Sisukord
Välisuudised
Tänane leht
08.06.2016
Eesti Mälumäng Mihkel Raud lahkub riigikogust ja poliitikast (28) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Haldusreformi seadus võeti vastu, mis saab edasi? Joodikud jauravad Tartu maantee ääres (3) Pootsis toime pandud tapmise asjaolud segased Väikevaldadel on aega liituda aasta lõpuni Priit Pärn jätkab võitlust oma osakonna eest Vaida uus jalakäijate sild ehitatakse tugevam Mihkel Raud lahkub riigikogust ja poliitikast Savisaar teatas valmidusest kandideerida riigipeaks (1) Presidendiotsing on muutunud täringumänguks (1) Majandus Börsile võib lisanduda uus tulija Ministeerium lülitaks külmaga elektri välja (30) majanduse lühiuudised Roosa vein vallutab maailma turgu Välismaa Välismaa lühiuudised Rünnak Istanbulis nõudis ohvreid NATO näitab neil päevil oma tegusust idaserval (2) Clinton läheneb võidule Ungari poliitik: mõistame teie kogemusi Venemaaga (1) Arvamus Kuido Saarpuu: kuulujutu jõud Mart Kalm: Priit Pärn ja Kunstiakadeemia Aza Babajan: Berliini otsus armeenlaste genotsiidi tunnistada ei jäta Ankarale võimalust (3) Juhtkiri: üks samm astutud, pikk teekond minna Erkki Bahovski: Armeenia genotsiidi vari Päeva karikatuur Postimees 1928. aastal: elekter vallutab majapidamise Kultuur Sisu ja vormi kooskõla ning vastumäng tänapäeva visuaalteatris Ameerika väikelinnas jätkuvad õudused Mida sa igatsed, patune inimene? Sport Kontaveit kohtub Wozniackiga Märtini võimalus ja küsimärgid eestlaste kohal (2) Noortest Viljandi Karlidest saavad Saksamaal konkurendid Portugali kuningas ja hulk ettureid, Eesti koondis nende seas Eesti korraldab 2018. aasta MM-valikturniiri? Tallinn Joodikud jauravad Tartu maantee ääres (3) Tarbija Sääsed suudavad ise ohtlike viiruste levikut piirata (2) Tartu Tartu kesklinnas haigutab GSMi leviauk Naine jäi põdra pärast ilma juba teisest autost (1) Keefir ja jogurt hapnevad uutes tünnides Avaneb maalikunsti tulevik Vabast tahtest hooldajaid toetab tervishoiukool Eili Arula: kelle tasku torkab maanteeamet käe? Irja Alakivi: Tartu parkide saatus on uuesti kaalukausil (1) Kesklinn saab jaanipäevaks uue rannaspordikeskuse Folklorist peab valmis olema nii heinateoks kui ka ebamugavateks küsimusteks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ungari poliitik: mõistame teie kogemusi Venemaaga

3 min lugemist
Zsolt Attila Németh hiljutisel külaskäigul Tallinna. FOTO: Jaanus Lensment

Ungari on kui omamoodi lääne tsivilisatsiooni bastion – nõnda kirjeldab oma kodumaad äsja Eestit külastanud madjarite parlamendi ehk Rahvusassamblee liige ning varem aastaid välisasjade riigisekretärina töötanud Zsolt Attila Németh.

Tellijale Tellijale

Ehkki peamiselt oli päevakorras kahe riigi vaheline diplomaatiline tulevik – mäletatavasti sulgesid Eesti ja Ungari aastal 2014 teineteise pealinnades oma saatkonnad –, ei puudunud arutlusteemade hulgast ka Euroopat tabanud migrandiprobleem. Sarnaselt Ungariga peaks ka Eesti korraldama pagulaskvootide küsimuses rahvahääletuse, arvab Németh.

-Milline on Ungari rahva seisukoht Euroopa vallanud migrandikriisi suhtes?

Teatavasti valmistume Ungaris referendumiks. Küsimus on järgmine: kas nõustute kindlaks määratud vastuvõetavate migrantide arvuga, mille on määranud Euroopa Liit ilma Ungari parlamendi nõusolekuta?

Usume, et ungarlased lükkavad selle ettepaneku ülekaalukalt tagasi. Küsimus, kuidas eri kogukonnad koos elavad, peaks jääma rahvusriigi pädevusse, sest pikemas perspektiivis määrab see selle riigi iseloomu ning on seotud meie arusaamaga suveräänsusest.

Ma tean, et ka Eestis käib vaidlus referendumi üle. Seda oleks vaja, saatmaks selget sõnumit Euroopa institutsioonidele – eriti Euroopa Komisjonile –, et nad ei propageeriks äärmuslikke positsioone, vaid üritaksid leida rahvaga kompromissi. Paraku tundub, et neil on migrantide jagamise küsimuses väga äärmuslik seisukoht, mida suur osa Euroopast ei toeta.

Kui Euroopa Komisjon saaks aru, et nende ülesanne on vahendamine ja kompromisside leidmine – mitte konfliktide õhutamine –, siis poleks selliseid referendumeid ilmselt vaja. Viimase pooleteise aasta jooksul on paljud inimesed aru saanud, et just selline lähenemine – kompromissid ja referendumid – on vastuseks. Loodame, et aina rohkem ja rohkem eurooplasi saab aru, et see on õige tee.

-Mida konkreetselt peaks probleemi lahendamiseks tegema?

Võtmeküsimus on: kas me suudame kontrollida Euroopasse saabuvat voolu või mitte? Ungari seisukoht rõhutab, et peame saavutama suutlikkuse kontrollida piire ja panema tööle rannavalve.

Teiseks on meil hea meel Euroopa Liidu ja Türgi rändeleppe üle, kuigi suur osa Euroopa vasakpoolsetest poliitringkondadest pole sellega nõus.

Keskmise perspektiivi küsimus on sõda, mis käib Euroopa läheduses, eriti Süürias ja Iraagis, aga ka Sahara-taguses Aafrikas. Need on kriisi juurpõhjused ning rahu saavutamiseks peame tõhustama pingutusi.

07.06.2016 09.06.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto