K, 29.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Talibani uus juht: rohkem õpetlane, vähem sõdalane

Juhan Mellik
Talibani uus juht: rohkem õpetlane, vähem sõdalane
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Haibatullah Akhundzada.
Haibatullah Akhundzada. Foto: AFP/SCANPIX

Terrorirühmituse Taliban Afganistani haru määras pärast oma eelmise liidri, mullu 29. juulis ametisse määratud mulla Akhtar Mansouri surma uueks juhiks mõjuka usujuhi Haibatullah Akhundzada.

Grupeeringu avalduse järgi valiti Akhundzada juhiks ühehäälselt ning kõik selle ülemnõukogu juhid vandusid talle truudust – hoolimata sellest, et mõned mõjukad liikmed olevat tegelikult sisimas tema vastu. Nad lootvat, et uue juhi võimalikult kiire ja valutu määramine aitab mulla Mansouri eest seda nobedamalt Ühendriikidele kätte maksta, kirjutab Telegraph.

India telekanal NDTV kirjeldab Akhundzadat fraasiga: pigem õpetlane, mitte sõdur. Ta eelistavat lahinguväljal möllamisele pigem vaikset süvenemist islamiõpingutesse. Erinevalt oma eelkäijatest Mansourist ja Talibani asutajast, 2013. surnud mulla Omarist ei osalenud ta möödunud sajandi kaheksakümnendatel kunagi ise lahingutegevuses Afganistani tunginud Nõukogude vägede vastu. Sel ajal olevat ta elanud hoopis Pakistanis.

Märksõnad
Tagasi üles