Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Postimees 1928. aastal: elekter vallutab majapidamise

Elektriliinid. FOTO: Tairo Lutter / Postimees

Moodsa aja tähiseks võetakse tehnikast tingitud kiirust. Ühed võtavad pöördepunktiks aurumasina leiutamise, mõnede arvates on olnud pöördepunkt juba keskajal või veel varemgi. 

Ainukeseks asjaks, millest tähelepanematult mööda minnakse, on see, et inimese tarbed ajaga käsikäes muutuvad; mis veel eile luksuseks ning mõnususeks oli, on juba täna elutarbeks muutunud.

Mootorratas segab idüllilist rahu maal, valjuhääldaja karjub õhtu vaikusesse – kuid ometi võivad mõlemad otstarbekohaselt kasutatult kellelegi valu tegemata olla inimeste truiks abilisteks ruumi ja aja võitmisel. Eriti peab aga seda ütlema elektrontehnika saavutuste kohta, millised nii suurel mõõdul võivad vabastada isikut pisitöödest, et ta ennast seda rohkem võib pühendada elu kultuurilistele ülesannetele.

Mitte ainult elektrilised majapidamise tarbed ei ole siin aukohal, vaid ka suurel määral põlluasjanduslised abinõud, millised mõistuslises põllumajanduses möödapääsematud on.

Kuna näiteks varem käsitsi pügamise juures looma vigastamine tihti paratamatu oli, peab tänapäeval elektri pügamisabinõude tarvitamise juures seda otse võimatuks pidama. Suure eduga astub elektrijõud ka piimaasjanduses inimjõu asemele. Siin on ainult elektri kaasabil võimalik täita hügieenilisi ning puhtuse põhinõudeid. 8.06.1928

07.06.2016 09.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto