Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kilk ei pea firma vara ärakinkimist imelikuks

Rein Kilk FOTO: Jaanus Lensment

Rein Kilk ütles, et peab süüdistust absurdseks, ning et kui teebki Isamaa ja Res Publica Liidu juhi soovitust mööda ja astubki erakonnast välja, siis selle pärast, et erakonna sõnum ja juhtimine on segane.

Lõuna ringkonnaprokuratuur esitas eile kriminaalsüüdistuse viiele inimesele, kellest üks on Rein Kilk. Prokuratuur süüdistab ASi Pere nõukogu liikmeid ja juhatuse liiget neli aastat tagasi pankrotistunud toiduainetööstuse AS Pere maksejõuetuse põhjustamises, sest firma kinkis oma kinnistud ja kaubamärgi tütarettevõttele.

Kilgi hinnangul on süüdistus alusetu ning isegi absurdne. «Eesti õigussüsteemis mul tervikuna kahtlusi pole, isegi kui mõne selle esindaja teadmised majandusest põhinevad Vilde «Pisuhännast»,» ütles Kilk eile.

«Tütarühingu asutamises ja tütarühingule vara üleandmises ei ole midagi ebaseaduslikku ega isegi ebatavalist, kui tütarühingu sajaprotsendiline osalus jääb emaühingule, ning täpselt nii see käesoleval juhul ka oli,» ütles Kilk.

«Ei ole mitte väheoluline, et raha vara müügist laekus samuti Pere pankrotipessa ning veel suuremas summas, kui on vara väärtuseks hinnanud prokuratuur,» arutles Kilk.

«Mõistusevastane ning ausalt öeldes piinlik on sellist etteheidet Eesti Vabariigi nimel koostatud süüdistusest lugeda. Tütarühingu asutamine ja tütarühingule varade üleandmine on tavapärane ja lubatav, mida tehakse iga päev ja igal pool,» seletas ärimees.

Tema sõnul räägitakse süüdistuses ebamääraselt ka tehase rendileandmisest, kuid selle tähendusest tervikuna ta aru ei saa. «Puudub igasugune analüüs, kas tehase rendileandmine oli kasulik või kahjulik. Minu teadmise kohaselt oli see kasulik otsus.»

Isamaa ja Res Publica Liidu esimehe Margus Tsahkna hinnangul peaks kriminaalsüüdistuse saanud Kilk erakonnast lahkuma. «Peasekretär võtab temaga lähiajal ühendust. Erakonnast lahkumine võiks toimuda Kilgi enda initsiatiivil,» ütles Tsahkna ERRi uudisteportaalile.

«Praegu on hakanud liikmed tõepoolest IRList lahkuma,» ütles Kilk, «põhjuseks suured vead erakonna juhtimises ja arusaamatute ideede segases kommunikeerimises. Arvan, et ehkki IRL on pankrotiolukorras, on seda veel võimalik päästa külma närvi säilitades. IRL peaks kiiresti koostama kriisikava, volikogu liikmena ei kavatse ma vastutuse eest põgeneda.»

Lõuna ringkonnaprokuratuuri koostatud kriminaalasja materjalidest selgub, et 2012. aasta veebruaris, kui aktsiaselts ei olnud võimeline enam oma kohustusi täitma, otsustasid aktsiaseltsi nõukogu liikmed asutada tütarettevõtte ja tõsta sinna üle aktsiaseltsile kuuluvad kinnisasjad koos tehase sisseseadega ning kaubamärgi.

Samas jätsid nõukogu liikmed kindlaks määramata tehingu tingimused ega kontrollinud, millistel tingimustel juhatus kinnistud ja kaubamärgi võõrandab ning kas juhatus tagab võõrandajale müügihinna laekumise.

Kogu majandustegevuseks vajaliku vara võõrandamisega, millest aktsiaseltsile raha ei laekunud, põhjustati aktsiaseltsi maksejõuetus. 2012. aasta oktoobris kuulutas kohus välja aktsiaseltsi Lõuna Toiduainetööstus (varasema ärinimega AS Pere) pankroti.

Maksejõuetuse väljakuulutamist oli nõudnud Saksa pank Unicredit AG, mis oli aastaid varem laenanud Rein Kilgile ja Neeme Raigile raha leivatootmisseadmete ostuks, ent eestlased jätsid raha tagasi maksmata ning sakslased pöördusid kohtusse. Firma võlg ulatus toona vähemalt 15,4 miljoni euroni.

Ettevõtte pankrotihalduriks määratud Indrek Lepsoo hindas neli aastat tagasi, et võlausaldajatel (Unicrediti kõrval DNB pank) pole lootustki raha tagasi saada, kuna Lõuna Toiduainetööstuse varaks võib pidada vaid osalusi tütarfirmades.

Firma omanikud ja juhatus olid ettevõttest kõik väärtusliku – kinnisvara ja kaubamärgi – välja viinud. Esimene läks ettevõtte tütarfirmale LT Pagar OÜ (endise nimega Pere Pagar) ning teine kolmandate isikutega seotud MA.KI.RA Creations OÜ-le.

Kinnisvara (leivatootmiseks mõeldud hoone ja tootmisseadmed) olid omakorda renditud järgmisele osaühingule Linerel. Rendilepingu tõttu oli tütarfirma müük raskendatud.

Lisaks oli kinnisvara pankrotihalduri sõnul kaetud hüpoteegiga, mis tähendab, et müügist saadud tulu läinuks selle katteks.

Peale leivatootmise kuulusid Lõuna Toiduainetööstusele osaühingud Leivaeksport ja Pere Restoranid. Esimeses pankroti väljakuulutamise hetkel majandustegevust enam ei toimunud. Teine firma haldas Pärnu kuursaali, Tartu Püssirohukeldrit ja kohvikut Zum-Zum, mis olid juba uutele omanikele läinud.

02.06.2016 04.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto