Sisukord
Päevakomm
Tänane leht
02.06.2016
Eesti Dilbert Horoskoop Male Palju õnne Eesti lühiuudised Üksikud pensionärid hakkavad toetust saama Priit Pärn: «Sitta kah!» järg Haruldaste muldmetallide suurvargus Silmetis (17) Juhieksam võib kolida vaid suurtesse linnadesse Tagakülg Orjapidajale jõudis jälile noor politseiuurija Tartu orjapidaja viljeles mitmekesist kuritegevust (3) Tallinnas algasid vanalinna päevad Mälumäng Reidi tee valmib igal juhul tähtajaks Eesti saab naabrite eeskujul piirivööndi (2) Edgar Savisaar soovib tõsiselt presidendiks? Jah. (1) Majandus Eestil oleks vabakaubandustsoonist mõndagi võita (1) Surevad firmad peidavad end Sindi postkontori kapis Ümbrikupalk kogub maanoorte seas populaarsust (7) Välismaa Välismaa lühiuudised Streik ja terrorism ähvardavad EMi Šveitsis avatakse maailma pikim raudteetunnel Enno Reinsalu: Gotthardi raudteetunnel on eelkõige prestiižirajatis (3) Arvamus Ahto Lobjakas: cool ESTonia (2) Juhtkiri: ümbrikupalga pooldamine on hoiatav märk (11) Briti teadlane: miks maaelu kiratseb? (4) Päeva karikatuur Kadri Putnik: arstitöö ei ole poliitiline komejant Martti Kangur: kellel peaks olema ligipääs sõidukiomanike andmetele? Sigrid Kõiv: üks peab orja ja keegi ei sekku (3) Postimees 1936. aastal: valvur võttis napsi koos vahialustega Kultuur Kultuuri lühiuudiseid «Viiuldaja katusel» tuleb Võigemasti ja Malmsteniga Zaza Urušadze alustab uue filmi võtteid Pilguheit Eesti varietee seeliku alla Sport Legend Lindpere lahkus emotsionaalselt Superstaarid asusid dopinguskandaalide tõttu sõnasõtta Vollekoondislane veetis tasakaaluhäire tõttu nädala haiglas ja on siiani ühest kõrvast kurt Eesti Rio olümpial – kas kordub Atlanta 1996 või Ateena 2004? Meeskonnad, kes võidavad kolmestega Peatreener Cretu: Euroopa liigas keskendume rohkem tulemusele Tallinn Reidi tee valmib igal juhul tähtajaks Tarbija Õiteilu kolib aiast terrassile Aiatöid tehes hoia ka oma tervist Tartu Parkimiskorra muutus sunnib ümber harjuma Päikseline ilm lubas lastel lustida Kauaaegne Palamuse vallavanem sai ametist priiks Vaidlus Piirissaarel: kes saab palvemaja kindlustusraha? Linn parkimiskaosest: töömehed ei jõudnud palavuses märke üles panna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sigrid Kõiv: üks peab orja ja keegi ei sekku

2 min lugemist
Sigrid Kõiv. FOTO: Sander Ilvest

Aastaid tagasi, kui Kalamaja polnud veel moodne elurajoon, vaid pigem nagu vaeste-patuste alev, elas meie majas kolmeliikmeline perekond, kus naine sai peksa nii mehelt kui ka täiskasvanud pojalt.

Ühel õhtul läks mürgel nii hulluks, et naabrid kutsusid politsei, kes viis mehed sealt korterist minema. Nad olid küll juba järgmisel päeval tagasi, kuid pereema ei tervitanud naabreid enam kunagi. Tema möödavaatav pilk ja jäik hoiak lubasid oletada, et ta pidas seda ennekuulmatuks sekkumiseks pere siseasjadesse, võib-olla isegi nurjatuks pealekaebamiseks.

Ainult naiivne arvaks, et politseivisiidiga lõppes ka vägivald selles peres. Ilmselt võtsid nad lihtsalt tooni vaiksemaks. Tõenäoliselt vajanuks too naine abi, kuid ta ise ei küsinud seda ja keegi ei pakkunud ka. Mees ja poeg polnud mingid ambaalid, aga et naine ei lebanud kunagi verisena trepikojas, ei hakanud keegi oma nina sinna ka toppima.

Hoopis teine lugu oleks olnud, kui perel olnuks koer, keda oleks näljas hoitud või õue peal pekstud. Siis oleks naabrid kaevanud kasvõi keskkonnaministrile, et jõhkrutsemist karistada. See viimane oletus oli täiesti meelevaldne. Ent paralleeli tõmbamise tingis see, et kui loomapiinamise juhtumite järel algatatakse peale politseiuurimise sageli ka rahvalik allkirjade kogumine karistuste karmistamiseks, siis inimese orjastamine või piinamine jääb lihtsalt jubedaks looks.

Eilses ja tänases Postimehes kirjutab Nils Niitra mehest, orjapidajast, kes piinas ja alandas abitus olukorras inimest viis aastat. Seda nägid pealt mehe pereliikmed, sõbrad, tuttavad, ka töökaaslased, kuid keegi ei teinud midagi. Otsitud põhjused võisid olla mõningal määral erinevad, kuid peamine on siiski omaenese nina hoidmine. Muidugi on kerge öelda, et ei tea ju, kes see täpselt on, polnud juttu, miks ta seal täpselt on ning nägi jah räbal välja, aga võib-olla ta ongi selline. Ja nii viis aastat järjest. Orjapidaja pereliikmetel, eelkõige tema naisel, pole aga isegi otsitud õigustust.

Sellest jubedast, lihtlabase ükskõiksuse pinnal sündinud loost saab teha mitu järeldust. Kuigi me arvame, et teame, ei tea me tegelikult kunagi, mis meie endi nina all toimub. Ent kui me oma nina väga hoiame ega tahagi teada, siis tuleb meil loo avalikuks saades jõhkrutsejaga kaasvastutust jagada. Ja kõik lood saavad kunagi avalikuks, sest keegi räägib alati kellelegi.

Loomapiinajatega on lihtsam: loom ei saa end ise kaitsta ja sekkumisotsus sünnib seepärast palju kergemini. Paradoksaalselt on inimohvri puhul kergem leida mittesekkumise ettekäändeid, küsides, aga miks ohver ise ei teinud seda, teist ega kolmandat. Ent samamoodi võib seda küsida meilt endilt. Ning kui sellele pole muud vastust kui «see polnud minu kodu», nagu üks tunnistaja oma tegevusetust põhjendas, siis tulebki orjapidajaga ühes häbi kanda.

Seotud lood
    01.06.2016 03.06.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto