Sisukord
Majandus
Postimees
07.06.2016
Eesti Majanduse lühiuudised Eesti lühiuudised Võidu võtab Helme? Puhas bluff! (23) Dilbert Tagakülg Male Palju õnne Horoskoop Mälumäng Roolijoodik trahvi maksmise asemel kooli Migrantide ümberjagamiseks on vaja globaalset kokkulepet (2) Puudega inimene peab tööle hakkama (8) Majandus Majanduse lühiuudised Majanduse lühiuudised Veskimägi: Eesti vähendab elektri tootmist kaks korda (9) Silmeti emafirma väljub pankrotist Kerkinud palgad kukutasid ettevõtete kasumit Võta koju väike robot! Välismaa Välismaa lühiuudised Üksiku süürlanna ohtlik teekond Euroopasse (8) Gauckile jääb praegune ametiaeg viimaseks Üksiku süürlanna ohtlik teekond Euroopasse Migrantide ümberjagamiseks on vaja globaalset kokkulepet (2) KOHALIK VAADE: Mõranenud ja roostes Ühtsus otsib uut teed Ettepanek jõustada range islamiseadustik tekitab Malaisias pahameelt Arvamus Joosep Värk: soovitusi suveks Indrek Sirk: ainult suuremad trahvid liiklusohutust ei paranda (1) Juhtkiri: mitte kuigi isepäised valijamehed Päeva karikatuur Postimees 1994. aastal: siseminister väidab, et illegaalsed relvakaupmehed on võltsinud tema allkirja Hindrek Riikoja: Ossinovski tulistab jalga (3) Hannes Hanso: kaitsekulud kui majanduse mootor ja alustala (34) Kultuur Hollandi kuningapaar kohtus etenduse järel eesti lavastajatega! Aus ülestunnistus: Queenist, Lambertist ja mälestustest «Viiuldaja katusel»: kindla peale minek ja kindel kohalejõudmine (1) Sport Spordi lühiuudised Kas NBA meistrisõrmused on juba jagatud? Hukkunud mootorratturi tiim selgitas õnnetust Tugevate pikkade puudus kummitab korvpallikoondist Eesti madalama liiga jalgpallilahing lõppes ränga õnnetusega Kuningate kannupoisist sai elav legend (1) Cretu ehitab egode legost tõelist meeskonda Miski pole igavene ehk miks suurklubid ähvardavad rattaspordist lahkuda Tallinn Avati lõik uuendatud Pärnu maanteed Kalamaja elanikke nörritavad ebaõiglased parkimistrahvid (2) Tarbija Võta koju väike robot! Tartu Taimeteadja ütlemise järgi sünnib uus kange jook Mürgipilv ehmatas lasteaeda Jaan Õunapuu: Tartus on mängureeglid paigas Omalaadses aias kasvatatakse juurikaid ja kogukonnatunnet Tõstuk jäi ratastooliga jänni (5) Kahe maja rahva jõud ei käi kõrgest müürist üle Fotograafiatudeng ehitas Karlovasse pimekambreid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kerkinud palgad kukutasid ettevõtete kasumit

2 min lugemist
FOTO: Allikad: PM, statistikaamet

Sellal kui ettevõtete kasum vähenes esimeses kvartalis 12 protsenti, kasvasid palgad kaheksa protsenti, teatas statistikaamet eile.

Tellijale Tellijale

«Ettevõtete kasumi vähenemine ja selle põhjused ei olnud seekord vist kellelegi ootamatud ja seda olid enamalt jaolt kõik juba mõnda aega ennustanud,» ütles LHV majandusanalüütik Heido Vitsur BNSile. Selle põhjusi tuleb tema sõnul otsida rasketest tingimustest tööjõu, kaupade ning teenuste müügiturul ja ettevõtete suutmatusest oma tootlikkust sealt tuleneva survega samaväärselt suurendada.

Ettevõtete kasumid olid esimeses kvartalis viimase viie aasta madalaimad. Kasum vähenes enamikul tegevusaladest, ent suurimad põhjustajad olid laonduse, veonduse ja töötleva tööstuse ettevõtted.

Logistikafirma Allando tegevjuht Vahur Oja tõdes, et logistika valdkonnas on olukord praegu raske. Raske löök oli kütuseaktsiis, mis veebruaris kerkis. Samuti kasvavad palgad. «Kulu surub altpoolt ülespoole,» märkis ta. Konkurents on tugev, osalt ka seetõttu, et varem Venemaa poole orienteerunud ettevõtted otsivad nüüd teenistust mujalt.

Nad on üritanud kulusid vähendada nii palju, kui saab: autod, mis ei pea tingimata Eestis tankima, teevad seda Leedus ja Poolas. «Eesti hulgihind on samal tasemel mis Läti jaehind. Leedus ja Poolas on kütus odavam,» ütles ta. Ja kuigi nad viimistlevad tööprotsessi kulude vältimiseks, tuleb ootamatuid kulutusi ikka ette.

Kasum suurenes kõige enam info ja side tegevusalal, selle valdkonna ettevõtted suutsid kasvatada oma käivet lausa 12 protsenti ning hoida seejuures kulude kasvu oluliselt väiksemana. «Selle tegevusala kulude kasvu piirasid tugevasti vähenenud investeeringud,» sõnas Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.

Telia avalike suhete juht Raigo Neudorf tähendas, et möödunud aastaga võrreldes on pilt sama nii investeeringute, palgakulude kui ka turuolukorra mõttes.

Mertsina märkis, et ettevõtete tulud kasvasid kaks protsenti, kuid ligi seitsmeprotsendiline tööjõukulude kasv pidurdas kogukulude kohandumist madalama käibekasvuga ning viis kasumi tugevasse langusesse. Tööjõukulud on müügitulu ületanud juba viimased kolm aastat.

06.06.2016 08.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto