Sisukord
Arvamus
Postimees
31.05.2016
Eesti Südamehaigetel läheb arsti juurde pääsemine raskemaks (2) Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Prokuröri kinnitusel ei pussitanud neiu hädakaitseks Süüdistaja nõuab peaministri ähvardajale vangistust (1) Õiguskomisjon vähendaks politsei kohustusi puhumisreidil Saare sõnul ei saa partei liikme tausta kontrollida Eesti lühiuudised Jääb kirgastav tänulikkus IRL Jõksi, sotsid Nestori eest Stenbocki kompleks saab uue nõupidamistemaja Gaasiseade vajab kontrolli nagu korsten Majandus Gert Tiivas, börsi päästja Helo Meigas, börsi käivitaja Lady Data paneb prantslased veebis tulusid deklareerima Imavere tahab üürikortereid ehitada Majanduse lühiuudised Tallinna börsi võlu ja valu Kaidi Ruusalepp, idufirmade kasvataja Välismaa Ameeriklaste droon tappis süütu taksojuhi (1) Talibani uus juht: rohkem õpetlane, vähem sõdalane Välismaa lühiuudised Sõjast väsinud Fallujah’s ei tunta rahu Vene aktivistid peavad meeleheitlikku võitlust HIVi-epideemiaga Arvamus Andres Viisemann: pensionifondide madal teenustasu kui eesmärk omaette? Juhtkiri: presidendivalimised tüürivad valimiskogusse Raul Vinni: kohalike arvamus ei huvita kedagi Taavi Minnik: aa-aa-aa-demagoogia* (7) Imre Sooäär: hollandlase välja pakutud Eesti märk on geniaalne (4) Postimees 1935. aastal: tabati naismurdvaras – meesterahva riided tõid sekeldusi Kultuur Leningrad – просто охуенно! (2) Võimas kontserdielamus Rapla ürgandekatelt Võiste ja Kabli kujundavad Maimikute filmi atmosfääri Lauri Lagle saadab Mirtel Pohla vaimsele rännakule Stalini aega filmitakse nii, et üks silm naerab ja teine nutab ENSV kummipaadipõgenikest valmib seikluskomöödia Soomlased kulutavad Virumaad Karjalaks tehes üle miljoni euro Sulev Keedus viib lõpule oma kolmes ajas kulgeva filmi Eestis filmitakse suvel Karjalat ja kummipaadipõgenike lugu (1) Sport Parim, tugev mugavusklubi ja hulk tavalisi keskmikke Spordi lühiuudised Kaks kodusõda ja hulk vabandusi: Monaco ei petnud ootusi Ameeriklaste uus lootus, kes pisaraid ei häbene Uute supermatšide vormimine käib täie hooga Tehisjalaga sakslane astus unistuse nimel lahingusse Maailm saab aina enam teada Eesti kolmikõdedest Tarbija Apple peab kübarast jänese tõmbama AK Leningrad – просто охуенно! (2) Tartu Eesti avalikud supelrannad Naised andsid jõulise vastulöögi Tartu kavandab Sebele prisket kinki 2100 võimlejat värvib taevakaart Vanemuine jääb ilma kolmest näitlejast ja saab ühe juurde Lehepuhuri jõuramisest pole linnainimesel suvelgi pääsu (2) Riiulis soiku jäänud raamatu võiks vahetuskaubaks muuta Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: presidendivalimised tüürivad valimiskogusse

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Kaks eilset uudist muutsid oluliselt pilti ees ootavatest presidendivalimistest. Seni kestnud «kandidaadi kandidaadi pretendentide» ajajärk hakkab sellega läbi saama. Üksiti kasvas oluliselt tõenäosus, et riigikogus seekord presidenti ei valita ning hääle saavad valimiskogus peale 101 riigikogu liikme anda ka 234 kohalike volikogude esindajat.

IRLi ja Vabaerakonna juhtorganite toetus Allar Jõksile teeb temast esimese kandidaadi, kellel võiks riigikogus olla 22 toetushäält ehk piisavalt selleks, et riigikogus kandideerida.

SDE juhatuse otsus kinnitada presidendikandidaadiks Eiki Nestor nõuab erakonnalt lisahäälte otsimist. Vastasel juhul jääb Nestori laeks kandidaadi kandidaadi staatus. Kui SDE ei muuda oma otsust ja jääbki Nestorit toetama, siis tüürivad valimised valijameeste kogusse. Arvestades Reformierkonna ja Allar Jõksi mitte just kõige soojemaid suhteid, kinnitab see veelgi seisukohta, et presidendivalimised lõppevad valimiskogus.

Eiki Nestori toetamine Vabaerakonna ja IRLi poolt on ülimalt ebatõenäoline, sest sellist sammu peetakse poliitiliselt viljatuks. Sama ebatõenäoline on ka kolme eelpool mainitud erakonna toetus Reformierakonna võimalikule kandidaadile, olgu selleks siis Marina Kaljurand või Siim Kallas. Reformierakonna 30 häält tagavad nende kandidaadile kindluse kandideerida riigikogu kõigis voorudes ning seejärel juba ka valimiskogus.

Kui kandidaadid on ametlikult kinnitatud, on keeruline neist kiiresti lahti öelda ning see pingestab olukorda veel. Ent isegi nelja erakonna – IRLi, SDE, Vabaerakonna ja Reformierakonna – häältest ei piisa, et riigikogus presidenti valida. Puudu jääb üks hääl ning see tähendab, et mängu tuleks kaasata ka Keskerakond või EKRE või vähemalt keegi nende ridadest.

Kui ka tegelikult oleks koalitsioonierakondadel soov ja suutlikkus valida tulevast presidenti riigikogus, siis oleks ühtse kandidaadiga juba välja tuldud või oodatud kandidaatidele kindla toetuse avaldamisega augustini. Pigem osutab eilne uus mänguseis siiski sellele, et kogu eelseisvat suve soovitaksegi kasutada oma kandidaatide abil poliitilise profiili tõstmiseks ning ollakse valmis riskima võimalike ootamatustega valimiskogus.

EKRE on osutanud soovile esitada valimiskogus kandidaadiks oma esimees Mart Helme. On kõneldud analoogiast 2001. aasta valimistega, mil Villu Reiljan rääkis piltlikult öeldes saunaõhtutel omavalitsustegelastega presidendiks Arnold Rüütli. Tasub tähele panna väga olulist erinevust toonase olukorraga. Rahvaliit oli tõepoolest tugev maaomavalitsustes. EKRE sai aga 2013. aasta volikogude valimistel kõigest 1,3 protsenti kõigist häältest Eesti peale kokku. Sellelt stardipakult pole Reiljani vägitükki võimalik korrata.

Seotud lood
    30.05.2016 01.06.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto