Sisukord
Arvamus
Postimees
07.06.2016
Eesti Majanduse lühiuudised Eesti lühiuudised Võidu võtab Helme? Puhas bluff! (23) Dilbert Tagakülg Male Palju õnne Horoskoop Mälumäng Roolijoodik trahvi maksmise asemel kooli Migrantide ümberjagamiseks on vaja globaalset kokkulepet (2) Puudega inimene peab tööle hakkama (8) Majandus Majanduse lühiuudised Majanduse lühiuudised Veskimägi: Eesti vähendab elektri tootmist kaks korda (9) Silmeti emafirma väljub pankrotist Kerkinud palgad kukutasid ettevõtete kasumit Võta koju väike robot! Välismaa Välismaa lühiuudised Üksiku süürlanna ohtlik teekond Euroopasse (8) Gauckile jääb praegune ametiaeg viimaseks Üksiku süürlanna ohtlik teekond Euroopasse Migrantide ümberjagamiseks on vaja globaalset kokkulepet (2) KOHALIK VAADE: Mõranenud ja roostes Ühtsus otsib uut teed Ettepanek jõustada range islamiseadustik tekitab Malaisias pahameelt Arvamus Joosep Värk: soovitusi suveks Indrek Sirk: ainult suuremad trahvid liiklusohutust ei paranda (1) Juhtkiri: mitte kuigi isepäised valijamehed Päeva karikatuur Postimees 1994. aastal: siseminister väidab, et illegaalsed relvakaupmehed on võltsinud tema allkirja Hindrek Riikoja: Ossinovski tulistab jalga (3) Hannes Hanso: kaitsekulud kui majanduse mootor ja alustala (34) Kultuur Hollandi kuningapaar kohtus etenduse järel eesti lavastajatega! Aus ülestunnistus: Queenist, Lambertist ja mälestustest «Viiuldaja katusel»: kindla peale minek ja kindel kohalejõudmine (1) Sport Spordi lühiuudised Kas NBA meistrisõrmused on juba jagatud? Hukkunud mootorratturi tiim selgitas õnnetust Tugevate pikkade puudus kummitab korvpallikoondist Eesti madalama liiga jalgpallilahing lõppes ränga õnnetusega Kuningate kannupoisist sai elav legend (1) Cretu ehitab egode legost tõelist meeskonda Miski pole igavene ehk miks suurklubid ähvardavad rattaspordist lahkuda Tallinn Avati lõik uuendatud Pärnu maanteed Kalamaja elanikke nörritavad ebaõiglased parkimistrahvid (2) Tarbija Võta koju väike robot! Tartu Taimeteadja ütlemise järgi sünnib uus kange jook Mürgipilv ehmatas lasteaeda Jaan Õunapuu: Tartus on mängureeglid paigas Omalaadses aias kasvatatakse juurikaid ja kogukonnatunnet Tõstuk jäi ratastooliga jänni (5) Kahe maja rahva jõud ei käi kõrgest müürist üle Fotograafiatudeng ehitas Karlovasse pimekambreid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Joosep Värk: soovitusi suveks

2 min lugemist
Joosep Värk FOTO: Tairo Lutter

Ilmade järgi on Eesti suvi kestnud juba rohkem kui kuu ning kogemuse põhjal julgen väita, et jalgrattureid on tänavatel jälle veidi enam kui eelmistel aastatel, mis on igati meeldiv trend. Tallinn (ja ka teised Eesti linnad) ei ole küll mingi Berliin, kus rattur võib igal pool julgelt ja enesekindlalt ringi sõita, sest neile on kõikjal eraldi sõidurajad, kuid tervist edendav ja keskkonnasäästlik liikumisviis kogub selgelt populaarsust. Lähemal ajal me jalgrattateede poolest Berliiniga võrreldavasse seisu tõenäoliselt ei jõua, kuid mugavamaks ja ohutumaks liiklemiseks saame palju ära teha küll.

Kahjuks on meie tänavatel igapäevane nähtus, et jalgratturid peavad otsima oma kohta päikese all kordamööda auto- ja kõnniteel. Loomulikult on liiklemine reguleeritud seadustega, aga reaalsus on, et inimesed sõidavad rattaga siiski nii, nagu jumal juhatab ja oskused lubavad.

Selle ja varasemate aastate kogemuse pinnalt on mul mõned soovitused ratturile, kes tahab mugavalt ja ohutult sihtpunkti poole kulgeda. Ja loomulikult ka nii, et talle ei heidaks kurje pilke teised liiklejad

Esiteks, kui kaks ratturit sõidavad teineteisele vastu, siis on loogiline, et teineteisest möödutakse paremalt, kui pole just füüsilisi takistusi, mis seda segaksid.

Teiseks, anna teistele liiklejatele oma tegevusega märku, et oled teadlik nende olemasolust. Anna oma tegevusega ka teada, mida sa järgmiseks tegema hakkad: kui liigud autoteel, siis anna käega märku; kui liigud kõnniteel, siis enne pööramist pidurda rahulikult ja aegsasti ning pöörates veendu, et suunast, kuhu sa keerata tahad, ei tuiska sulle vastu teist ratturit, jooksjat või jalakäijat.

Kolmandaks, ära sõida jalakäijatest mööda liiga lähedalt. Mida suurem on kiirus, seda kaugemalt möödu. Kui sõidad sõbraga kahekesi, siis sõitke mõlemad jalakäijast mööda ühelt pool. Kui möödud bussipeatusest, kasuta võimaluse korral bussipaviljonitagust rada.

Neljandaks, hoia distantsi teiste liiklejatega, et sul oleks alati aega reageerida. Kuigi sa eeldad, et teised inimesed jälgivad ka, mis toimub, ole alati valmis, sest kõnniteel oled sa suurema ohu allikas ning autoteel see, kes kokkupõrkes suuremat kahju kannatab.

Teistelt liiklejatelt paluksin, et kuigi te olete ju seaduste järgi kuningad omal maal, olge siiski armulised ja vaadake, et ruumi jääks ka ratturitele. Ma tean, et mõne ratturi sõidustiil ja manöövrid võivad vahel tuska tekitada, aga ärge palun hakake oma frustratsiooni välja elama sündmuskohal mõne labase ja vääritu sõna või teoga. Rääkige parem järgmine kord oma tuttavatele rattaentusiastidele, milliseid intsidente teil on olnud ja mis teid ratturitest kaasliiklejate tegevuses segab. Nii on tulemus igal juhul parem.

Seotud lood
06.06.2016 08.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto