R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Joodikud jauravad Tartu maantee ääres

Uwe Gnadenteich
, reporter
Joodikud jauravad Tartu maantee ääres
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Joodikud Tartu maantee ääres Keskturu lähedal.
Joodikud Tartu maantee ääres Keskturu lähedal. Foto: Jaanus Lensment

Joodikud kogunevad kangekaelselt Tallinnas Keskturu lähedal Tartu maantee äärsetele pinkidele, hoolimata sellest, et politsei neid sealt mõnikord lausa mitu korda päevas kainestusmajja toimetab.

Soojal ajal koguneb räsitud välimusega kodanikke pinkidele päris palju. Päeva teisel poolel on täiesti tavaline pilt, et pooltel pinkidel magavad väsinud inimesed juba peatäit välja, pooltel aga on ennast sisse seadnud mõneliikmelised grupid, kelle seas käivad ringi turu juurest kioskist ostetud olmekeemiapudelid. Niisugune olukord valitseb seal juba aastaid, täpsemalt alates 2006. aastast, kui Tartu maantee rekonstrueerimise käigus pandi tee äärde ka pingid.

Politseile on Tartu maantee äärne väga tuttav. «Peaaegu alati, kui ilm on ilus, saab politsei seal asuvatel pinkidel aega veetvate inimeste pärast mitu väljakutset päevas ning sõltuvalt päevast tuleb teha ka reise kainestusmajja nendega, kes jookide tarbimisega liialdanud on,» rääkis Põhja prefektuuri kesklinna politseijaoskonna piirkonnavanem Uudo Sepa. Ta lisas, et politsei tuleb kutsuda siis, kui avalikku korda rikutakse.

«Kui kodanikud seal pinkidel rahulikult aega veedavad, siis pole politseil põhjust neid sealt ka ära ajada või viia. Kui keegi on aga tugevas joobes, abitus seisundis, lärmab või rikub muud moodi avalikku korda või häirib ümberkaudseid inimesi, tuleks sellest kindlasti häirekeskusele teada anda ja vastavalt vajadusele reageerivad politseinikud või kiirabi. Politsei on ka linnavalitsuse tähelepanu sellele probleemile juhtinud ja ootame nüüd linnavalitsuselt reaalseid samme,» lausus politseinik.

Tallinna Kesklinna valitsuse linnakeskkonna osakonna juhataja Aigar Palsneri sõnul on möödujaid häirivad joodikud igasuvine probleem. «Igal suvel on seal sama probleem. Talveks hajub see seltskond ära, aga nüüd on nad jälle tagasi. Eelmisel suvel olid nad eriti märgatavad, sest Lastekodu ja Keldrimäe tänava kandis tehtud teetööde ajal kolisid nad kõik Tartu maantee äärde,» rääkis Palsner.

«Nende pinkide äraviimine pole küll meie otsustada, aga meie hinnangul poleks sellest ka abi. Väga problemaatiline on ka teeninduskooli õpilaskodu ja Torupilli tänava vaheline haljasriba, kus selline seltskond laotab oma laagri põõsaste varju laiali ja pole neil mingeid pinke vajagi. Nii et pink pole probleemi allikas. Lihtsalt seal ümbruskonnas tegutsevad asutused tõmbavad sellist kontingenti ligi,» lausus Palsner.

Ta meenutas, et mõne aasta eest panid kodutud Jakobsoni tänaval ühele arendust ootavale krundile lausa telgid üles. «Krunt asus täpselt koolimaja kõrval ja vaatepilt oli üsna kole. Nii et siin ei ole küsimus ühes või kahes pingis, see on laiema diapasooniga probleem,» arvas Palsner.

Kommunaalameti juhataja asetäitja Tarmo Sulg leidis samuti, et probleem pole pinkides. «Kommunaalametile kuulub väga palju linnas asuvaid pinke ja üldjuhul nendel istujatega probleeme pole. Ega pink ei meelita sellist seltskonda kokku, ümbruses peab olema vastav keskkond, mis neile seal olemise meeldivaks teeb,» ütles Sulg.

Ta lisas, et Tartu maantee äärsetest pinkidest ja nendel pesitsevatest tegelastest oli juttu eile politseis toimunud nõupidamisel, kus osalesid ka Kesklinna valitsuse ja transpordiameti esindajad.

«Viimane kokkulepe jäi nii, et me vaatame selle piirkonna pinkide asukohad üle ja kui tundub, et see lahendab probleemi, siis kas tõstame need teise kohta või võtame ajutiselt ära. Aga küllalt palju on ka neid inimesi, kes ütlevad, et tahavad turult tulles vahepeal kuskile oma kotti toetada, enne kui trammi peale lähevad,» lausus Sulg.

Märksõnad
Tagasi üles