Sisukord
Arvamus
Postimees
04.06.2016
Eesti Horoskoop Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Male Eesti lühiuudised Suvekuu algas uudistajaterohkelt Tippdemograaf: keegi ei taha vanaks jääda ja sellele murele hakkame ka lahendust leidma (5) Politsei kuulas Vao elanikke tunnistajatena üle Kaks USA ohvitseri said kaitseministeeriumi autasu Ossinovski: vaid sotsid on julgenud EKRE radikaalsusele vastanduda (3) Orjapidaja dilemma (1) Padjasõdalaste pealik Ministrid lehvitasid Vene karule (21) Majandus Mürk-Dubout asub juhtima Tallinna lennujaama Kuidas saada miljonäriks: õpetussõnu naistele (6) Majanduse lühiuudised Naisinvestorite eestvedaja: investeerimisega sundis alustama õpetaja madala palk Välismaa Jaapanis metsa jäetud poiss leiti elusalt Soodne ilm tõi migrandid taas merele Leedus käib klaperjaht mustale rahale Pariis pildistab liigvett ja istub ummikus (1) Arvamus Juhtkiri: elada pikemalt, elada tervemana (1) EKI keelekool: emotsioonid on laes. Absoluutselt Orjapidaja dilemma (1) Päeva karikatuur Padjasõdalaste pealik Mees, kes julgeb uskuda Priit Pärnaga tüli ei norita (3) Jelena Skulskaja veste: õhus on antikultuuri mürgist kiirgust Martti Randveer: kui vaesed olime ja kui rikkaks võime saada? (17) Kristiina Herodes: üks jalg idas, teine läänes (4) Hillar Peep: mis saab televisioonist? (1) Kultuur Kandilistel ratastel luule Aja auk. Onu Ööbiku lood Nädala plaat. Filosoof 2 Filosoof Baltimaade värske ühisrinne Veneetsia arhitektuuribiennaalil Luulehetk – hetk luules Tükk üldajalugu raamatusse raiutud Ühe täiusliku loo katkemine Priit Pärnaga tüli ei norita (3) Sport Spordi lühiuudised Mees, kes julgeb uskuda Flora uus juht: klubi on minu jaoks terve elu Oliver Venno: 100. korda Eesti eest väljas Milleks meile spordipsühholoogia? AK Tükk üldajalugu raamatusse raiutud EKI keelekool: emotsioonid on laes. Absoluutselt Inglismaa oli lukku pandud Seltsimees Mikko võitleb eelarvamustega Teeme rahval tuju paremaks Viimane veerg Ühe täiusliku loo katkemine Martti Randveer: kui vaesed olime ja kui rikkaks võime saada? (17) Ain Kaalepi üheksakümmend ringi ümber päikese (1) Kristiina Herodes: üks jalg idas, teine läänes (4) Hillar Peep: mis saab televisioonist? (1) Arter Suurärimees pidas juubelit luurespetsi mõisas (1) Ksenja Sobtšak – opositsiooniline meediastaar Margit Härma: armsad teismelised Forrest Gump, igav liiv ja ehitusplatsid Alfaisaste verepulm (3) Kuidas ma üleöö 13 protsenti puhast rasva kaotasin Kanep, bambus ja õnnelikud õmblejad Uhke hotell, mida mõõta Volvode ja mersudega (3) Seal, kus lõpeb (või algab) kiirtee Kirjanik ja maailmaparandaja Sofi Oksanen: naistevastasest ebaõiglusest peab rääkima! (3) Vana krahvilossi uus köök Meelelahutus Koomiks Sudoku

Orjapidaja dilemma

2 min lugemist
Tartu orjapidaja Kaido Mosen FOTO: Andrus Peegel

Niisiis kirjutasime sel nädalal Kaido Mosenist, kes pidas viis aastat orjuses üht naist. Paljudes Eesti kodudes ja kontorites ahhetati, kuidas säärane asi saab 21. sajandi Eestis võimalik olla.

Ent seegi mees on kunagi olnud väike armas poisiklutt, laps nagu kõik teisedki. Ma ei hakka sukelduma tema lapsepõlve, ent küllap läks seal üht-teist valesti. Harva juhtub, et vägivaldne sarikurjategija saab hoolivast ja terviklikust perest pärit inimesest.

Empaatia teiste suhtes on võime, mida saab endas elu jooksul kasvatada. Küllap tuleb mõnelegi meelde, kuidas ta lapsena kärbsel tiivad küljest rebis ja lasi sel siis põranda peal abitult sibada. Aga inimene kasvab nii füüsiliselt kui ka vaimselt, sellal kui osa meist jääb arengus kuhugi pidama. Kere areneb kiiremini kui aju. Ju siis keegi ei seletanud õigel ajal, mis on õige ja vale.

Nüüd on Mosen viiendat kümmet käiv mees, kes püüab iga hinna eest hakkama saada, kasutades kuritegude tegemiseks mitut variisikut, võltsides allkirju, pettes kiirlaenukontoreid ja ka lihtlabaselt varastades.

Ometi sattus ta kohalikku meediasse hoopis ettevõtjana, kes võttis ette ajaloolise turu taastamise. Suure osa sellest tööst tegi ära poolasotsiaalne kontingent, keda oli lihtne poolmuidu tööle sundida. Mosen tahtis teha 21. sajandil äri Kristuse-eelsesse aega kuuluvate meetoditega.

Nii nagu orjapidamine nõuab inimeselt teatud eeldusi, on vaja eeldusi ka selleks, et orjaks muutuda. Seni kuni leidub allaheitlikke ja asotsiaalseid inimesi, leidub neidki, kes neid ära kasutavad.

Maal töötab taludes küllalt rahvast vaid õllepudeli ja leivakääru eest. Mõnikord nad ka elavad peremehe juures. Sageli on tööst alul huvitatud needsamad langenud inimesed ise, aga peremees peab arvestama, et sellist tööjõudu tuleb kamandada, et töö saaks tehtud vähegi vastuvõetaval tasemel. Ka sellist tööandja-töövõtja suhet võiks käsitleda orjapidamisena.

Siin tekib küsimus, kas ja kuidas võiks nood inimesed muudmoodi veel üldse endale ja kellelegi teisele kasulikud olla. Tööbüroos nad vaevalt löögile pääsevad, lähedased neist ei huvitu, sotsiaaltöötaja kõnnib kaarega mööda.

Ent Mosen ei piirdunud karmi töödejuhataja rolliga. Loodan südamest, et tema ohver saab veel kunagi iseseisvalt hakkama. Moseni ohver elas enne peremehe juurde kolimist elu, mida võiks kirjeldada kui poolasotsiaalset. Orjastajale võis tunduda, et tema enda juurde elama võtmine oli heategu. Mida tollel kaotada oli – kodutuks jäämist?

Ent heategu olnuks hoopis see, kui ta aidanuks naisel järje peale saada ja toetanuks elukoha leidmisel, selmet võtta inimese pension endale ja teha ta endast sõltuvaks. Mosen mõistnuks nagu isegi, et teeb midagi valesti, sest piiras orja liikumist ja suhtlemist. Milleks see, kui kõik on korras ja südametunnistus puhas?

See, et Mosen on suuteline orja pidama, ei tähenda siiski, et tal tunded sootuks puuduksid. Tema Facebooki kontolt paistab välja, et ta hoolib oma lastest, ehkki jätab maksmata elatusraha eelmisest abielust sündinud lapsele.

Kohus mõistis Mosenilt kiirlaenufirmade kasuks ja orjastatud inimeselt ära võetud invaliidsuspensioni katteks välja kokku üle 30 000 euro. Lisaks sellele aga 150 000 eurot inimkaubanduse ohvrile moraalse kahju hüvitamiseks.

Seda raha ei näe ohver pärast Moseni vanglast vabanemist päris kindlasti. Kui mees orjastas, varastas ja pettis, et tulu teenida, ning varjas tulu, et mitte maksta lapsele elatist, siis kust peaks tulema 150 000 eurot? Ilmselt oskaks ta selle kokku saada vaid orje pidades.

Seotud lood
    03.06.2016 06.06.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto