Sisukord
Arvamus
Tänane leht
03.06.2016
Eesti Male Palju õnne Hoian eemale Al-Qaeda ja Talibani pundist ning ajan oma asja Põud ähvardab nullida tänavuse viljasaagi Tallinki laeval möllas noroviirus Kilk ei pea firma vara ärakinkimist imelikuks Ene Ergma esitas avalduse IRList lahkumiseks Eesti lühiuudised EKA juhtkond jäi Pärna küsimuses vankumatuks Enamik inimkaubanduse juhtumeid on seksuaalkuriteod Avariijärgne joomine võidakse võrdsustada joobes juhtimisega Ministrid külastasid piiri eriüksuse valvsa pilgu all (1) Vanglaid muudetakse suitsuvabaks puuviljade ja sudokuga Dilbert Uhtna põleng võis alguse saada laste tehtud lõkkest Horoskoop Pekingi noored ihkavad muutusi Majandus Põud ähvardab nullida tänavuse viljasaagi Suurärimees Gross annab teatepulga lastele üle Kilk ei pea firma vara ärakinkimist imelikuks Väikeettevõtjad: riik sunnib varimajandust peale Majanduse lühiuudised Eesti ettevõte loobki Mauritiusele Aafrika peakontori Uurimus: SMS-laenu firmad on oodatust vähem tulusad Välismaa Pariisis 1910. aastal aset leidnud uputust nimetatakse sajandi üleujutuseks Vägistamine poole sajandi eest ehk Ungari sangari langus (1) Saksa lehe nimekiri: kuus lähiaja pöördelist sündmust Välismaa lühiuudised: 2.06.2016 Prantsusmaal ja Saksamaal on olukord vesine Mida on Prantsusmaa teinud, et Jumal ta peale nii vihane on? Türgi võitleb minevikuvarjudega Arvamus Keit Kasemets: Euroopa suletuse hinnaks on Eesti ääremaastumine (18) Päeva karikatuur Tiina Tambaum: mida mõtleb riik, mis nimetab pensioniikka jõudmist «vanadusriski realiseerumiseks»? (4) Postimees 1925. aastal: Heino Elleri katseaeg sai läbi Juhtkiri: taevas kukub kaela Henrik Roonemaa: Darth Putini lühike vangistus ja kuulsusrikas pääsemine (1) Jürgen Tamme: ühe pesa sipelgad Kultuur Festivalisuve avalöök toimub Kaparockil kummitava Tohisoo mõisa pargis Kohilas Vaiko Eplikku ja Kristjan Randalu kontserdid jõuavad plaadile Palju, kõike, korraga. Mis juhtub, kui lollilt raha ära võtta Sport Spordi lühiuudised 25 aastat Kalevi suurvõidust 13 eestlast välisliigades: Keel Soome, Kollo Šveitsi, Rikberg Toobali juurde Prantsusmaale? Taaramäe: Girol käis korralik pauk ära, aga isu kasvab Ohmud, ebaõnnesõdurid ja minevikukangelased Tallinn Vanade rõdupiirete seisukord muutub järjest hullemaks (5) Endised kõrged ametnikud vaidlevad linnaga Tarbija Pekingi noored ihkavad muutusi Tartu Prügivedaja vahetus tõi korraliku segaduse (1) Punktideta eestlannad ootavad Tartus koerailma Priit Pullerits: päästke meid hakklihamasinast! (6) Juhan Javoiš: ärge tehke Tähtvere silda! (13) Ühtse kogukonna tunne Annelinnas. On see võimalik? (1) Suur maalritöö: tänavatele tekkisid sinised jooned (1) Elvalane Ain Kaalep teab kõigest kõike Vallikraav täitub mustlastantsijaist Välikäimlate puhtus sõltub meist endast (1) Tartu lennujaam alustas taluhoones ja põllul Suvelavastused: ilusat tõsidust ja jantlikku nalja Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: taevas kukub kaela

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Üks tammetõruga vastu pead saanud tibu suutis külvata terves maailmas paanika, rääkides, kuidas taevas kukub alla. Kui koomiksikangelane Asterix roomlastega võitlusse asus, arvati gallialaste leeris, et ainus, mida tuleks karta, oleks see, kui taevas tõepoolest kaela kukuks – ehk siis suurimategi probleemidega silmitsi seistes on üldine katastroof siiski vähetõenäoline.

Meedia kahtlemata armastab intriige ja kõik need pole sugugi vandenõuteooriad või ajakirjanike luulud, nagu poliitikud tahaksid sageli näidata. Suurema osa sündmustest tingib ikkagi keskkond, elu ise, ning avalikkus, praegusajal tihtipeale üleilmne, peab saama ja suutma neid läbi seedida.

Saksa väljaanne Die Welt on kaardistanud kuus sündmust, mis sel kuul võivad maailma pahupidi pöörata. Võime ju öelda, et paar neist pole juba realiseerunud: naftatootjate ühendus OPEC ei kehtestanud tootmiskvooti ning Euroopa Keskpank jättis peamised intressimäärad muutmata. Kuid tõlgendusruumi on veel mõlema otsuse taga ning Hispaania valimiste taustal kummitav poliitiline patiseis ja eriti Ühendkuningriigi ELi-hääletus pole kindlasti asjata tähelepanu all. Neid tulebki pingsalt jälgida.

Kas mullu suvel pingutas ajakirjandus üle, rääkides-kirjutades päev päeva järel Kreeka võlakriisist ning selle võimalikest tagajärgedest? Või vahest võimendas liiga olukorda Vahemerel, kus põgenikke tuubil täis paat randus paadi järel? Vaevalt küll, ehkki taevas pole ju kummalgi põhjusel alla kukkunud.

On sündmusi, mis ehk ei paista otseselt maailma vapustavat, kuid millel võib siiski olla tugev mõju edasisele arengule. Eile näiteks võttis Saksa parlament vastu resolutsiooni, millega tunnistas armeenlaste tapmise Osmani impeeriumi ajal genotsiidiks. Samasuguseid avaldusi on teinud paljud riigid. Ent arvestades praegust olukorda, Türgi suhteid Euroopa Liiduga, rolli pagulaskriisi lahendamisel ning teravusi Venemaaga, on otsus kahtlemata kõlav. Türgi reaktsioon oli oodatult terav, suursaadik kutsuti konsultatsioonideks kodumaale.

Seevastu Eesti valitsuse eilne välipressikonverents Piusa kordonis oli meeleolult ilmale vastavalt sulnis. Suvesoojas õhus kiitsid ministrid edusamme mitmes valdkonnas: idapiiri väljaehitamine läheb ladusalt, haldusreform edendab kohalikku elu (riik on nii tugev nagu tema piirkonnad), pagulaste pärast pole vaja suurt muretseda, riigiaparaadi ümberkorraldamine tagab ametite sujuva koostöö, edukad liitlassuhted parandavad kaitsevõimet ja nii edasi.

Oleks elu siis nii helge, võiks ohata. Aga teiselt poolt, eks valitsus peagi kodanikesse optimismi süstima. Niikuinii tuleb peagi jälle klassikuid tsiteerides öelda: «Tule taevas appi!»

Seotud lood
    02.06.2016 04.06.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto