Sisukord
Arvamus
Postimees
06.06.2016
Eesti Veneetsias tegeleti poliitika ja rahvusküsimustega Suur saladus: kus laps tapeti ja kuidas ta leiukohta transporditi Varvara mõrtsukat otsiti naaberlinnast teisel pool piiri ja Minskist (1) Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Ossinovski: erakonnad on ebajärjepidevad (1) IRL asus Jõksi selja taha Herkel jätkab Vabaerakonna esimehena Kuningaküla metsatulekahju piirkonnas tekkis uus põleng Esikülg 6. juuni PPA uus peakaplan pühitseti ametisse Aasta 1921: Postimees, kui vanim ja väärikaim eestikeelne ajaleht peab harima ja teenima kogu ühiskonda Majandus Vigase määruse tõttu lendasid kalandusfondi miljonid tuulde (1) Lennufirma, mida veel ei ole Välismaa PIKK PROTSESS. Tšaadi hirmuvalitseja Hissène Habré vastu algatatud kohtuistung kestis 17 aastat. Üleujutused halastasid Pariisile Peterburilasi ajab raevu mõte Kadõrovi-nimeliselt sillast (1) Välismaa lühiuudised KOHALIK VAADE: Egeuse meri tekitab naabrites Kreekas ja Türgis pingeid PILTUUDIS: Californias võitlevad sajad tuletõrjujad metsapõlenguga Arvamus Andrus Alber: äärmuslasi valida võid, aga jalgratast osta ei tohi (5) Michael McFaul: venelastele pole kunagi lubatud, et NATO Ida-Euroopasse ei laiene (16) Juhtkiri: sotsid – ainus valgusejõud või tavaline partei? (1) Päeva karikatuur Urve Eslas: minu huvid ja meie huvid (7) Postimees 1931. aastal: stratosfäär on muutunud «käidavaks» Sport Tipptreenerid: noori pole võtta, noortetreenerid: noortele ei anta võimalust Spordi lühiuudised Eesti mäng tekitas avaturniiril vaid korraks väikese närvikõdi Fotofiniš jättis maailma kümnenda numbri EMilt eemale (8) Djokovic sai lõpuks oma tahtmise ja tegi Prantsusmaal ajalugu Läbi aegade parim – alati suurte sündmuste keerises Paar julgustavat fakti koondisest ja vana probleem Tarbija Aeg on investori parim sõber Tartu Värskenduskuuri läbinud Uus Õu avas hooaja Juubel lõi Ain Kaalepi silma särama Kaks graatsiat ja vana õhuäss panid publiku ahhetama Maanteeameti büroo sulgemise plaan pahandab kohalikke (1) Tartu lennujaama juht: lendajate hulk kasvab stabiilselt Koolipoisi kaks ja eeskujulik viis vajuvad ajalukku (2) Ultraraudmees paneb inimvõimed proovile: 80 tunniga viis täispikka triatloni Juhtkiri: 1. juuni paine Vaadakem Raadit kui tervikut, mitte kui kuhilat maatükke Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: sotsid – ainus valgusejõud või tavaline partei?

2 min lugemist

Sotsiaaldemokraatide laupäevane üldkogu ja SDE esimehe Jevgeni Ossinovski seal peetud kõne joonistas välja võimaluse rääkida nii väärtuskonfliktist kui ka poliittehnoloogiast.

Esmalt poliittehnoloogiast. Vastandumine mitte üksnes EKRE-le, vaid ka teravad etteheited teistele parlamendierakondadele osutavad, et sotsid ei loodagi oma presidendikandidaadile Eiki Nestorile neil valimistel edukat Kadriorgu jõudmist. Pigem püütakse presidendikampaania vältel tugevdada oma kuvandit ja kuuldavust, et valmistuda sellega järgmisteks kohalikeks valimisteks ning sealt edasi riigikogu valimisteks.

Pisendamata sotside ja EKRE sisulist väärtuslõhet tuleb ometi tunnistada, et sotsid on endale valinud mugavaima vastase, kellega retoorilises konfliktis olles oma toetajaid koondada ja juurde võita. Tegu on justkui võistlusega kõige suurema ja selgema EKRE-vastase koha pärast. Olgu öeldud seegi, et ekrelased on sisuliselt kogu oma olemasolu vältel rünnanud nii umbmääraselt «vasakpoolsust» ja ka konkreetselt SDEd. Kui EKRE enda majandusprogrammist vaatab vastu vasakpoolsust rahvaliitlikus kastmes, siis väärtusküsimustes ei vastandu nad ju mitte üksnes vasakpoolsusele, vaid tõepoolest avatusele väga laias mõttes. Lisandub veel lärmav ja inimgruppe halvustav sõnakasutus. Sotsid on nüüd selle väljakutse vastu võtnud ja ilmselgelt oma poliitika nurgakiviks teinud.

Ossinovski kirjeldas sotsiaaldemokraate valguse kandjatena, ekrelasi pimeduse eestvõitlejatena ning teisi erakondi säärastena, kes ei saa aru, mis on valgus ja mis on pimedus. Viimaseid sellistena, kes mängivat põhiväärtustega, püüdvat «hämarust doseerida» vastavalt hetkeseisule poliitilisel turul. Pimeduse ja valguse jõudude oma jutu südamikuks võtmine on väga jõuline emotsionaalne kujund, millega rääkija lahterdab enese õiglase jumala leeri ja ülejäänud nendeks, kes on valmis kuradiga lepingut tegema. Sellised vastandused võivad olla kaasahaaravad, ent kajastavad tegelikkust õigesti vaid aruharvadel juhtumitel. Päris kindlasti pole õiglane rääkida Eestis jaotusest, kus vaid sotsid on «valguse poolel».

On küll väga hea teada, et sotsiaaldemokraadid positsioneerivad ennast sõnaselgelt Eesti põhiseaduse väärtuste ja inimõiguste kaitsjaks. Samamoodi on olulised deklaratsioonid nii Euroopa Liidu kui NATO poole hoidmisest, kõige laiemalt läänelikust orientatsioonist.

Kohatud ja nii õiguslike vaidluste kui poliitilise debati väärtust alavääristavad on aga kõigile ülejäänutele (vähemalt natukene) nende samade põhiväärtuste eitamist omistavad ütlemised. Muidugi ei ole tõde «kuskil peksmise ja mittepeksmise vahepeal». Küll on aga tegeliku maailma küsimused tihtipeale oluliselt keerukamad ja ka põhiõiguste tagamisel võib olla mitmeid teid. Sotsiaaldemokraatidel ei ole neis asjus siiski vaieldamatult parima lahenduse monopoli ega «kõrgemat» garantiid, et just nende ideed tagavad parimal võimalikul moel kõigi inimeste võrdse väärtustamise.

Seotud lood
    04.06.2016 07.06.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto