat ja kummipaadipõgenike lugu (1) Sport Parim, tugev mugavusklubi ja hulk tavalisi keskmikke Spordi lühiuudised Kaks kodusõda ja hulk vabandusi: Monaco ei petnud ootusi Ameeriklaste uus lootus, kes pisaraid ei häbene Uute supermatšide vormimine käib täie hooga Tehisjalaga sakslane astus unistuse nimel lahingusse Maailm saab aina enam teada Eesti kolmikõdedest Tarbija Apple peab kübarast jänese tõmbama AK Leningrad – просто охуенно! (2) Tartu Eesti avalikud supelrannad Naised andsid jõulise vastulöögi Tartu kavandab Sebele prisket kinki 2100 võimlejat värvib taevakaart Vanemuine jääb ilma kolmest näitlejast ja saab ühe juurde Lehepuhuri jõuramisest pole linnainimesel suvelgi pääsu (2) Riiulis soiku jäänud raamatu võiks vahetuskaubaks muuta Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Imre Sooäär: hollandlase välja pakutud Eesti märk on geniaalne

4 min lugemist
Imre Sooäär. FOTO: Imre Sooäär

Hollandlase Peter Kentie pakutud Eesti märk on geniaalne, kirjutab riigikogulane Imre Sooäär.

Tellijale

Ei mäleta, et ükski teine nutikas idee Eestis oleks 24 tunni jooksul nii palju positiivset vastukaja saanud ja samal ajal nii suurt tormi veeklaasis tekitanud kui üks kolmetäheline ühend EST. Tõepoolest «estonishing»! Postimehe online-küsitluses kiitis selle heaks lausa 96 protsenti ligi 8000 vastajast, mis on Eestis haruharva esinev üksmeel. Mida sellest välja lugeda? Arvan, et see on väga selge märk, et bränd ongi juba sündinud ja elab oma elu, sõltumata sellest, mida Taara targad ja muud spetsialistid arvavad.

Tähekombinatsioon «EST» pole tõepoolest mitte midagi uut. Alates iseseisvuse taastamisest on see ilutsenud spordivõistluste edetabelites, rahvusvahelistes registrites, Eestis registreeritud lennukite sabadel ja Eesti riigi nime lühendina paljudes keeltes. See ilutseb ainsana rasvaselt trükitud tähtedena ka meie paljukirutud «welcome to ESTonia» märgil. Aga mitte kunagi enne pole seda kolmetähelist sõna Eesti laiemas avalikkuses käsitletud kui «võimalikku Eesti riigi brändingut». See tundus ehk liiga lihtne ja lakooniline, et teda selles kontekstis märgata, kuigi ta on seda rolli kogu aeg täitnud.

Kui riigi nimi ESTONIA, ESTLAND või ESTONIE kolme täheni lühendada, siis paljudes keeltes ongi tulemus EST. Ka kolmetähelise tippdomeenina on .est põhimõtteliselt võimalik registreerida. Praegu on registreerimise ootejärjekorras 1250 TLDd ehk uut peadomeeni. Miski ei takista meil turunduseesmärkidel kasutada brändingu jaoks peadomeeni .est, kui vastav rahvusvaheline organisatsioon rahuldab selle taotluse.

ISO 3166 standardi järgi on Eesti rahvusvaheline kolmetäheline lühend EST. Ka ÜRO andmebaasides oleme sama standardi järgi, seega on paljud rahvusvahelised organisatsioonid eeltöö ESTi promomiseks juba teinud ja meil ei tule kelleltki selle kasutamiseks luba küsida. Ametlikku nime ega lühendit pole võimalik ka patenteerida ega autoriõigustega kaitsta. Seega on EST meie kõigi oma ja võime julgelt seda kasutada.

Abbreviations.com annab lühendi EST vasteks 73 võimalust. Eestiga on neist lühenditest seotud koguni 2, nii keele kui ka riigi nimetusena. Keelena oleme selles nimekirjas teisel kohal. Riigi lühendina alles 70. kohal, nii et meil on veel hulk tööd ees, et seda riigi brändina tööle panna, aga samas, kui see on juba keele lühendina popp, siis on seda lihtne ka riigiga seostada.

Ma pole mingi brändiekspert. Küll aga usun, et mul on vaist selle peale, mis ideena toimib, ja minu nina ütleb, et EST toimib täiega. Esimesed päevad on seda tõestanud.

30.05.2016 01.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto