Sisukord
Arvamus
Tänane leht
03.06.2016
Eesti Male Palju õnne Hoian eemale Al-Qaeda ja Talibani pundist ning ajan oma asja Põud ähvardab nullida tänavuse viljasaagi Tallinki laeval möllas noroviirus Kilk ei pea firma vara ärakinkimist imelikuks Ene Ergma esitas avalduse IRList lahkumiseks Eesti lühiuudised EKA juhtkond jäi Pärna küsimuses vankumatuks Enamik inimkaubanduse juhtumeid on seksuaalkuriteod Avariijärgne joomine võidakse võrdsustada joobes juhtimisega Ministrid külastasid piiri eriüksuse valvsa pilgu all (1) Vanglaid muudetakse suitsuvabaks puuviljade ja sudokuga Dilbert Uhtna põleng võis alguse saada laste tehtud lõkkest Horoskoop Pekingi noored ihkavad muutusi Majandus Põud ähvardab nullida tänavuse viljasaagi Suurärimees Gross annab teatepulga lastele üle Kilk ei pea firma vara ärakinkimist imelikuks Väikeettevõtjad: riik sunnib varimajandust peale Majanduse lühiuudised Eesti ettevõte loobki Mauritiusele Aafrika peakontori Uurimus: SMS-laenu firmad on oodatust vähem tulusad Välismaa Pariisis 1910. aastal aset leidnud uputust nimetatakse sajandi üleujutuseks Vägistamine poole sajandi eest ehk Ungari sangari langus (1) Saksa lehe nimekiri: kuus lähiaja pöördelist sündmust Välismaa lühiuudised: 2.06.2016 Prantsusmaal ja Saksamaal on olukord vesine Mida on Prantsusmaa teinud, et Jumal ta peale nii vihane on? Türgi võitleb minevikuvarjudega Arvamus Keit Kasemets: Euroopa suletuse hinnaks on Eesti ääremaastumine (18) Päeva karikatuur Tiina Tambaum: mida mõtleb riik, mis nimetab pensioniikka jõudmist «vanadusriski realiseerumiseks»? (4) Postimees 1925. aastal: Heino Elleri katseaeg sai läbi Juhtkiri: taevas kukub kaela Henrik Roonemaa: Darth Putini lühike vangistus ja kuulsusrikas pääsemine (1) Jürgen Tamme: ühe pesa sipelgad Kultuur Festivalisuve avalöök toimub Kaparockil kummitava Tohisoo mõisa pargis Kohilas Vaiko Eplikku ja Kristjan Randalu kontserdid jõuavad plaadile Palju, kõike, korraga. Mis juhtub, kui lollilt raha ära võtta Sport Spordi lühiuudised 25 aastat Kalevi suurvõidust 13 eestlast välisliigades: Keel Soome, Kollo Šveitsi, Rikberg Toobali juurde Prantsusmaale? Taaramäe: Girol käis korralik pauk ära, aga isu kasvab Ohmud, ebaõnnesõdurid ja minevikukangelased Tallinn Vanade rõdupiirete seisukord muutub järjest hullemaks (5) Endised kõrged ametnikud vaidlevad linnaga Tarbija Pekingi noored ihkavad muutusi Tartu Prügivedaja vahetus tõi korraliku segaduse (1) Punktideta eestlannad ootavad Tartus koerailma Priit Pullerits: päästke meid hakklihamasinast! (6) Juhan Javoiš: ärge tehke Tähtvere silda! (13) Ühtse kogukonna tunne Annelinnas. On see võimalik? (1) Suur maalritöö: tänavatele tekkisid sinised jooned (1) Elvalane Ain Kaalep teab kõigest kõike Vallikraav täitub mustlastantsijaist Välikäimlate puhtus sõltub meist endast (1) Tartu lennujaam alustas taluhoones ja põllul Suvelavastused: ilusat tõsidust ja jantlikku nalja Meelelahutus Koomiks Sudoku

Henrik Roonemaa: Darth Putini lühike vangistus ja kuulsusrikas pääsemine

3 min lugemist
Henrik Roonemaa FOTO: Erakogu

Sel nädalal saime Twitteris jälgida väga lähedalt seda, kuidas Venemaa kübertrollide armee tegutseb. Twitter pani nimelt päevapealt kinni populaarse Vladimir Putini paroodiakonto @DarthPutinKGB ning terve hulga muid vähem tuntud Venemaad parodeerivaid kontosid lisaks.

Tellijale Tellijale

Twitter ise ei hakka heast peast ühtegi kontot kinni panema, vaid reageerib kasutajate muredele. Kasutajate murede üle valvab aga algoritm: ühe kasutaja kaebus ühe konto kohta ei ole nii suure kaaluga kui paljude kasutajate kaebus ühe konto kohta. Kui korraga tuleb ühe ja sama asja kohta palju kaebusi sisse, järeldab algoritm, et kellelgi on midagi tõsiselt ventilaatorisse lennanud, ja tõstab häiret.

Praeguseks on kinni pandud kontod jälle lahti ning maailm saab taas nautida head satiiri, aga Eestil on sellest juhtumist mitu asja õppida.

Esiteks nägime jälle (kahjuks mitte esimest korda), kuidas venelaste trolliarmee töötab. Ega sellised asjad sünni juhuslikult: mitu tuhat tavalist venelast ei avastanud kõik korraga, et just nende viie Twitteri paroodiakonto peale tuleks kohe praegu Twitterile kaebus esitada. Selge, et see oli koordineeritud asi. Me saime jälle kinnitust, et kuigi internet ja sotsiaalvõrgustikud tunduvad nii suured, et neid on raske haavata, on see teatud juhtudel väga lihtne. Ja nüüd ka kiirem, sest Euroopa Liit ning USA tehnoloogiafirmad leppisid äsja kokku, et firmad võtavad neile raporteeritud vihakõne edaspidi maha 24 tunni jooksul. Ainult et mis on vihakõne ja mis on paroodia?

Teiseks nägime, kuidas sotsiaalvõrgustikud ikkagi toimivad ehk kuidas Twitter kinni pandud kontod taas lahti tegi. Miks? Sest mõjukas osa Euroopa välispoliitikaga tegelevast eliidist tõstis Twitteris nii suurt kisa. Ka president Toomas Hendrik Ilves kirjutas Twitterile ja küsis, miks nad ikkagi maailma ühe naljakaima paroodiakonto kinni panid, ja ta polnud kaugeltki ainus. Suured lehed kirjutasid sellest artikleid, suured portaalid esitasid küsimusi.

Kolmandaks, see kõik võib juhtuda ka meiega.

Paljud Eesti populaarsemad Twitteri-kasutajad on ilmselt märganud, kuidas neid hakkavad lainetena jälgima nimedeta ja sõpradega vene nimedega kasutajad. Kas need on häbelikud integratsioonihuvilised koduvenelased Lasnamäelt ja Ida-Virumaalt, kellel pole internetis sõpru? Raske uskuda, pigem paistavad nende tagant trollivabriku direktori kõrvad.

Kui ükskord peaks tulema aeg, siis on nende töö raporteerida vihakõneks Twitteris tegutseva Eesti eliidi sissekanded. Plaan on samasugune: Twitteri algoritm võtab siis need eestlaste kontod poolautomaatselt maha ja me oleme oma häälest ilma. Mõjukad inimesed Eestist ei saa välismaailmale kirjutada, mis meil siin õigupoolest toimub.

Sel juhul kerkib meie jaoks üles küsimus, kas ja kes meie eest seisab. Minu 5100 jälgijaga konto kadumist maailm küll tähele ei paneks. Kes on need inimesed Eestis, kelle kontode sulgemisest teeks Guardian, BBC ja Financial Times uudiseid, ning kes on need maailma liidrid, kes kirjutaksid massiliselt Twitterile ja paluksid näiteks peaminister Rõivase või president Helme konto uuesti lahti teha? See võib kõlada paljudele müstiliselt, aga me peame strateegiliselt plaanima oma Twitteri-strateegiat. See on kanal, mille kaudu on võimalik kiiresti maailma mõjukateni jõuda.

02.06.2016 04.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto