Sisukord
Arvamus
Postimees
04.06.2016
Eesti Horoskoop Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Male Eesti lühiuudised Suvekuu algas uudistajaterohkelt Tippdemograaf: keegi ei taha vanaks jääda ja sellele murele hakkame ka lahendust leidma (5) Politsei kuulas Vao elanikke tunnistajatena üle Kaks USA ohvitseri said kaitseministeeriumi autasu Ossinovski: vaid sotsid on julgenud EKRE radikaalsusele vastanduda (3) Orjapidaja dilemma (1) Padjasõdalaste pealik Ministrid lehvitasid Vene karule (21) Majandus Mürk-Dubout asub juhtima Tallinna lennujaama Kuidas saada miljonäriks: õpetussõnu naistele (6) Majanduse lühiuudised Naisinvestorite eestvedaja: investeerimisega sundis alustama õpetaja madala palk Välismaa Jaapanis metsa jäetud poiss leiti elusalt Soodne ilm tõi migrandid taas merele Leedus käib klaperjaht mustale rahale Pariis pildistab liigvett ja istub ummikus (1) Arvamus Juhtkiri: elada pikemalt, elada tervemana (1) EKI keelekool: emotsioonid on laes. Absoluutselt Orjapidaja dilemma (1) Päeva karikatuur Padjasõdalaste pealik Mees, kes julgeb uskuda Priit Pärnaga tüli ei norita (3) Jelena Skulskaja veste: õhus on antikultuuri mürgist kiirgust Martti Randveer: kui vaesed olime ja kui rikkaks võime saada? (17) Kristiina Herodes: üks jalg idas, teine läänes (4) Hillar Peep: mis saab televisioonist? (1) Kultuur Kandilistel ratastel luule Aja auk. Onu Ööbiku lood Nädala plaat. Filosoof 2 Filosoof Baltimaade värske ühisrinne Veneetsia arhitektuuribiennaalil Luulehetk – hetk luules Tükk üldajalugu raamatusse raiutud Ühe täiusliku loo katkemine Priit Pärnaga tüli ei norita (3) Sport Spordi lühiuudised Mees, kes julgeb uskuda Flora uus juht: klubi on minu jaoks terve elu Oliver Venno: 100. korda Eesti eest väljas Milleks meile spordipsühholoogia? AK Tükk üldajalugu raamatusse raiutud EKI keelekool: emotsioonid on laes. Absoluutselt Inglismaa oli lukku pandud Seltsimees Mikko võitleb eelarvamustega Teeme rahval tuju paremaks Viimane veerg Ühe täiusliku loo katkemine Martti Randveer: kui vaesed olime ja kui rikkaks võime saada? (17) Ain Kaalepi üheksakümmend ringi ümber päikese (1) Kristiina Herodes: üks jalg idas, teine läänes (4) Hillar Peep: mis saab televisioonist? (1) Arter Suurärimees pidas juubelit luurespetsi mõisas (1) Ksenja Sobtšak – opositsiooniline meediastaar Margit Härma: armsad teismelised Forrest Gump, igav liiv ja ehitusplatsid Alfaisaste verepulm (3) Kuidas ma üleöö 13 protsenti puhast rasva kaotasin Kanep, bambus ja õnnelikud õmblejad Uhke hotell, mida mõõta Volvode ja mersudega (3) Seal, kus lõpeb (või algab) kiirtee Kirjanik ja maailmaparandaja Sofi Oksanen: naistevastasest ebaõiglusest peab rääkima! (3) Vana krahvilossi uus köök Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Langovitsi tagasivaade: soolaleivapidu Rotermanni soolalaos

1 min lugemist

Ahtri tänaval asuv imposantne paekivist soolaladu oli üks Eesti esimestest uue otstarbe saanud utilitaarsetest hoonetest. XX sajandi alguses Rotermanni kvartali rajatud lao rekonstrueeris 1995.–1996. aastal arhitekt Ülo Peili ja sisearhitekt Taso Mähari projektide alusel RAS Estimpeks.

Pika vaidluse järel jõudis laohoone kultuuriministeeriumi bilanssi, valitsuse otsusega läks see edasi Eesti Arhitektuurimuuseumile. Lisaks arhitektuurimuuseumile sai seda näitusepinnana kasutada ka ruumipuuduses vaevlev Eesti Kunstimuuseum. 7. juunil 1996 peeti majas soolaleivapidu ja sellest Rotermanni kvartali esimesest renoveeritud tööstusehitisest sai arhitektuuri- ja kunstikeskus. Hoone esimest korrust hakkas kasutama Eesti Kunstimuuseum, teist arhitektuurimuuseum, kuhu lisaks näitusepinnale leidsid omale koha ka raamatukogu, fotokogu ja projektid.

Taasavamiseks oli arhitektuuripärl punase lindiga kokku seotud kingituseks, mille suure lehvi lahtisõlmimise eel kõnelesid maja ees peaminister Tiit Vähi, kultuuriminister Jaak Allik, EKMi direktriss Marika Valk ja arhitektuurimuuseumi direktor, maja perenaine Karin Hallas. Tänusõnad kõlasid ka Estimpeksi aadressil, kes maja kvaliteetselt renoveeris. Puhkpillihelide saatel sõlmiti punane lint lahti ja arvukalt kohale saabunud kultuuritegelasi ja poliitikuid sisenesid uude kultuuritemplisse. Meeleolukalt musitseerisid koos Erkki-Sven Tüür ja Lepo Sumera.

Arhitektuurimuuseum valis avanäituseks De Studio Peeter Lauritsa ja Herkki-Erich Merila poolt valminud arhitektide portreedest suurejoonelise installatsiooni. EKMi kogudest tegid valiku Mai Levin ja Eha Komissarov ning maja esimese korruse täitis kullafondist näitus «Visioon Eesti Kunstimuuseumist». Uus ja esinduslik ekspositsioonipind Rotermannis oli enne oma uue maja valmimist EKMi jaoks oluline ajutine leevendus näitusetegevusele. Kuna Rotermanni soolalattu kultuuritempli rajamise idee pärines kunstnik Leonhard Lapinilt, anti esimene näitus ka talle kujundada.

Maja oli igati sobilik ka erinevate performance’ite ja kontsertide korraldamiseks, väljaarendamist jäi ootama veel keldrikorrus, kuhu plaaniti rajada restoran.

Seotud lood
    03.06.2016 06.06.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto