Sisukord
Arvamus
Postimees
07.06.2016
Eesti Majanduse lühiuudised Eesti lühiuudised Võidu võtab Helme? Puhas bluff! (23) Dilbert Tagakülg Male Palju õnne Horoskoop Mälumäng Roolijoodik trahvi maksmise asemel kooli Migrantide ümberjagamiseks on vaja globaalset kokkulepet (2) Puudega inimene peab tööle hakkama (8) Majandus Majanduse lühiuudised Majanduse lühiuudised Veskimägi: Eesti vähendab elektri tootmist kaks korda (9) Silmeti emafirma väljub pankrotist Kerkinud palgad kukutasid ettevõtete kasumit Võta koju väike robot! Välismaa Välismaa lühiuudised Üksiku süürlanna ohtlik teekond Euroopasse (8) Gauckile jääb praegune ametiaeg viimaseks Üksiku süürlanna ohtlik teekond Euroopasse Migrantide ümberjagamiseks on vaja globaalset kokkulepet (2) KOHALIK VAADE: Mõranenud ja roostes Ühtsus otsib uut teed Ettepanek jõustada range islamiseadustik tekitab Malaisias pahameelt Arvamus Joosep Värk: soovitusi suveks Indrek Sirk: ainult suuremad trahvid liiklusohutust ei paranda (1) Juhtkiri: mitte kuigi isepäised valijamehed Päeva karikatuur Postimees 1994. aastal: siseminister väidab, et illegaalsed relvakaupmehed on võltsinud tema allkirja Hindrek Riikoja: Ossinovski tulistab jalga (3) Hannes Hanso: kaitsekulud kui majanduse mootor ja alustala (34) Kultuur Hollandi kuningapaar kohtus etenduse järel eesti lavastajatega! Aus ülestunnistus: Queenist, Lambertist ja mälestustest «Viiuldaja katusel»: kindla peale minek ja kindel kohalejõudmine (1) Sport Spordi lühiuudised Kas NBA meistrisõrmused on juba jagatud? Hukkunud mootorratturi tiim selgitas õnnetust Tugevate pikkade puudus kummitab korvpallikoondist Eesti madalama liiga jalgpallilahing lõppes ränga õnnetusega Kuningate kannupoisist sai elav legend (1) Cretu ehitab egode legost tõelist meeskonda Miski pole igavene ehk miks suurklubid ähvardavad rattaspordist lahkuda Tallinn Avati lõik uuendatud Pärnu maanteed Kalamaja elanikke nörritavad ebaõiglased parkimistrahvid (2) Tarbija Võta koju väike robot! Tartu Taimeteadja ütlemise järgi sünnib uus kange jook Mürgipilv ehmatas lasteaeda Jaan Õunapuu: Tartus on mängureeglid paigas Omalaadses aias kasvatatakse juurikaid ja kogukonnatunnet Tõstuk jäi ratastooliga jänni (5) Kahe maja rahva jõud ei käi kõrgest müürist üle Fotograafiatudeng ehitas Karlovasse pimekambreid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: mitte kuigi isepäised valijamehed

2 min lugemist

Vene reformaatorist tsaar Aleksandr II üritas 19. sajandi keskpaiku juurutada Venemaal angloameerika õigusruumist pärinevat vandemeeste kohut, mida toona peeti paljudes maailma riikides ideaalseks kohtupidamise korralduseks. Venemaal loobuti sellest siiski peatselt, pärast seda kui isepäised vandemehed mõistsid õigeks naise, kes oli revolvrist tulistanud ja haavanud Peterburi kuberneri, kes oli julmalt ümber käinud poliitvangidega. Naise süü oli ilmne, kuid vandekohus otsustas teisiti, leides, et see oli jõhkrale kubernerile õiglane karistus.

Käesolevate Eesti presidendi valimiste ajal on valijameeste kogu käitumist meedias korduvalt kirjeldatud millegi ettearvamatuna ja ennustamatuna. Selle poolest sarnanevat  valijamehed 19. sajandi isepäiste Vene vandekohtunikega, kes ootamatult otsustasid tsaari isevalitsusele hambad piltlikult öeldes säärde lüüa.

Ka Eestis on käimas haldusreform, mille oodatavate tulemuste ning käiguga kahtlemata kõik omavalitsustegelased rahul pole. Mitut omavalitsust, kes saadavad oma esindajad septembris valimiskogusse – kui president riigikogus valimata peaks jääma –, juba 2021. aasta presidendivalimisteks ei eksisteeri.

Valijameeste ja nende eelistuste ettearvamatusest näivad tunnistust andvat ka 2001. aasta presidendivalimiste tulemused. Valimistele läks favoriidina vastu riigikogu esimees Toomas Savi, kuid eelkõige osava lobitöö tulemusel kolis sama aasta oktoobris Kadrioru lossi hoopis toonase Rahvaliidu kandidaat Arnold Rüütel.

Tänases Postimehes ilmub potentsiaalsete valijameeste hulgas tehtud küsitlus, mille põhjal võib järeldada, et suurüllatusi sügisesest valimiskogust oodata tõenäoliselt pole ning omavalitsustegelaste eelistus näib langevat kolmele põhilisele kandidaadile: välisminister Marina Kaljurannale, veteranpoliitik Siim Kallasele ja vandeadvokaat Allar Jõksile.

Kunagisest Rahvaliidust sirgunud EKRE esimehel Mart Helmel ja teistel võimalike mustade hobustena valimiskogus üles astuvatel kandidaatidel näib olevat äärmiselt keeruline, kui mitte võimatu korrata 2001. aasta mõneti üllatuslikku tulemust.

Küsitlusest on väga hästi näha seegi, et mingi isepäisuse moment siiski eksisteerib, mis iseenesest pole paha. Nimelt võib järjekordselt konstateerida fakti, et poliitilised erakonnad ei kontrolli oma realiikmeid ning kui homme koguneks valimiskogu Eestile presidenti valima, siis paljud ei toetaks oma erakonna kandidaate. See näitab, et valijamehed lähtuvad eelkõige oma ausatest, isiklikest veendumustest ning mõnikord tekkiv mulje valimiskogust kui manipuleeritavast instrumendist mõnede poliitikute kätes on ekslik.

Seotud lood
06.06.2016 08.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto