Sisukord
Kultuur
Tänane leht
08.06.2016
Eesti Mälumäng Mihkel Raud lahkub riigikogust ja poliitikast (28) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Haldusreformi seadus võeti vastu, mis saab edasi? Joodikud jauravad Tartu maantee ääres (3) Pootsis toime pandud tapmise asjaolud segased Väikevaldadel on aega liituda aasta lõpuni Priit Pärn jätkab võitlust oma osakonna eest Vaida uus jalakäijate sild ehitatakse tugevam Mihkel Raud lahkub riigikogust ja poliitikast Savisaar teatas valmidusest kandideerida riigipeaks (1) Presidendiotsing on muutunud täringumänguks (1) Majandus Börsile võib lisanduda uus tulija Ministeerium lülitaks külmaga elektri välja (30) majanduse lühiuudised Roosa vein vallutab maailma turgu Välismaa Välismaa lühiuudised Rünnak Istanbulis nõudis ohvreid NATO näitab neil päevil oma tegusust idaserval (2) Clinton läheneb võidule Ungari poliitik: mõistame teie kogemusi Venemaaga (1) Arvamus Kuido Saarpuu: kuulujutu jõud Mart Kalm: Priit Pärn ja Kunstiakadeemia Aza Babajan: Berliini otsus armeenlaste genotsiidi tunnistada ei jäta Ankarale võimalust (3) Juhtkiri: üks samm astutud, pikk teekond minna Erkki Bahovski: Armeenia genotsiidi vari Päeva karikatuur Postimees 1928. aastal: elekter vallutab majapidamise Kultuur Sisu ja vormi kooskõla ning vastumäng tänapäeva visuaalteatris Ameerika väikelinnas jätkuvad õudused Mida sa igatsed, patune inimene? Sport Kontaveit kohtub Wozniackiga Märtini võimalus ja küsimärgid eestlaste kohal (2) Noortest Viljandi Karlidest saavad Saksamaal konkurendid Portugali kuningas ja hulk ettureid, Eesti koondis nende seas Eesti korraldab 2018. aasta MM-valikturniiri? Tallinn Joodikud jauravad Tartu maantee ääres (3) Tarbija Sääsed suudavad ise ohtlike viiruste levikut piirata (2) Tartu Tartu kesklinnas haigutab GSMi leviauk Naine jäi põdra pärast ilma juba teisest autost (1) Keefir ja jogurt hapnevad uutes tünnides Avaneb maalikunsti tulevik Vabast tahtest hooldajaid toetab tervishoiukool Eili Arula: kelle tasku torkab maanteeamet käe? Irja Alakivi: Tartu parkide saatus on uuesti kaalukausil (1) Kesklinn saab jaanipäevaks uue rannaspordikeskuse Folklorist peab valmis olema nii heinateoks kui ka ebamugavateks küsimusteks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mida sa igatsed, patune inimene?

3 min lugemist
Katja Novitskova Berliini biennaalil FOTO: Kati Ilves/Iphone 6

Veebiplatvormi DIS kureeritud Berliini biennaal (#BB9) vajutab kõigile internetiajastu hipsterite emotsionaalsetele nõrkustele, kanoniseerides interneti meemid kunsti abil kompaktseks visuaalseks arutluseks. Erinevalt viimastel aastatel populaarseks saanud võiduajamisest, milline kuraator suudab teha kõige hoomamatumalt suurema näituse, kus saavad mainitud kõik olulised teemad ja linnades tuleb läbida üksteisest kõige kaugemaid punkte või vahel isegi eri riike, mõjub DIS Magazine’i kureeritud projekt oma viie näitusepaigaga kõigiti külastajasõbralikult.

Tellijale Tellijale

Näituse saatetekst võtab üsna tüünelt läbi internetisõltlastele projitseeritud paranoiad: «Sa said teada, et sa eksisteerid online’is, aga su tagumik ikka valutab ja vaevab sind. Kui tunned, et oled kõige lähemal «iseendale», oled tegelikult enese võimendatud versioon. Andmemaht, mis su silme all jookseb, on nagu tunded, millele sa alati ei viitsi reageerida. Sa püüad olla kohal, aga oled juba enda vaimule võlgu. Amazon teab paremini, mida sa tahad, kui sa ise. /…/ Berliin on mõnus turistilõks. Sa oled tähelepanelik kultuuritarbija, aga tead, et kaua see kõik nii ei kesta.» 

Nutitelefoni- ja arvutikasutajat haarab pidev uudisvoog mõnusalt põnevate uudisnuppudega, mis defineerivad kasutaja elustiili ja samas tekitavad pideva ärevustunde, et äkki ollakse kõige värskemast infokillust, mis kaootilise infovoo pusle kokku seaks ja kõik arusaadavaks teeks, juba maha jäädud.

Berliini biennaali üks avatöid, mis kogu suurnäitust hästi avab, on Bukarestist pärit Alexandra Pirici koreograafia «Signaalid» (2016), kus tantsijad tantsivad ette interneti meeme, liikumisjäädvustuse tehnoloogia (motion tracking technology) helkurid kehal ja näol. Kunstnik on tiimiga välja töötanud algoritmid, mille abil analüüsida veebis kõige enam vaadatud otsingusõnu, popkultuuri meeme, poliitilisi sündmusi, muid päevapoliitilisi pilte.

Teosega püütakse rõhutada, et tegelikult on päris oluline, et sotsiaalmeedia uudisvoogudes ilmuvad kõrvuti pildid Tõredast Kassist (Grumpy Cat), Kambodža kodusõjast (1967–1975), Beyoncést ja lühendist LOL (laugh out loud). Kas meie mõtlemist ja eneseväljendust mõjutab rohkem LOLi igapäevane kasutamine või selguse otsimine ohvriterohketele sõdadele?

07.06.2016 09.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto