Sisukord
Eesti
Tänane leht
02.06.2016
Eesti Dilbert Horoskoop Male Palju õnne Eesti lühiuudised Üksikud pensionärid hakkavad toetust saama Priit Pärn: «Sitta kah!» järg Haruldaste muldmetallide suurvargus Silmetis (17) Juhieksam võib kolida vaid suurtesse linnadesse Tagakülg Orjapidajale jõudis jälile noor politseiuurija Tartu orjapidaja viljeles mitmekesist kuritegevust (3) Tallinnas algasid vanalinna päevad Mälumäng Reidi tee valmib igal juhul tähtajaks Eesti saab naabrite eeskujul piirivööndi (2) Edgar Savisaar soovib tõsiselt presidendiks? Jah. (1) Majandus Eestil oleks vabakaubandustsoonist mõndagi võita (1) Surevad firmad peidavad end Sindi postkontori kapis Ümbrikupalk kogub maanoorte seas populaarsust (7) Välismaa Välismaa lühiuudised Streik ja terrorism ähvardavad EMi Šveitsis avatakse maailma pikim raudteetunnel Enno Reinsalu: Gotthardi raudteetunnel on eelkõige prestiižirajatis (3) Arvamus Ahto Lobjakas: cool ESTonia (2) Juhtkiri: ümbrikupalga pooldamine on hoiatav märk (11) Briti teadlane: miks maaelu kiratseb? (4) Päeva karikatuur Kadri Putnik: arstitöö ei ole poliitiline komejant Martti Kangur: kellel peaks olema ligipääs sõidukiomanike andmetele? Sigrid Kõiv: üks peab orja ja keegi ei sekku (3) Postimees 1936. aastal: valvur võttis napsi koos vahialustega Kultuur Kultuuri lühiuudiseid «Viiuldaja katusel» tuleb Võigemasti ja Malmsteniga Zaza Urušadze alustab uue filmi võtteid Pilguheit Eesti varietee seeliku alla Sport Legend Lindpere lahkus emotsionaalselt Superstaarid asusid dopinguskandaalide tõttu sõnasõtta Vollekoondislane veetis tasakaaluhäire tõttu nädala haiglas ja on siiani ühest kõrvast kurt Eesti Rio olümpial – kas kordub Atlanta 1996 või Ateena 2004? Meeskonnad, kes võidavad kolmestega Peatreener Cretu: Euroopa liigas keskendume rohkem tulemusele Tallinn Reidi tee valmib igal juhul tähtajaks Tarbija Õiteilu kolib aiast terrassile Aiatöid tehes hoia ka oma tervist Tartu Parkimiskorra muutus sunnib ümber harjuma Päikseline ilm lubas lastel lustida Kauaaegne Palamuse vallavanem sai ametist priiks Vaidlus Piirissaarel: kes saab palvemaja kindlustusraha? Linn parkimiskaosest: töömehed ei jõudnud palavuses märke üles panna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti saab naabrite eeskujul piirivööndi

4 min lugemist
FOTO: Pm

Lähiaastail 71 miljoni euro eest nüüdisajastatav Eesti idapiir saab naaberriikidega sarnaselt erinõuetega piirivööndi, ütleb siseminister Hanno Pevkur (Reformierakond). Selle laius pole veel otsustatud, ent seadusemuudatus peaks andma piirivalvuritele rohkem infot piiri lähistel toimuvast ning distsiplineerima seal tegutsejaid.

Tellijale Tellijale

Postimehele on väidetud, et piiri väljaehitamine toppab: maade väljaostu kokkulepetest ollakse veel kaugel.

Loomulikult oleksime ideaalis tahtnud näha, et praeguseks oleksid kõik maaküsimused lahendatud. Oleme ikka seisus, kus paari-kolme maaomanikuga tuleb läbirääkimisi pidada. Eelmisel nädalal kirjutasin alla paberile, mis suurendas maaomanikele makstavat hüvitist: kõigile 87 kinnistuomanikule makstav summa kasvab võrdselt 1000 euro võrra. Ma loodan, et see aitab meil viimased otsad kokku sõlmida ja saame asjad klaariks. Täiendavalt me kedagi ära ostma ei hakka.

Tunnetate, et on käinud jõukatsumine, kui palju õnnestub raha riigilt kätte saada?

Ma ei ole saanud tagasisidet, et kellegi keeldumine oleks olnud pahatahtlik. Ma pigem tunnetan, et hind, mille eksperdid ütlesid, jättis inimestele tusatuju. On olnud maatükke, kus väärtus on olnud kümnetes eurodes! Kui mulle oleks tulnud hinnapakkumine, et teie maatükk on väärt 57 eurot, siis see loomulikult oleks see mullegi tuska teinud. Ekspert vaatab tuimalt, mis on maa sihtotstarve, kui palju seda maad on ja kas sinna saaks midagi teha.

Enim maksumaksja raha kulub uue piiri tarbijavõrgule ja infosüsteemile KILP. Mida me nende miljonite eest ikkagi paigaldame?

Nüüdisaegne piir tähendab, et meil on 135 km ulatuses maismaapiiril elektrooniline valve ja seetõttu on kommunikatsioonikulud väga kõrged. Meil on vaja piirile ühendused tekitada. Väga palju võrku tuleb turvalisuse kaalutlusel ka dubleerida – see ei ole ainult ühe niidi vedamine, vaid mitme. Kui internetiühendus ja elektriühendus on loodud, siis piirijoonele või piiritsooni tuleb tehnika, mis vajab lisaks valgusoptilist kaablit.

Kui palju näevad venelased seda, mida me maasse kaevame?

Nad ei näe kõike, aga fakt on, et piir on kahe riigi vahel. Me anname neile teada, millal ja mis lõigus piiritööd toimuvad. See on põhimõtteliselt kõik, mida ütleme. Seni välja öeldud infos, milline meie piir hakkab välja nägema, alates patrullrajast kuni aiani, ei ole midagi salajast. Oluline on see, et teispool teatakse, et iga piiriületus fikseeritakse tulevikus kas videosilma või sensoritega.

Eston Kohvri ja riigireeturite juhtumitest teame, et smugeldamisel ja salakaubaveol on olnud oma seos ka Vene piirivalvega. See uks sulgub nüüd?

01.06.2016 03.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto