Väikeettevõtjad: riik sunnib varimajandust peale

Kersti Kracht. FOTO: Peeter langovits /PM/SCANPIX

Kõrged tööjõumaksud ja ebatõhus õigussüsteem sunnivad väikeettevõtjat ümbrikupalkasid maksma, selgitas eile Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsiooni president Kersti Kracht. Eesti riigil jäi mullu ümbrikupalkade tõttu saamata 157,5 miljonit eurot tulu, mida on 41 protsenti enam kui 2014. aastal. Kõige rohkem õigustati ümbrikupalkade maksmist sellega, et Eestis on liiga suur maksukoormus, selgub konjunktuuriinstituudi uuringust.

Tellijale Tellijale

«Riik soodustab ise negatiivset maksukäitumist just väikeste, 1–19 töötajaga ettevõtete seas, kellele praegune maksukoormus käib üle jõu. Kuigi meie assotsiatsiooni liikmed ei räägi omavahel, kes ja miks nendest ümbrikupalka maksab, joonistuvad välja kaks ilmselget asjaolu,» rääkis ta.

Tema sõnul käivad tööjõumaksud üle jõu ennekõike väikeettevõtetele, kes maksavad mediaanpalgast allapoole jäävat töötasu. «Ettevõtja seisab valiku ees, kas lasta käed rüppe, tegevus lõpetada või maksta ümbrikupalka. Samal ajal ei ole riik tööjõumaksude alandamiseks midagi ette võtnud.»

02.06.2016 04.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto