Sisukord
Arvamus
Postimees
20.02.2020
Osula tarkvarafirma vallutab Aafrika ja Ameerika (2) Eesti Noor hooldekoduelanik: meditsiin hoiab elus neid, kes kunagi elama ei hakka (1) Riigikogu uurib vesinikuenergeetikat (2) Seksuaalsuhe õpilasega viis õpetaja kohtu alla (4) Mälestades Eesti tanki nimega Külli Majandus Yandex.Taxi kavatseb jätkata tegevusloata Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste Välismaa Bloomberg ostis koha USA presidendivalimistel Vene aktivist pani seksiskandaaliga Macroni partei kõikuma Vene humanitaarteadused on rahastamisreeglite tõttu tupikseisus Arvamus Marek Strandberg: miljonilinn Tallinn (9) Andres Herkel: aga Venemaa valmistub sõjaks (9) Vilja Kiisler: ajuvabadus ei tähenda sõnavabadust (5) Juhtkiri: elukvaliteet ja surm (1) Aivar Pau: jagamismajanduse ämber (1) Meie Eesti Kadri Tammepuu: lahendusi perearstide nappusele Asendusarstid päästavad päeva Kultuur Eesti kunst saab erakordse võimaluse Eesti kaasaegsele kunstile on omane väga tugev eksperimentaalsus Kui kirest kasvab katastroof Ühe soovi täitumine Sport Euroopa võrkpallijuhiks pürgiv Pevkur: mõnes suurriigis pole vollet sisuliselt olemas PM Skopjes ⟩ Korvpallifännid mäletavad hirmsat sauna, kuid usuvad nüüd võitu Tarbija Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste Reis Somaalimaa – riik, mida pole olemas Maa Elu Nädala mõte: lapsed metsa (1) Arst maainimeste tervisest: ülekoormuse hind on tervise kadu või siitilmast enneaegne lahkumine Kaitsealuste maade riigile ostmise järjekord lüheneb jõudsalt Teadlane, kes kinkis meile magusama sõstra Palgitöö käsiraamat aitab kooliraha kokku hoida Halba ventilatsiooni saab parandada Mis toimub meie ilmaga? Tatrapliinid lõhetartariga kodumaa sünnipäevaks Salatikasvataja püüab öösel rohkem pilku kui päeval Olukord Peipsil: kõik teevad hirmsasti tööd, aga raha ei teeni keegi Tartu Teatripublikut kimbutab parkimiskitsikus Kuldsete tammelehtedega medali pälvinud päästja riputab vooliku varna Marja tänava kõnniteedel laiutavad autod Tartu ettevõtlusosakonna juhataja läheb pensionile Keskkonna­hoidlikkust järgides võib sattuda rohepesu ohvriks Triin Lellep salvestas Eestile mõeldes loitsulise video Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: mitte kuigi isepäised valijamehed

2 min lugemist

Vene reformaatorist tsaar Aleksandr II üritas 19. sajandi keskpaiku juurutada Venemaal angloameerika õigusruumist pärinevat vandemeeste kohut, mida toona peeti paljudes maailma riikides ideaalseks kohtupidamise korralduseks. Venemaal loobuti sellest siiski peatselt, pärast seda kui isepäised vandemehed mõistsid õigeks naise, kes oli revolvrist tulistanud ja haavanud Peterburi kuberneri, kes oli julmalt ümber käinud poliitvangidega. Naise süü oli ilmne, kuid vandekohus otsustas teisiti, leides, et see oli jõhkrale kubernerile õiglane karistus.

Käesolevate Eesti presidendi valimiste ajal on valijameeste kogu käitumist meedias korduvalt kirjeldatud millegi ettearvamatuna ja ennustamatuna. Selle poolest sarnanevat  valijamehed 19. sajandi isepäiste Vene vandekohtunikega, kes ootamatult otsustasid tsaari isevalitsusele hambad piltlikult öeldes säärde lüüa.

Ka Eestis on käimas haldusreform, mille oodatavate tulemuste ning käiguga kahtlemata kõik omavalitsustegelased rahul pole. Mitut omavalitsust, kes saadavad oma esindajad septembris valimiskogusse – kui president riigikogus valimata peaks jääma –, juba 2021. aasta presidendivalimisteks ei eksisteeri.

Valijameeste ja nende eelistuste ettearvamatusest näivad tunnistust andvat ka 2001. aasta presidendivalimiste tulemused. Valimistele läks favoriidina vastu riigikogu esimees Toomas Savi, kuid eelkõige osava lobitöö tulemusel kolis sama aasta oktoobris Kadrioru lossi hoopis toonase Rahvaliidu kandidaat Arnold Rüütel.

Tänases Postimehes ilmub potentsiaalsete valijameeste hulgas tehtud küsitlus, mille põhjal võib järeldada, et suurüllatusi sügisesest valimiskogust oodata tõenäoliselt pole ning omavalitsustegelaste eelistus näib langevat kolmele põhilisele kandidaadile: välisminister Marina Kaljurannale, veteranpoliitik Siim Kallasele ja vandeadvokaat Allar Jõksile.

Kunagisest Rahvaliidust sirgunud EKRE esimehel Mart Helmel ja teistel võimalike mustade hobustena valimiskogus üles astuvatel kandidaatidel näib olevat äärmiselt keeruline, kui mitte võimatu korrata 2001. aasta mõneti üllatuslikku tulemust.

Küsitlusest on väga hästi näha seegi, et mingi isepäisuse moment siiski eksisteerib, mis iseenesest pole paha. Nimelt võib järjekordselt konstateerida fakti, et poliitilised erakonnad ei kontrolli oma realiikmeid ning kui homme koguneks valimiskogu Eestile presidenti valima, siis paljud ei toetaks oma erakonna kandidaate. See näitab, et valijamehed lähtuvad eelkõige oma ausatest, isiklikest veendumustest ning mõnikord tekkiv mulje valimiskogust kui manipuleeritavast instrumendist mõnede poliitikute kätes on ekslik.

Seotud lood
19.02.2020 20.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto