Sisukord
Majandus
Postimees
25.02.2020
Siim Kallas näeb üha enam vajadust Eesti lobiregistri järele (6) Eesti Tallinn taastab Loodearmee kalmistu kabeli Pärnus ja Haapsalus jäi kriisist meeter puudu Pidupäev koidust ehani Ilmalinnu valvsa pilgu all ole vaba kui lind Majandus Sajandi suurkuju võimas jalajälg Kinnisvaraäris läks «vanade sõprade» vahel jälle naginaks Läti viinaralli elab, kuid «pidu» on kõvasti lahjem Välismaa Itaalia viirusekolle teeb ülejäänud Euroopa murelikuks KOHALIK VAADE ⟩ Transnistria armee kohtleb nekruteid jõhkralt FOTOD ⟩ Trumpi tervitati Indias palvete ja raevuga Arvamus Juhtkiri: poliitiline riiginaine (12) Toomas Toomsalu: isevoolav särtsusõit (1) Kersti Kaljulaid: millega sa tegeled, armas riigikogu? (4) PRESIDENDI KÕNE ⟩ Annika Laats: Vargamäe Andrest töö õnnelikuks ei teinud (2) PRESIDENDI KÕNE ⟩ Vahur Kersna: president kui vanem õde (6) Meie Eesti Erkki Koort: kas majandus vs julgeolek? Erkki Koort: Eesti ambitsioonid ÜRO Julgeolekunõukogus Hiina draakon ja 5G-võrk Erkki Koort: tellimus majandusluureks Kultuur Ilmalinnu valvsa pilgu all ole vaba kui lind «Kui pole kujutlusvõimet, siis ei sünni midagi uut» Sport Kriisa debüüt kinnistas uue põlvkonna tulekut Baltalt hooaja avastart, tõkkesprinterid jõudsid rekorditele lähedale Tervis Viljatus puudutab iga viiendat Eesti peret Tartu Kuus silmapaistvat tartlast pälvisid tunnustuse Käsmu kriidist lühtri turgutavad üles Tartu restauraatorid Remondi tõttu muutuvad rongide sõiduplaanid Taskusse tuleb veel üks sissepääs Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Kerkinud palgad kukutasid ettevõtete kasumit

2 min lugemist
FOTO: Allikad: PM, statistikaamet

Sellal kui ettevõtete kasum vähenes esimeses kvartalis 12 protsenti, kasvasid palgad kaheksa protsenti, teatas statistikaamet eile.

Tellijale

«Ettevõtete kasumi vähenemine ja selle põhjused ei olnud seekord vist kellelegi ootamatud ja seda olid enamalt jaolt kõik juba mõnda aega ennustanud,» ütles LHV majandusanalüütik Heido Vitsur BNSile. Selle põhjusi tuleb tema sõnul otsida rasketest tingimustest tööjõu, kaupade ning teenuste müügiturul ja ettevõtete suutmatusest oma tootlikkust sealt tuleneva survega samaväärselt suurendada.

Ettevõtete kasumid olid esimeses kvartalis viimase viie aasta madalaimad. Kasum vähenes enamikul tegevusaladest, ent suurimad põhjustajad olid laonduse, veonduse ja töötleva tööstuse ettevõtted.

Logistikafirma Allando tegevjuht Vahur Oja tõdes, et logistika valdkonnas on olukord praegu raske. Raske löök oli kütuseaktsiis, mis veebruaris kerkis. Samuti kasvavad palgad. «Kulu surub altpoolt ülespoole,» märkis ta. Konkurents on tugev, osalt ka seetõttu, et varem Venemaa poole orienteerunud ettevõtted otsivad nüüd teenistust mujalt.

Nad on üritanud kulusid vähendada nii palju, kui saab: autod, mis ei pea tingimata Eestis tankima, teevad seda Leedus ja Poolas. «Eesti hulgihind on samal tasemel mis Läti jaehind. Leedus ja Poolas on kütus odavam,» ütles ta. Ja kuigi nad viimistlevad tööprotsessi kulude vältimiseks, tuleb ootamatuid kulutusi ikka ette.

Kasum suurenes kõige enam info ja side tegevusalal, selle valdkonna ettevõtted suutsid kasvatada oma käivet lausa 12 protsenti ning hoida seejuures kulude kasvu oluliselt väiksemana. «Selle tegevusala kulude kasvu piirasid tugevasti vähenenud investeeringud,» sõnas Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.

Telia avalike suhete juht Raigo Neudorf tähendas, et möödunud aastaga võrreldes on pilt sama nii investeeringute, palgakulude kui ka turuolukorra mõttes.

Mertsina märkis, et ettevõtete tulud kasvasid kaks protsenti, kuid ligi seitsmeprotsendiline tööjõukulude kasv pidurdas kogukulude kohandumist madalama käibekasvuga ning viis kasumi tugevasse langusesse. Tööjõukulud on müügitulu ületanud juba viimased kolm aastat.

22.02.2020 25.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto