Sisukord
Eesti
Tänane leht
03.06.2016
Eesti Male Palju õnne Hoian eemale Al-Qaeda ja Talibani pundist ning ajan oma asja Põud ähvardab nullida tänavuse viljasaagi Tallinki laeval möllas noroviirus Kilk ei pea firma vara ärakinkimist imelikuks Ene Ergma esitas avalduse IRList lahkumiseks Eesti lühiuudised EKA juhtkond jäi Pärna küsimuses vankumatuks Enamik inimkaubanduse juhtumeid on seksuaalkuriteod Avariijärgne joomine võidakse võrdsustada joobes juhtimisega Ministrid külastasid piiri eriüksuse valvsa pilgu all (1) Vanglaid muudetakse suitsuvabaks puuviljade ja sudokuga Dilbert Uhtna põleng võis alguse saada laste tehtud lõkkest Horoskoop Pekingi noored ihkavad muutusi Majandus Põud ähvardab nullida tänavuse viljasaagi Suurärimees Gross annab teatepulga lastele üle Kilk ei pea firma vara ärakinkimist imelikuks Väikeettevõtjad: riik sunnib varimajandust peale Majanduse lühiuudised Eesti ettevõte loobki Mauritiusele Aafrika peakontori Uurimus: SMS-laenu firmad on oodatust vähem tulusad Välismaa Pariisis 1910. aastal aset leidnud uputust nimetatakse sajandi üleujutuseks Vägistamine poole sajandi eest ehk Ungari sangari langus (1) Saksa lehe nimekiri: kuus lähiaja pöördelist sündmust Välismaa lühiuudised: 2.06.2016 Prantsusmaal ja Saksamaal on olukord vesine Mida on Prantsusmaa teinud, et Jumal ta peale nii vihane on? Türgi võitleb minevikuvarjudega Arvamus Keit Kasemets: Euroopa suletuse hinnaks on Eesti ääremaastumine (18) Päeva karikatuur Tiina Tambaum: mida mõtleb riik, mis nimetab pensioniikka jõudmist «vanadusriski realiseerumiseks»? (4) Postimees 1925. aastal: Heino Elleri katseaeg sai läbi Juhtkiri: taevas kukub kaela Henrik Roonemaa: Darth Putini lühike vangistus ja kuulsusrikas pääsemine (1) Jürgen Tamme: ühe pesa sipelgad Kultuur Festivalisuve avalöök toimub Kaparockil kummitava Tohisoo mõisa pargis Kohilas Vaiko Eplikku ja Kristjan Randalu kontserdid jõuavad plaadile Palju, kõike, korraga. Mis juhtub, kui lollilt raha ära võtta Sport Spordi lühiuudised 25 aastat Kalevi suurvõidust 13 eestlast välisliigades: Keel Soome, Kollo Šveitsi, Rikberg Toobali juurde Prantsusmaale? Taaramäe: Girol käis korralik pauk ära, aga isu kasvab Ohmud, ebaõnnesõdurid ja minevikukangelased Tallinn Vanade rõdupiirete seisukord muutub järjest hullemaks (5) Endised kõrged ametnikud vaidlevad linnaga Tarbija Pekingi noored ihkavad muutusi Tartu Prügivedaja vahetus tõi korraliku segaduse (1) Punktideta eestlannad ootavad Tartus koerailma Priit Pullerits: päästke meid hakklihamasinast! (6) Juhan Javoiš: ärge tehke Tähtvere silda! (13) Ühtse kogukonna tunne Annelinnas. On see võimalik? (1) Suur maalritöö: tänavatele tekkisid sinised jooned (1) Elvalane Ain Kaalep teab kõigest kõike Vallikraav täitub mustlastantsijaist Välikäimlate puhtus sõltub meist endast (1) Tartu lennujaam alustas taluhoones ja põllul Suvelavastused: ilusat tõsidust ja jantlikku nalja Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kilk ei pea firma vara ärakinkimist imelikuks

3 min lugemist
Rein Kilk FOTO: Jaanus Lensment

Rein Kilk ütles, et peab süüdistust absurdseks, ning et kui teebki Isamaa ja Res Publica Liidu juhi soovitust mööda ja astubki erakonnast välja, siis selle pärast, et erakonna sõnum ja juhtimine on segane.

Lõuna ringkonnaprokuratuur esitas eile kriminaalsüüdistuse viiele inimesele, kellest üks on Rein Kilk. Prokuratuur süüdistab ASi Pere nõukogu liikmeid ja juhatuse liiget neli aastat tagasi pankrotistunud toiduainetööstuse AS Pere maksejõuetuse põhjustamises, sest firma kinkis oma kinnistud ja kaubamärgi tütarettevõttele.

Kilgi hinnangul on süüdistus alusetu ning isegi absurdne. «Eesti õigussüsteemis mul tervikuna kahtlusi pole, isegi kui mõne selle esindaja teadmised majandusest põhinevad Vilde «Pisuhännast»,» ütles Kilk eile.

«Tütarühingu asutamises ja tütarühingule vara üleandmises ei ole midagi ebaseaduslikku ega isegi ebatavalist, kui tütarühingu sajaprotsendiline osalus jääb emaühingule, ning täpselt nii see käesoleval juhul ka oli,» ütles Kilk.

«Ei ole mitte väheoluline, et raha vara müügist laekus samuti Pere pankrotipessa ning veel suuremas summas, kui on vara väärtuseks hinnanud prokuratuur,» arutles Kilk.

«Mõistusevastane ning ausalt öeldes piinlik on sellist etteheidet Eesti Vabariigi nimel koostatud süüdistusest lugeda. Tütarühingu asutamine ja tütarühingule varade üleandmine on tavapärane ja lubatav, mida tehakse iga päev ja igal pool,» seletas ärimees.

Tema sõnul räägitakse süüdistuses ebamääraselt ka tehase rendileandmisest, kuid selle tähendusest tervikuna ta aru ei saa. «Puudub igasugune analüüs, kas tehase rendileandmine oli kasulik või kahjulik. Minu teadmise kohaselt oli see kasulik otsus.»

Isamaa ja Res Publica Liidu esimehe Margus Tsahkna hinnangul peaks kriminaalsüüdistuse saanud Kilk erakonnast lahkuma. «Peasekretär võtab temaga lähiajal ühendust. Erakonnast lahkumine võiks toimuda Kilgi enda initsiatiivil,» ütles Tsahkna ERRi uudisteportaalile.

«Praegu on hakanud liikmed tõepoolest IRList lahkuma,» ütles Kilk, «põhjuseks suured vead erakonna juhtimises ja arusaamatute ideede segases kommunikeerimises. Arvan, et ehkki IRL on pankrotiolukorras, on seda veel võimalik päästa külma närvi säilitades. IRL peaks kiiresti koostama kriisikava, volikogu liikmena ei kavatse ma vastutuse eest põgeneda.»

Lõuna ringkonnaprokuratuuri koostatud kriminaalasja materjalidest selgub, et 2012. aasta veebruaris, kui aktsiaselts ei olnud võimeline enam oma kohustusi täitma, otsustasid aktsiaseltsi nõukogu liikmed asutada tütarettevõtte ja tõsta sinna üle aktsiaseltsile kuuluvad kinnisasjad koos tehase sisseseadega ning kaubamärgi.

Samas jätsid nõukogu liikmed kindlaks määramata tehingu tingimused ega kontrollinud, millistel tingimustel juhatus kinnistud ja kaubamärgi võõrandab ning kas juhatus tagab võõrandajale müügihinna laekumise.

Kogu majandustegevuseks vajaliku vara võõrandamisega, millest aktsiaseltsile raha ei laekunud, põhjustati aktsiaseltsi maksejõuetus. 2012. aasta oktoobris kuulutas kohus välja aktsiaseltsi Lõuna Toiduainetööstus (varasema ärinimega AS Pere) pankroti.

Maksejõuetuse väljakuulutamist oli nõudnud Saksa pank Unicredit AG, mis oli aastaid varem laenanud Rein Kilgile ja Neeme Raigile raha leivatootmisseadmete ostuks, ent eestlased jätsid raha tagasi maksmata ning sakslased pöördusid kohtusse. Firma võlg ulatus toona vähemalt 15,4 miljoni euroni.

Ettevõtte pankrotihalduriks määratud Indrek Lepsoo hindas neli aastat tagasi, et võlausaldajatel (Unicrediti kõrval DNB pank) pole lootustki raha tagasi saada, kuna Lõuna Toiduainetööstuse varaks võib pidada vaid osalusi tütarfirmades.

Firma omanikud ja juhatus olid ettevõttest kõik väärtusliku – kinnisvara ja kaubamärgi – välja viinud. Esimene läks ettevõtte tütarfirmale LT Pagar OÜ (endise nimega Pere Pagar) ning teine kolmandate isikutega seotud MA.KI.RA Creations OÜ-le.

Kinnisvara (leivatootmiseks mõeldud hoone ja tootmisseadmed) olid omakorda renditud järgmisele osaühingule Linerel. Rendilepingu tõttu oli tütarfirma müük raskendatud.

Lisaks oli kinnisvara pankrotihalduri sõnul kaetud hüpoteegiga, mis tähendab, et müügist saadud tulu läinuks selle katteks.

Peale leivatootmise kuulusid Lõuna Toiduainetööstusele osaühingud Leivaeksport ja Pere Restoranid. Esimeses pankroti väljakuulutamise hetkel majandustegevust enam ei toimunud. Teine firma haldas Pärnu kuursaali, Tartu Püssirohukeldrit ja kohvikut Zum-Zum, mis olid juba uutele omanikele läinud.

Seotud lood
    02.06.2016 04.06.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto